Gezi Rehberi

Rize’de Gezip Görmeniz Gereken Harika Köy ve Yaylalar!

instagram takipçi hilesi

Karadeniz bölgesi, güzelliğiyle, manzaralarıyla ve sıcakkanlı insanlarıyla meşhur bir bölgedir. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olan Rize, tüm misafirlerini kendine hayran bırakır. Rize’de gezip görmeniz gereken yerleri size kısaca anlatacağım…

Rize, Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biridir. Rize’de gezip görülmesi gereken onlarca bölge bulunmaktadır.

Rize’de Gezilmesi Gereken Yerler

Zil Kale

Bir diğer anlamıyla ‘aşağı kale’ anlamına gelmektedir. Kalenin manzarası oldukça güzel ve görülmeye değerdir.

zilkale

Palovit Şelalesi

Etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili doğal güzelliklerden biridir. Rize’de akış hacmi en yüksek şelalelerden biridir.

Fırtına Deresi

Bir çok yaylada kolları olan fırtına deresi, görenlerin gözdesi olmuştur. Adrenalin seven, su sporlarıyla ilgilenen kişiler için uğranılması gereken bir yerdir.

Çat Vadisi

Fırtına deresi ve elevit deresi arasında bulunan bir vadidir. Manzarası çok güzeldir.

cat vadisi

Ağaran Şelalesi

Uçurumun kenarında bulunan bu doğa harikası şelale, Rize’yi ziyaret edenler tarafından fazla bilinmemektedir. Sırf manzarası için bile gidilebilecek bir yerdir.

Rize Kalesi

Kesme ve moloz taşlardan inşa edilen bu kale, Rize’de yüksek bir tepenin üzerinde yapılmıştır. Merkez’de bulunmaktadır. Heybetli görünümüyle turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.
Tüm bu güzelliklerin yanı sıra bir de meşhur yaylaları vardır. Şimdi Rize’de gezmeniz gereken yaylalardan bahsedelim;

Pokut Yaylası

Gidiş yolunun bir tarafı uçurum ve engebeli olduğu için çıkması zahmetli bir iş olacaktır. Bu yayla çok yüksek olduğu için bulutları ayaklarınızın altında gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

pokut yaylasi

Çiçekli Yaylası

Adının hakkını veren bu yaylada, onlarca çeşit çiçek türü vardır. Manzarası oldukça güzeldir. Fotoğraf çekmeyi sevenler için doğru bir durak seçimi olacaktır.

Gito Yaylası

En temiz havası olan yer Gito yaylasıdır. Yaylaya çıktığınızda bulutlar denizini görürsünüz. Birçok insan buraya manzarası için gelmektedir. Yamaç kısmına yapılan salıncaklar sayesinde kendinizi bulutların üstünde uçuyor gibi hissedebilirsiniz.

Sal Yaylası

Yaylaya giden tek bir patika yol vardır. Bu yüzden araç gitmeyen bir bölgedir. Yine manzarası harika olan yaylalardan biridir. Yüksek taşlarına çıkın ve derin bir nefes alın.

Badara Yaylası

Her tarafı çam ağaçlarıyla çevrili olan bu yaylaya çıktığınızda bulutlu dağları görmenizi tavsiye ederiz. Manzarası oldukça göz alıcıdır.

badara yaylasi

Huser Yaylası

Muhteşem Karadeniz manzarasıyla bilinen bir yayladır. Yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için doğru yerdir. Yaylada çeşitli kamp ve piknik alanları bulunmaktadır.

Avusor Yaylası

Evleri taştan inşa edilmiş, çevresi yemyeşil güzelliklerle kaplanmış bir yayladır. Gittiğinize pişman olmayacaksınız ve manzaraya bakmaya doyamayacaksınız. Fotoğraf makinenizi yanınızdan eksik etmeyin.

Ayder Yaylası

Karadeniz’de yayla denilince akla gelen en meşhur yerdir. Turistleri çeken güzelliğiyle dillere destan olmuş bu yaylada kaplıca bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve manzarası anlatmakla bitmez. Karadeniz turunuzda mutlaka uğramanız gereken bir yayladır. Gittiğinizde yaylaya özgü ballardan almayı da unutmayın.

Kavrun Yaylası

Daha çok tırmanış ve yürüyüş meraklılarının ilgi odağı olmuştur. Çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Ayrıca en önemli buzul vadilerinden biridir. Kamp yapmayı seviyorsanız bu bölge tam size göre.

Amlakit Yaylası

Yerel mimarisini görüp hayran olmamak elde değil. Havası, suyu çok temizdir. Her yıl yapılan şenlikleri ile ünlüdür. Gitmeyi düşünüyorsanız, şenlik tarihlerine bakmayı ihmal etmeyin.

amlakit yaylasi

Göl Yaylası

Minik, şirin, temiz havası olan, görülmeye değer bir yayladır.

Sırt Yaylası

Laz yaylaları içinde en kalabalık olan bölgedir. Eski evleri gördüğünüzde çok hoşunuza gidecek çünkü doğal güzelliklere nostalji havası karışması oldukça etkileyicidir. Gün doğumunun en iyi izlendiği yayladır. Fotoğraf meraklıları sık sık uğrarlar.

Bu arada diğer gezi rehberi içeriklerimiz için Gezi Rehberi kategorimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İlgili Videolar

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu