Yaşam

Resim yapmanın Çocuk Gelişimine Katkıları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

resim yapmanin cocuk gelisimine katkilari nelerdir

Resim yapmayı seven çocuk pek azdır. Rengarenk boyalar, boyama kitapları ve resim defterleri her zaman çocukların ilgisini çekmiştir. Resim yapmanın çocuklar üzerinde olumlu pek çok etkisi vardır.

Resim yapan çocuklar çok daha özgüvenli, yaratıcı ve duyarlı olurlar. Ancak resim yapmanın çocuklar üzerindeki etkileri sadece bu kadar değildir. İşte bu renkli bir o kadar da eğlenceli hobinin çocuk gelişimine katkıları.

Yeteneği Varsa Erkenden Keşfedebilirsiniz

resim yapan cocuklar

Eğer çocuğunuzun resim yapmasının yanı sıra aynı zamanda yetenekliyse ileride çok ünlü bir ressam, iyi bir grafiker, tasarımcı ya da sanat yönetmeni olabilir. Böylece hobi olarak gördüğü ve severek yaptığı bir şeyle aynı zamanda para da kazanırsa hayatına daha mutlu devam edebilir.

Çocuğunuzun ileride sevdiği bir işi yapması, hayatını böyle kazanması sizi de mutlu edecektir. Eğer böyle bir yeteneği varsa çocuğunuzdan desteğinizi esirgememelisiniz.

İç Dünyalarını, Korkularını Fark Edebilirsiniz

cocuklar resimlere ic dunyalarini yansitirlar

Çocuğunuzun yaptığı resimlerden yola çıkarak onların iç dünyasında olan bitenler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çünkü çocuklarınız bastırdığı ya da yüzleşmek istemediği korkuları yaptıkları resimlere yansıtabilir.

Siz de yaptıkları resimlerle onların duygu ve düşüncelerini anlayabilir, eğer korkuları varsa ona yardımcı olabilirsiniz. Küçük yaşta çözülmeyen problemler ileride daha büyük sıkıntılara yol açabileceği için çocuğunuzu küçük yaşta anlamak önemlidir.

Görsel Anlatımları Kuvvetleniyor

resim yapmak cocuklarin gorsel anlatim yetenegini gelistirir

Resim yapan çocuklar yetenekleri olmasa bile bu sayede görsel anlatım yeteneklerini kuvvetlendirebilirler. Aynı zamanda dünyaya farklı bir gözden bakarak  kendilerini bu yolla daha kolay ifade edebilirler.

İsteklerine ve Hayallerine Olan İnançları Artıyor

resim yapan cocuklarin kendilerine olan inanclari artar

Çocuklar, yaptıkları resimlere çok istedikleri şeyleri, hayal ettikleri yerleri, yapmak istedikleri meslekleri veya ideallerini yansıtırlar ve böylece başarıya ulaşmak için ilk adımı atarlar. Çünkü hayallerini ürettikleri şekilde görmek, çocukların özgüvenlerini ve kendilerine olan inançlarını artırıyor.

Sanata Olan Yönelimleri Artıyor

resim yapan cocuklar sanata daha ilgili oluyorlar

Çocukluğunda resim yapan bireyler, ileride sanata karşı daha saygılı ve ilgili olurlar. Ayrıca, estetik zevkleri gelişir ve büyüdüklerinde daha duygusal, ince ve nazik bireyler olurlar.

Çünkü herhangi bir sanata ilgi duyanlar sanatın diğer dallarına da ilgili olurlar. Yani sonuç olarak resim yapan bir çocuk müzikten veya baleden daha çok zevk alır.

Özgün ve Yaratıcı Oluyorlar

resim yapan cocuklarin ozguvenleri artar

Resim yapmak çocukların hayal dünyasını genişletir. Bakış açıları genişler ve hayatın her alanına kendilerinden bir parça katmayı öğrenirler. Bu yüzden resim yapan çocuklar çoğu zaman özgün şeyler üretmeye alışıyor. Bu da hayatlarının her alanında onlara olumlu yansır.

 

Kaynak
iyihisset.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu