Kişisel Bakım

Ruşur Taşı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yaşlanmanın etkileri, çevresel kirleticiler ve kalitesiz ürün kullanımı nedeniyle cilt yapısı zamanla bozulabilir. Cildinizi eski güzelliğine kavuşturmanın en önemli adımlarından biri temizlik rutinidir. Son zamanlarda yüz temizleme cihazları gibi modern yöntemler popülerlik kazanırken, geleneksel yüz ve vücut bakımı uygulamaları da kullanılıyor.

Ruşur Taşı Nedir?

Ruşur taşı İran kültürünün geleneksel güzellik sırlarından biri olarak kabul edilir ve binlerce yıldır cilt temizleyici olarak kullanılmaktadır. Arkeolojik araştırmalar, acele taş tarihinin MÖ 2000 ile 4500 yılları arasına kadar izlenebileceğini düşündürmektedir.

Ruşur Taşı

Bu doğal kireç ve tebeşir de adını Sefidah mağaralarından elde edildiği için almıştır. Sefidab kelimesi Farsça beyaz su demektir. İran banyo kültürüne dayanan Ruşur taşı, peeling etkisi ile erkek ve kadınların güzellik sırrı olmaya devam ediyor.

Ruşur Taşı Faydaları Nelerdir?

Cilt hücrelerini yeniler

Cildin üst tabakası, vücudu zararlı elementlerden koruyan epidermisten oluşur. Epidermis, beslenme için herhangi bir kan damarı veya hücre içermez. Bu katmandaki hücrelerin yaşam döngüsü iki ila dört hafta arasında değişir. Ömrünü tamamlamış ölü hücrelerin vücutta beklemesi nedeniyle yeni hücrelerin oluşumu zaman alır. Ruşur taşı burada devreye giriyor. Cildin üst tabakasındaki ölü hücreleri uzaklaştırarak cildin yenilenmesine ve daha parlak bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar.

rusur tasi nedir faydalari nelerdir1

Kan dolaşımını arttırır

Epidermis cildin en üst tabakasıdır ve dermis epidermisin hemen altındadır. Artan kan dolaşımı ile dermis tabakası, serbest sinir uçları ve kan damarları içeren cilde faydalı özellikler sağlar. Öte yandan, taşlarla masaj yapmak bu kan damarlarını uyarır ve kan dolaşımını hızlandırır. Sonuç olarak dermisin ihtiyaç duyduğu kan akışı artar ve iç toksinler atılır.

Lekeleri ve sivilce izlerini azaltır

Ruşur taşı, ölü cilt hücrelerini temizlerken koyu lekelerin ve hatta akne izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Ölü cilt hücreleri yeni sağlıklı hücrelerle değiştirildiği için koyulaşan cilt yüzeyleri daha parlak, daha canlı bir görünüm kazanır. Ayrıca molozdaki ince toz parçacıkları gözeneklerin aralıklarına ulaşarak cilt tarafından üretilen yağlı sebumun atılmasını sağlar. Fazla sebumun ciltten uzaklaştırılması siyah nokta, sivilce ve sivilce gibi cilt problemlerinin tekrarını önleyebilir.

Stres ve gerilimi azaltır

Ruşur taşı cilde dairesel hareketlerle uygulandığında doğal bir peeling etkisi yaratır. Bu, cildin rahatlamış hissetmesini sağlarken sakinleşmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Peeling masajının sakinleştirici etkisi sadece zihinsel değil, aynı zamanda fiziksel olarak da cilt yüzeyindedir.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

rusur tasi nedir faydalari nelerdir3

  1. Küçük bir kapta, taşları toz parçacıklarına ayırın. Bu tebeşir taşının parçaları ne kadar küçük olursa, o kadar iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  2. Hafif bir macun yapmak için toz haline getirdiğiniz taşların üzerine az miktarda su ekleyin.
  3. Toz partiküllerin cilde yapışması gerektiğinden kuru kullanmak etkili olmayabilir.
  4. Karışımı nemli cilde dairesel hareketlerle uygulamaya başlayın. Bu noktada, cildinizin kuru olmadığından emin olun, aksi takdirde yarardan çok zarar verebilir. Bunun için besleyici bir yüz nemlendiricisi kullanmak daha faydalı olabilir.
  5. Peeling işlemine alından ve çevresinden başlayabilir ve dairesel hareketlerle yanak ve çene bölgesine doğru inebilirsiniz.
  6. Cildiniz sivilce ve siyah noktalardan dolayı koyulaşmışsa bu bölgelere özellikle dikkat edebilirsiniz.
  7. Peeling işlemine 3-5 dakika devam edildikten sonra kapsamlı bir temizlik yapılması gerekir.
  8. Sonrasında yüzünü güzelce yıkayabilirsiniz.

Ruşur Taşı İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Wpsjxx-999M

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu