Yaşam

Sahra Çölü’nde Kimler Yaşar?

instagram takipçi hilesi

Sert iklimine rağmen, Sahra Çölü 100’den fazla sürüngene, 70 memeliye ve 90 kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Sahra Çölü, Kuzey Afrika boyunca yaklaşık 8.600.000 kilometre kareye yayılarak onu dünyanın en büyük sıcak çölü yapar.

Bu bölge Libya, Nijer, Sudan, Cezayir, Mali, Fas, Çad, Mısır, Moritanya ve Tunus‘un bazı kısımlarını içermektedir.

sahra colu 1

Gündüzleri Sahra Çölü’nde sıcaklık dayanılmaz seviyelere yükselir ve akşam karanlığında tekrar düşer. Kuru arazide etkileyici kumullar, kumlu denizler, taşlı yaylalar ve yemyeşil vahalar bulunur.

Bu çetin yaşam koşullarına rağmen Sahra Çölü, cansız bir çöl değildir. Bu ortama uyum sağlamış ve orayı evim olarak adlandıran insanlar, bitkiler ve hayvanlar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. İşte;

Sahra Çölü’nde Kimler Yaşar?

Sahra her zaman bir çöl müydü?

sahra colu 2

Bilim adamları, Sahra Çölü olarak bildiğimiz bölgenin milyonlarca yıl önce devasa Tetis Denizi ile kaplı olduğuna inanıyor. Küçülen deniz bu çölü doğurdu ve geride Karadeniz, Akdeniz ve Hazar Denizleri’ni bıraktı.

Uzmanlara göre, bu geniş su kütlesinin kaybı, bu bölgede yağışların kademeli olarak azalmasına yol açarak çölleşmeye katkıda bulundu. Ancak 6.000 yıl önce Sahra Çölü, bitki örtüsünü destekleyecek kadar yağmur aldığı için kurak değildi.

Sahra Çölü’nde bulunan fosiller, bir zamanlar 80 milyon yaşında olduğuna inanılan 10 metre uzunluğundaki Mansourasaurus shahinae dinozor fosili de dahil olmak üzere büyüleyici yaratıklarla dolu bir diyarın hikayesini anlatıyor.

Araştırmacılar ayrıca, bu bölgede yayın balığı ve tilapia da dahil olmak üzere deniz hayvanlarının kalıntılarını belirleyerek, bu bölgenin nasıl görünebileceğine dair bir fikir veriyor.

Sahra Çölü’nde yaşayan insanlar kimlerdir?

sahra colu 3

Sahra Çölü, genellikle bitki ve hayvan yaşamını destekleyebilecek birkaç dağınık alanın etrafında kümelenmiş yaklaşık 2,5 milyon insana ev sahipliği yapar. Bu kadar geniş bir arazi için bu küçük bir nüfustur.

Bunu bir perspektife oturtmak için, benzer büyüklükte ancak 300 milyondan fazla insanla çok daha büyük bir nüfusa sahip olan Amerika Birleşik Devletleri‘ne bakın.

Sahra çölünde yaşayan birçok kabile, bir yerden bir yere seyahat etmeyi içeren göçebe yaşam tarzını uygular. Tuareg‘ler muhtemelen bu bölgedeki en tanınmış göçebe kabilelerden biridir, ancak sadece onlar değildir. Diğer kabileler arasında Toubou ve Moors bulunur.

Çöl, göz alabildiğine kum ve tozla kaplıdır. Nadiren, gezginler için değerli bir dinlenme yeri ve yerleşik kabileler için bir yuva görevi gören, gelişen bitki örtüsü ve hayvanlarla dolu bir kara parçası olan bir vahaya rastlarsınız.

Bu bölgelerdeki topluluklar, değerli su kaynaklarını ve ekinlerini sert çöl rüzgarı ve kumdan korumak için tipik olarak çevreye güçlü palmiye ağaçları dikerler. Sahra Çölü, geniş su altı kaynaklarıyla sulanan yaklaşık 90 önemli vahaya sahiptir.

İnsanlar Sahra Çölü’nde nasıl hayatta kalıyor?

sahra colu 4

Sahra Çölü’ndeki sıcaklıklar gün içinde inanılmaz derecede yüksek seviyelere ulaşabilir, genellikle 49°C yi aşar. Bununla birlikte, geceleri çöl, sıcaklıkta önemli düşüşler yaşayabilir, bazen Ocak veya Şubat kış aylarında donma noktasının altına düşebilir. Sahra Çölü’ndeki aşırı sıcaklık dalgalanmaları, onu insanların yaşaması ve hayatta kalması için zorlu bir ortam haline getirebilir.

Sahra Çölü’ndeki insanlar sıcakla başa çıkmak için bol giysiler giyerler. Bu, su kaybını azaltmak için terin hızlı buharlaşmasını önler. Ayrıca yüzlerini çölün tozlu rüzgarlarından korumaya yardımcı olan peçe ve başörtüsü takıyorlar.

Sert sıcaklıklar ve rüzgarlar, Sahra Çölü’nün yaşamak için en erişilebilir yer olmamasının tek nedeni değildir. Bölge, yılda ortalama 7,6 ila 12,7 santimetre olan neredeyse hiç yağış almıyor.

Sonuç olarak, çoğu alan bitki örtüsünü destekleyemez ve bu da onları yaşanabilir hale getirir. Bu nedenle birçok topluluk vahaların etrafında yerleşir ve göçebe kabileler mevsimler boyunca bir bölgeden diğerine göç eder.

Sahra Çölü’nde hangi hayvanları ve bitkileri bulabilirsiniz?

sahra colu 5

Sahra Çölü’nde yaşamak ne kadar zor olsa da çeşitli bitki ve hayvanlar bu şartlara uyum sağlamıştır. Burada bulunan bitkiler sıcağa ve kuraklığa dayanabilir.

Bazıları ayrıca çok tuzlu ortamları tolere etme yeteneğine sahiptir. Bu bitkiler, Sahra Çölü’nün tuzlu çöküntülerinin çevresinde bulunabilir.

Sahra çölündeki en göze çarpan bitkilerden biri, 21 ila 23 metreye kadar uzayabilen hurma ağacıdır. Bu ağaçların ürettiği karamel tadında hurma, bu topluluklardaki diyetin önemli bir parçasıdır.

Sahra çölündeki diğer yaygın bitkiler arasında Laperrine‘nin zeytin ağacı, Sahra selvi, doum hurması, tamarisk, çöl kabağı ve akasya bulunur.

Çoğu insan develeri Sahra Çölü ile ilişkilendirir ve haklılar. Ancak Sahra Çölü, 100’den fazla sürüngen, 70 memeli ve 90 kuş dahil olmak üzere tahmin edebileceğinizden daha çeşitli hayvan türlerine sahiptir.

Bu bölgedeki bazı ilginç hayvanlar, ölümcül avcı akrep, çöl timsahı, Afrika gümüş gagası, yaban faresi ve Afrika yaban köpeğidir. Ne yazık ki, bazı çöl hayvan ve bitki popülasyonları yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Sahra çölü her zaman kurak değildi. Bu alan bir zamanlar büyük bir denizin altındaydı ve gelişen flora ve faunayı destekledi. Zorlu yaşam koşullarına rağmen milyonlar Sahra Çölü’nü evi olarak görüyor.

Kıyafetlerini ve yaşam tarzlarını bu eşsiz ortama uyacak şekilde uyarladılar. Bu alandaki bitki ve hayvanlar da hayatta kalabilmeleri için değişmişlerdir.

Sahra Çölü’nde Kimler Yaşar ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu