İnsan Kaynakları

Reasürans Nedir? Reasürans Ne Anlama Gelir?

instagram takipçi hilesi

Reasürans Nedir?

reasürans 5

Reasürans, sigorta firmalarının üzerlerindeki riskleri bir kez daha sigortalayarak kendilerine güvence altına almasına denir. Reasürans konusunda uzmanlaşmış olan firmalara ve bu firmalarda çalışan reasürans konusunda uzman kişilere reasürör denilmektedir.

Reasürans Tekniği

Reasürans sayesinde, sigorta firmaları, kendi ekonomik kapasitelerinin oldukça üzerindeki risklere güvence verebilmektedir. Reasürörlere devredilmiş olan riskler, dünya genelinde reasürans yapan firmalara dağılmaktadır. Bu sayede, özellikle büyük risklerin etkileri bölünerek uluslararası ekonomik piyasalara dağılarak karşılanabilir duruma gelir.

reasürans 2

Sigorta firmaları, reasürans işinde genel itibari ile riski veren taraf olmanın yanı sıra, kimi zaman risk kabulü de sağlamaktadırlar. Sigorta firmalarının reasürans işi kabulü, genellikle havuzlar (pool’ler) yolu ile olmaktadır.

Sigorta firmaları, risklerin tamamını reasürörlere devretmez, bir bölümünü kendileri üstlenirler. Sigorta firmalarının kendi bünyelerinde kalan söz konusu riske saklama payı ya da konservasyon denilmektedir.

reasürans 1

Sigorta firmaları, devretmiş oldukları riskler ile reasürörlere prim ödemektedirler. Rasürörler de sigorta firmalarına, üstlenmiş oldukları risklerden dolayı ortaya çıkan hasar tazminatlarını ödedikleri gibi, kendilerine devretmiş oldukları riskler için ayrı olarak komisyon ödemesi de gerçekleştirirler.

Bilinen Reasürans Yöntemleri:

Zorunlu Reasürans

reasürans 6

Sigorta firmaları reasürörle anlaşma yoluna giderek belirlenen dönemler içinde kabul etmiş oldukları poliçelerin sigortalanmasını sağlamasıdır. Bu konumda reasürör ve sigortacı bir anlaşma (trete) imzalar.

Reasürans anlaşmaları, riskin bölüşülme yöntemine göre farklı guruplara ayrılmaktadır.

Bölüşmeli reasürans anlaşmaları: Söz konusu anlaşmalarda, hasarlar ve sigorta primleri belirli bir oranda reasürör ve sigorta firması arasında paylaşılmaktadır.

Bölüşmesiz reasürans anlaşmaları: Bu tarz anlaşmalarda reasürör, sigortacının zararının belirlenen tutarı geçmesi ile yalnızca aşan bölümü ödemekle yükümlüdür.

İhtiyari Reasürans

reasürans 7

Sigorta firmalarının seçmiş oldukları riskleri, risk şeklinde reasüröre devretmesi halidir. Genel itibari ile tretelerin üst teminat sınırlarının da üzerine çıkan büyük riskler için kullanılmaktadır. Söz konusu riskler, parça şeklinde sigortalanır.

İhtiyari – Zorunlu

reasürans 8

İhtiyari ve zorunlu reasüransın bir karışımıdır. Bu tarz reasürans anlaşmalarında sigortacı istediği riski reasüröre aktarmakta serbesttir. Bu duruma istinaden kendisine anlaşma kapsamında aktarılan her riski kabul etme zorunluluğu vardır.

Retrosesyon

reasürans 9

Reasürörlerin kendi üstlerinde bulunan riskleri sigortalaması halidir. Bu sayede riskler çok daha fazla dağıtılmış olur. Retrosesyonda riski devreden taraf her aman reasürördür. Riski kabul eden taraf ise pool, sigorta firması ya da reasürör olabilir.

Risk Bonoları

reasürans 10

Risk bonoları, felaket hasarlarına verilmekte olan güvencelerin bonolar şekline getirilerek ekonomik piyasalarda satılması ile yapılır. Bonoları alanlar, dönemin sonunda ortaya çıkan hasar miktarına göre kazanç elde ederler veya bazı kayıplara uğrarlar.

Reasürans Nedir? | Sigorta Terimleri

Kaynak
haberturk.com

Bir yorum

  1. Stocklux.co sadece paranı çalıyor, asla geri vermeyecekler! Dolandırıcılar ayrıca açtığım
    hesabı kapattılar. Paranı asla geri alamazsın. 25.11.2020 çar 16.17 My account ıd A11J661230 My Account number 20282744 There is 6792.84EORO hesap açtırdım. Para mı geri vermiyorlar ve hesabımı kapattılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu