Saf Su Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Bilindiği gibi su, canlıların yaşamlarını idame ettirebilmeleri için önemli etmenlerin başında gelmektedir. Son zamanlarda pek çok uzman, su tüketiminin önemini çokça üzerinde durmaktadırlar. Bununla birlikte birçokları temizlik için kullanılabileceği ve içebileceği en sağlıklı ve güvenli değerleri barındıran su arayışları artmaktadır. Bu durumda saf su kafa karıştırabiliyor.

saf su 7

“Saf su” denildiği zaman aklınıza arındırılmış su gelebilmektedir. Ancak bu düşünce yanlış. İşte saf suyun içeriği.

1-) Saf Su Nedir?

saf su 2

Su, bir oksijen ve hidrojen atomundan meydana gelmektedir. Fakat bunun yanı sıra bünyesinde mineral, bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum gibi maddeler barındırmaktadır. Saf su ise, suyun içinde bulunan bu maddeleri ve minerallerin, farklı kimyasal tepkimelere girmesiyle ortaya çıkmaktadır.

2-) Doğada Bulunur Mu?

saf su 4

Doğada hiçbir biçimde bulunamaz. Hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, yağmur sularının saf su olabilme düşüncesine kapılabilirsiniz. Fakat sanılanın aksine, yağmur suyu da tam bir saf su değildir. Doğada bulunmakta olan saf suya en yakın özelliği barındıran su olsa da yağmur suyu da içinde pek çok mineral barındırmaktadır.

3-) Nasıl Elde Edilir?

saf su 5

Doğada hiç bulunmayan saf su, endüstri sektöründe sağlanan ihtiyaçlar dahilinde insan eli ile laboratuvarlarda üretilmektedir. Filtreleme, iyon değişimi, damıtma, deiyonizasyon ve Reverse osmosis ve diğer farklı yöntemler kullanılarak da üretilmektedir.

4-) Nerelerde Kullanılır?

saf su 8

Teknoloji ile beraber değişen ve gelişen ihtiyaçlar çerçevesinde üretilmekte olan saf su; başta kimya ve makine sektörleri olmak üzere birçok alanda değerlendirilmektedir. plastik üretiminden soğutma sistemlerine, ilaç üretiminden tıbbi çalışmalara kadar birçok alanda ihtiyaç duyulmaktadır.

Gündelik yaşamda araçların aküleri ve ütülerin suyu için kullanılan su da saf su olarak nitelendirilmektedir.

5-) Zararlı Mıdır?

saf su 9

Saf suyun en önemli özelliklerinden birisi önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi mineraller dahil tüm maddelerden ayrıştırılmış olmasıdır. Söz konusu durum, saf suyun hipotonik özellik göstermesine neden olabilmektedir. Hipotonik özellik ortaya koyduğu için hücre ile temasında hemoliz e deplazmoliz durumları gelişmektedir. Hücre saf suyu içine çekerek şişer ve sonucunda patlar. Bu nedenle uzmanlar insan sağlığına zararlı olarak nitelendirmektedir.

6-) İçersek Ne Olur?

saf su 1

Saf su canlılar için tüketilebilir değildir. Canlıların suyun içinde taşımış olduğu mineraller oldukça önemlidir. Canlıların tüketebilmesi gereken suyun içinde mineral olması önemlidir. Çocuklarda diş ve kemik gelişimi için önemli olan magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller saf suyun içinde bulunmamaktadır. İçildiği taktirde bedendeki elektrolitlerin dengesi bozulabilmektedir. Bu durum da su zehirlenmesine neden olabilir.

7-) Temizlik İçin Kullanılır Mı?

saf su 6

Radyatör, ütü e akülerde oluşan kireçlenmeyi önlemek adına kullanılmasının yanı sıra, çeşitli sektörlerde birçok temizlik maddesi olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle cam, plastik ve metal temizliğinde kullanılabilmektedir. İnsan bedenine teması halinde toksik etki yaratarak kötü sonuçlar ortaya koyabilir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu