Sinema ve TV

Reyting Nedir? Nasıl Ölçülür?

instagram takipçi hilesi

reyting nasıl ölçülür

Her gün izlediğimiz, başından ayrılamadığımız, kimi zaman günümüzün tamamını harcadığımız yani aslında hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş televizyon programlarının kimi zaman reytingler nedeniyle yayından kaldırıldığını görüyoruz.

Peki bu reytingler nasıl ölçülüyor hiç düşündünüz mü ? Sizin en sevdiğiniz program nasıl oluyor da çok kısa sürede ekranlara veda ediyor? Daha ilk bölümden sizi etkisi altına alan dizi neden 3. bölümde final yapmak zorunda kalıyor?

Kime göre neye göre ölçülüyor bu reytingler? Sistem nasıl işliyor? Ya da reyting ne demek? İşte merak edilen sorulan cevapları.

peoplemeter reytingölçer 3

Reyting, peoplemeter adı verilen cihazla televizyondaki herhangi bir kanalın hangi saatlerde ne kadar süre izlendiğini ölçen bir sistemdir. Peki bu cihaz hepimizin evinde var mı? Cevabımız maalesef hayır. Son yapılan araştırmalara göre reyting ölçen bu aletten ülkemizde sadece 2200 adet bulunmakta.

Ve bu aletlerin bulunduğu kişilerden hiçbirinin bundan haberi yoktur. Yani o çok sevdiğiniz her bölümünü heyecanla bekleyip kaçırmadan izlediğiniz dizinin erken final yapmasına sebep bu 2200 adreste gizlenmiş peoplemeterdır.

Başka bir deyişle ve en basit şekilde ifade edecek olursak reyting, ilk kez AGB tarafından 1988 yılında yapılan izlenme oranıdır. Bu oran, izlediğimiz kanalın belli bir zaman diliminde toplam seyirciden almış olduğu paydır.

AB, ABC1, TOTAL ve Share Ne Demek?

reyting sıralaması

Ölçüm yaparken reytingler AB, ABC1, TOTAL olmak üzere gruplara ayrılır. Bu gruplar ayrılırken de ailedeki eğitim düzeyi, meslek gibi statülere bakılır. Eğer bir ailedeki eğitim seviyesi ve aynı zamanda gelir düzeyi yüksekse AB grubunda yer alırlar.

AB grubunun en önemli özelliği reklamcıları kolaylıkla kendilerine çekmeleridir. Reklamcılar, bu grupta başarılı olan programlara çok ciddi rakamlarda paralar vermektedirler. En çok izlenen programlarda sürekli reklam araları verilmesi işte bu yüzdendir.

tv izlemek zamanımızın büyük vaktini alır 1

ABC1 grubu ise eğitim seviyesi ve sosyo-ekonomik durumun biraz daha düşük olduğu ailelerden oluşur. TOTAL ise AB ve ABC1 gruplarının toplanmasıyla elde edilen reyting ölçümüdür. Share ile ise reyting cihazı bulunan açık televizyonların kaç tanesinde o sırada o programın izlendiğini ölçer.

Reyting sistemi bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de çokça eleştirilse de daha çok uzun yıllar boyunca bu şekilde ölçüm yapılacak gibi görünmektedir. Bu nedenledir ki size tavsiyemiz hiçbir programın ya da dizinin bağımlısı olmamanızdır.

En sevdiğiniz dizi ya da yarışma saati diye yapmanız gereken daha önemli işlerinizden geri kalmanızı istemeyiz. Belli mi olur bir gün bir bakmışsınız diziniz reyting kurbanı olmuş.

Kaynak
kesfedebil

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu