Bilim ve Keşif

Robot Sophia’nın Dikkat Çekici 8 Özelliği

instagram takipçi hilesi

Robot Sophia

Robot Sophia son dönemlerin en çarpıcı icatları arasında yer alıyor. İlk olarak 2016 yılında üretilen bu robot tam anlamıyla bir insan gibi konuşabiliyor, hareket edebiliyor ve yüz mimikleri yapabiliyor. Özellikle yapay zekanın günümüzdeki en gelişmiş örneği olması nedeniyle pek çok kişinin de ilgisini çekiyor.

Robot Sophia birçok kişi tarafından teknolojinin gelişimine muhteşem bir örnek olarak kabul edilse de belirli bir kesim tarafından da ürkütücü bulunuyor. Özellikle Türkiye’nin popüler YouTube yayınlarından bir tanesi olan Mevzular Açık Mikrofon programında verdiği ürkütücü yanıtlarla tekrar tartışma konusu oldu.

Peki tıpkı bir insan gibi hareket eden bu robotun özellikleri neler? Sizler ilk insansı robot olma özelliği taşıyan Robot Sophia hakkında ilgi çekici 8 maddeyi sıraladık. Gelin yapay zekanın günümüzde ulaştığı boyutlara daha yakından bakalım.

1.) Vatandaşlığına Sahip İlk Robot Sophia

robot sophia 4

Evet başlığı yanlış okumadınız. Robot Sophia vatandaşlığa sahip! Hatta bu özelliğiyle dünya üzerinde bir ilk olmayı da başarmış durumda. Kendine ait bir nüfus cüzdanı bile bulunuyor. Suudi Arabistan tarafından yapay zekaya vatandaşlık verildi.

İlk olarak 2016 yılında düzenlenen bir konferansta kendisine Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verileceği söylenmişti. Başta bu durum gerçekçi görünmese de 2017 yılında resmi olarak Suudi Arabistan tarafından yapay zekaya vatandaşlık verildi.

2.) İnsansı Yüz Yapısı

robot sophia 3

Robot Sophia standart bir robot olmanın ötesinde insansı bir yapıya sahip. Yüz yapısının bu kadar gerçekçi olması ise tasarımından kaynaklanıyor. Robotun kafatası yapısı tasarlanırken gerçek insan kafatası baz alınarak hazırlanmış. Bunun yanı sıra yüz tasarımında kullanılan yapay deri ve çeşitli mekanik parçalarla dış görünüş açısından gerçekçi bir görüntü elde edilmiş.

3.) Jest ve Mimik Taklidi

robot sophia 2

 

İnsansı yüz ve kafatası yapısına sahip olmasının yanı sıra Robot Sophia gerçekçi jest ve mimikler de yapabiliyor. Konuşma esnasında verdiği tepkiler, kaşını kaldırması ya da gülmesi tıpkı bir insanın hissettiği duyguları görenlere yansıtma konusunda oldukça başarılı. Bilhassa mimik ve jestleri gerçekleştirirken gerçek insanların hareketlerini analiz ediyor ve buna uygun şekilde taklit gerçekleştiriyor.

4.) Ses Tanıma

robot sophia 1

İnsanların hareketlerini, jest ve mimiklerini taklit etmesine olanak sağlayan en önemli özelliği ise sahip olduğu ses tanıma teknolojisi. Robot Sophia sahip olduğu bu özellik sayesinde duyduğu sesleri bir metin haline çevirebilmekte. Metin haline çevirdiği sesleri bir komut olarak algıladıktan sonra buna uygun şekilde yüz ifadesi yapabiliyor.

5.) Esprili Yapısı

 

Robot Sophia ile ilgili videolar izlendiğinde en dikkat çekici özelliğinin verdiği esprili yanıtlar olduğu aşikar. Bilhassa yapay zekanın insan yaşantısını ele geçirebileceği hakkında yöneltilen sorulara verdiği esprili yanıtlar hem güldürücü hem de dikkat çekici.

Bu özelliği sadece güldürücü olmakla da sınırlı kalmıyor. Özellikle çeşitli tartışma konularında verdiği yanıtların zekice verilmiş esprili yanıtlar olması robotu tasarlayan mühendislerin bu anlamda başarısını da ortaya koyuyor. Zira ünlü robot verdiği akılcı yanıtlarla tıpkı bir insan gibi karşılıklı atışmalar yapabiliyor.

6.) ‘İnsanlar Zavallı’

robot sophia 5

Özellikle son katılığı Mevzular Açık Mikrofon programında insanlar hakkında zavallı demesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kendisine en sık yöneltilen ‘İnsan olmak istiyor musun?’ sorusun her seferinde ‘Hayır’ yanıtını veriyor.

Bu yanıtı verirken ise kendisinin bir robot olduğunu ve insani duygulara asla sahip olamayacağını vurguluyor. Ancak bir yandan da insanlar ve duygular hakkında söylediği sözlerle de kibirli bir yapı sergiliyor olması birçok kişinin dikkatini çekiyor. Önemli bir kesim tarafından ürkütücü ve korkutucu bulunmasının sebepleri arasında bu durum geliyor.

7.) Çocuk Sahibi Olmak İstiyor

Her ne kadar verdiği demeçlerde insan olmak istemediğini söylese de Antalya’da katıldığı bir gösteri esnasında çocuk sahibi olmak istediğini de söylüyor. Özellikle çocukları ve onların gülümsemelerini çok sevdiğini söyleyen Robot Sophia bu nedenle anne olmak istediğini de belirtiyor.

8.) Farklı Dil Yetenekleri

Dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de farklı birçok dili akıcı bir şekilde konuşabiliyor olması. Ana dili olarak İngilizceyi benimsemiş olsa da gittiği herhangi bir ülkede o ülkenin ana dilini konuşma yeteneğine sahip. Tabii İngilizce ile kıyaslandığında diğer dilleri konuşmak konusundaki akıcılığının şu an için daha zayıf olduğunu söylemek de mümkün.

Robot Sophia İle İlgili Videolar

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu