Bilim ve Teknoloji

Reddit Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Reddit, topluluk tarafından belirlenmiş bir içerik toplayıcısıdır. Kullanıcıların, beğenip beğenmediklerine göre diğer kullanıcıların “upvote” ya da “downvote” oylarını gönderdiği sosyal bir platformdur. Bir gönderi çok sayıda oy alırsa, daha fazla insanın görebilmesi için Reddit sıralamasında yukarı çıkar. Aşağı oy alırsa, hızla düşer ve çoğu insanın görüşünden kaybolur.

Reddit, alt topluluklara ya da altkümelere bölünür. İster teknoloji gibi geniş bir şey, isterse tek bir şaka gibi belirli bir konu olsun, herhangi bir konu etrafında herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulabilir. Her alt dizi, Reddit’in tam gönderme listesine beslenir. Yani herhangi bir alt dizideki bir gönderinin web sitesinin ön sayfasına erişebileceği anlamına gelir.

Her alt dizide aynı şekilde yayın gönderirken, çoğunun farklı kural kümeleri vardır. Bir yere göndermeden önce bunları okuduğunuzdan emin olmalısınız. Reddit, konuyla ilgili alt planları tutmak ve spam göndericileri engellemek için bu tür şeylere çok katıdır.

reddit 1

Reddit’i Kimler Kullanıyor?

Reddit’in en büyük artılarından biri, anonim olmanın kolay olmasıdır. Bir e-posta ve kullanıcı adından başka bir şey vermenize gerek yoktur. Bununla birlikte, konuyla ilgili bazı araştırmalar yapılmıştır.

2016 yılında yapılan bir araştırmada, Reddit kullanıcılarının 18 ve 29 yaşları arasında % 67 erkek ve % 33’ü ise kadın olduğunu tespit edilmiştir. Ayrıca, kullanıcıların % 70’inin Avrupa‘dan olduğunu tespit edilmiştir. Başka bir araştırmada da benzer sonuçlar bulunmuştur.

Ama bu bize tüm resmi göstermemektedir. Alt dizilere dönersek, bu demografik dağılımın site genelinde tek tip olmadığı açıktır.

Herhangi bir konuda bir alt düzenleme oluşturabilmek, herkesin karşılanabileceği anlamına gelir. Örneğin, TwoXChromosomes altdizimi kadınları hedef almaktadır. Sonra farklı etnik kökenler, ülkeler, şehirler ve daha birçokları için başkaları vardır. Diğer bir deyişle, genel verilerin Reddit’in sahip olduğu çeşitliliği örtme alışkanlığı vardır.

reddit 2

Reddit Kullanıcı Profilleri

Anonim kalabilmenize rağmen, Reddit yine de sitedeki etkinliğinizi takip edecektir. Bu, gönderilerinizin ve yorumlarınızın bir çetelesinin bir listesini içerecektir. Ayrıca ne kadar Reddit altını satın aldığınızı, kupa başarı durumunuzu ve denetlediğiniz alt ödülleri de gösterir.

Reddit’in planları vardır. Bir resim seçmenize, biyografi eklemenize ve sayfanıza yayınlar yazmanıza olanak tanıyan yeni profiller sunmaktadırlar. Önemli bir şey değildir. Ancak topluluktaki birçok kişi Reddit’in Facebook ya da Tumblr gibi olmaya çalıştığından endişelenmiştir. Site tarafından sunulan anonimlik hakkında da endişeler de halen devam etmektedir.

reddit 3

Reddit ile ilgili videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu