Bilim ve Keşif

S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir?

instagram takipçi hilesi

S-400 hava savunma sistemlerinin geçtiğimiz günlerde ülkemize teslimati başladı. Türkiye bu çok konuşulan hava savunma sistemlerinin siparişini verdiği günden bu yana üzerine birçok haber yapıldı. Dünya basını ve siyasetinde geniş yer bulan bu sistemlere gelin birde yakından bakalım.

S-400 Nedir, Ne İşe Yarar ve Özellikleri Nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

S-400 Nedir?

thumbs b c 5add22be36f82e165adcda951b8308f9

S-400 hava savunma sistemleri, Rusya tarafından üretilmektedir. Bu sistem şu anda dünya’nın en iyi hava savunma sistemleri arasında yer almaktadır. Rusya’nın soğuk savaş döneminde üretmeye başladığı bu sistem, serinin dördüncü ürünüdür. Bu gözde hava savunma sistemlerine dünyada bir çok ülke ilgi göstermesine rağmen sadece Çin ve Türkiye bu sistemleri satın almıştır.

Basında yer alan haberlere göre, Türkiye’nin 2 sistem yani 4 batarya satın aldığı belirtiliyor. Her bataryada toplamda 9 adet fırlatma aracı bulunmaktadır. Yani Türkiye’ye toplam 36 adet fırlatma aracı teslim edilecektir. S-400 sistemlerin tamamı ülkemize  teslim edildiğinde, her bataryada 36 tane atışa hazır füze yer alacak. Türkiye genelinde ise 4 bataryada toplam 144 adet atışa hazır füze bulunacak. S-400 sistemleri kargo uçakları ile Türkiye’ye getirilecektir. Füzelerin ise güvenlik nedeniyle deniz yoluyla getireleceği belirtilmektedir.

S-400 Özellikleri Nelerdir?

s 400 savunma sistemi

Rusya’nın en büyük silah şirketlerinden biri olan Almaz-Antey silah şirketi’nin ürettiği bu sistem ilk olarak 2007 yılında kullanılmaya başlanmıştır. O günden bu güne bu sistemin bir çok yeni versiyonu çıkarılmıştır. Son olarak Rus yetkililer S-500 sistemleri üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı. Rusya bu hava savunma sistemlerini Moskova, Suriye, Kaliningrad, Kırım’a konuşlandırmıştır.

400 km menzile sahip olan S-400’ler saniyede 4,8 km yol alabilmektedir. Azami Hedef İrtifası 30 km olan S-400, eş zamanlı olarak 80 hedefi takip edebilmektedir. S-400’ler savunma sistemi oldukları için herhangi bir saldırı amacıyla kullanılamamaktadır. S-400 hedefinde uçaklar, seyir füzeleri, orta menzilli füzeler, İHA ‘lar ve diğer havadan izleme sistemleri yer almaktadır.

S-400’de mevcut olan teknolojinin %70 ila %80’i bir önceki nesil olan S-300’lerden alınmıştır. S-300’lerden alınan teknolojik özellikler arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunmaktadır.

Diğer Ülkeler Neden S-400’e Karşı Çıkıyor?

resized 8ec7f 8cb5c0c9s400nedir

S-400’e en çok karşı olan ülkeler NATO üyesi ülkelerdir. Bunun sebebi Rusya’nı ürettiği hava savunma sistemlerinin NATO sistemleri ile uyumlu olmamasıdır. ABD menşeili Patriot sistemleri NATO sistemleri ile uyumlu çalışabilmektedir. NATO her defasında S-400’lerin NATO savunmasında açık oluşturcağını söylemektedir. Türkiye ise herhangi bir açığın söz konusu olmadığını ve bu sistemlerin sadece savunma amaçlı kullanılacağının altını çizdi.

S-400 Nereye Kurulacak?

1016656329

S-400 hava savunma sistemi radarlarının 600 km’ye kadar tarama yaptığını ve füzelerin 400 km mesafe’ye kadar yol kat ettiğini bilinen bir gerçek. Bu sistemlerin nereye kurulacağına yönelik çalışmalar için 28 Haziran tarihinde Rusya’dan 9 kişilik bir heyet Türkiye’ye gelmişti. Önümüzdeki günlerde 60 kişilik bir heyetin daha Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

S-400 sistemlerinin kurulacağı yer konusunda da çalışmaların iki il üzerinde yoğunlaştığı belirtilmektedir. Daha önce kamuoyunda çıkan iddaalara göre bu sistemin Ankara’nın Kahramankazan ilçesine kurulacağı yönündeydi. Suriye sınırına da kurulması planlanan sistemler, Mersin ve Hatay’a da kurulacağı iddaalar arasında yer almaktadır. Son günlerde bu iller arasına Şanlıurfa ve Gaziantep’te eklendi. Yetkililer tarafından resmi olarak S-400 hava savunma sistemlerinin nereye konuşlanacağı henüz açıklanmadı.

S-400 İle İlgili Videolar

 

Kaynak
Onedio

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu