Film & Dizi Önerisi

Sadık Ahmet Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Sadık Ahmet filmi kış sezonunun merakla beklenen projeleri arasında yerini alıyor. Film hem tarihimizin önemli bir bölümünden kesitler aktarıyor, hem de doktorluk mesleğini nasıl bir mücadele destanıyla birleştiren o adamı anlamamızı ve tanımamızı sağlıyor. Kış mevsiminde içimizi ısıtacak ve tek solukta izleyeceğimiz, unutulmaz bir yapıt geliyor..!

Gerek mekanları, gerek anlatım dili, gerekse de insanın içine işleyen müzikleri ile izlenmeye değer bir film için geri sayım başladı. Oyuncu kadrosu da yavaş yavaş netleşen proje, TRT ortak yapımı olarak beyaz perdede sinema severler ile buluşmak için gün sayıyor. Sevilen sanatçı Turgay Aydın, filmde baş rol oyucusu olarak bulunuyor ve sırf bu iş için özel dersler alıyor.

İşte biz de bu yazımızda sizlere, tarihin, insanlığın, mücadelenin ve azmin en naif şekilde aktarıldığı bu yapım hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız. Konuya ilişkin videolara veya fragmanlara, yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

sadık ahmet

Orijinal İsmi: Sadık Ahmet
IMDb Puanı: – / 10
Yapım yılı: 2023
ilk vizyon tarihi: 29 Aralık 2023
Yaş Sınırı: Yaş sınırı yok
Yönetmeni: Hakan Yonat
Senarist: Mert Dikmen
Yapımcı: Mahmut Cüneyt Göz
Yapım Şirketi: TRT Ortak Yapımı
Başrol Oyuncuları: Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Erdal Beşikçioğlu
Türü: Dram,Tarih, Biyografi
Yapım Ülkesi: Türkiye
Kanal: Sinema

Sadık Ahmet Film Konusu Nedir?

Dr. Sadık Ahmet; Batı Trakya’da yaşayan Türklerin, Yunan’a karşı içinde bulunduğu hak ve özgürlük mücadelesinde liderlik yapan önemli bir karakterdir. Hayatını, ilkelerini ve fikirlerini Lozan Anlaşmasına göre yönetmektedir. Dolayısıyla burada yaşanan zulme ve büyük haksızlıklara seyirci olarak kalması mümkün değildir.

Ülkülerine, vatanına, prensiplerine, yaşadığı ulusa gönülden bağlı bir adamdır. Batı Trakya’da başlayan öncülüğü ve liderliği, dürüstlüğü ile birleşmiş ve yalnızca kendi yurdunda değil, dünyada da sevilen sayılan bir insan olmayı başarmıştır.

sadikahmet

İşine aşık, merhametli ve idealist bir doktorken, bölge halkının uğradığı eziyetlere sessiz kalmamaya adeta yemin etmişcesine, siyasetle ilgilenmeye başlamıştır. Burada yaşayan Türk azınlığının nelere maruz kaldığına, hangi şartlarda yaşam savaşı verdiğine ve özgürlüklerine her fırsatta dikkat çekmeyi amaçlamıştır.

Tabi o dönemde bu direnişinin ve özgürlük arayışının çok ağır bedelleri olmuştur. Ancak DR. Sadık Ahmet, ödediği tüm bedellere ve kendisine reva görülen tüm sıkıntılara rağmen doğru bildiği yoldan şaşmamış, Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

sadik ahmet sahne

Yunanistanın, azınlığa karşı,”Türk” ifadesini kullanmayıp,”müslüman azınlık” diye söz etmesi, milli kimliği yok sayması, vatandaşları çeşitli sebeplerle birer birer vatandaşlıktan çıkarması ve haklarını vermemesi gibi pek çok soruna karşı dimdik durmuş, bu duruşundan bir gün bile ödün vermemiştir. Üstelik Sadık Ahmet Yunanistan’da, Türk vatandaşların oyları ile seçilen ilk bağımsız milletvekili olmuştur. Ancak birkaç ay gibi kısa bir sürede görevden alınmıştır.

Her daim benimsediği ve uğrunda mücadele ettiği Lozan Barış Anlaşmasının 72. yılında, ailesi ile birlikte çıktığı yolculuk esnasında, bir trafik kazası geçirerek vefat etmiştir. Fakat ölümünün şaibeli olduğu söylenmektedir.

Film, Sadık Ahmet’in özel hayatını, eğitimini, görevlerini, ilkelerini, yaşadıklarını, aile ilişkilerini ve onurlu mücadelesini, yüreklere dokunan bir anlatım tarzıyla ele almaktadır. Öyle ki TRT Genel Müdürü filme ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer vermiştir;

”Bu filmimiz de misyon yüklü işlerimizden biri olarak karşımızda. Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye aktarmak demek, bizler için, TRT için, kimliğimizin gölgelenmesine, bağımsızlığımızın kısıtlanmasına asla izin vermeyeceğimizin miladıdır. Sadık Ahmet, bizim için bu anlama geliyor. Tabii Sadık Ahmet, bir doktor olarak Batı Trakya’da sadece fiziki yaraları iyileştirmemiş, aynı zamanda asimile edilme, yok sayılma veya hürriyetten yoksun bırakılma gibi kitlesel acıları da iyileştirecek bir mücadele içerisine girmiş. O yüzden bizim için kıymetli bir proje.”

sadik ahmet oyuncular

Sadık Ahmet Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek?

Merakla beklenen ve çekimlerinin önemli bir bölümü Edirne’de tamamlanan, TRT ortak yapımı olan film, 29 Aralık 2023 tarihinde sinema severlerin beğenisine sunulmaya hazırlanıyor.

Filmin Oyuncu Kadrosunda Kimler Yer Alıyor?

Tiyatro ve sinema dünyasının birbirinden usta isimleriyle, genç yetenekleri bir araya getiren yapımın oyuncu kadrosu şöyledir;

Sadık Ahmet Filmi İle İlgili Video ve Fragmanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu