Yerli Erkek Ünlüler

Rauf Tamer Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Rauf Tamer
Tam adı: Rauf Tamer
Doğum tarihi: 1937
Doğum yeri: Suşehri, Sivas / Türkiye
Ölüm tarihi: 20 Ekim 2023
Ölüm yeri: Türkiye
Boyu:…
Burcu:…
Ailesi: Rayiha Tamer (annesi), Talat Tamer (babası)
Eşi: İlkay Tamer
Çocuk (ları): Emir Tamer (oğlu)
Mesleği: Yazar, Gazeteci
Aktif Yılları: 1959-2023
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Rauf Tamer Türkiye’nin önemli gazeteci ve yazarları arasında yer almaktadır. Yaklaşık 64 yıl boyunca gazeteci ve yazar olarak mesleğini yapan usta isim özellikle gündemi takip eden kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu yazımızda sizler için Rauf Tamer kimdir detaylı olarak açıkladık. Şimdiden keyifli okumalar dileriz :)…

Rauf Tamer Hayatı

Rauf Tamer Sivas’ın ilçeleri arasında yer alan Suşehri ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1937 yılında doğan usta gazetecinin tam doğum tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Annesi Rahiya Tamer ve babası Talat Tamer’dir.

İlkokul eğitimini Gemlik’te almıştır. Ardından ortaokul eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. İlkokul ve ortaokul eğitimlerini hangi okullarda tamamladığı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. İlkokul ve ortaokul eğitimlerinin ardından lise eğitimi için Bursa’da bulunan Bursa Erkek Lisesi’ne kayıt olmuştur.

Lise eğitimini burada başarıyla tamamladıktan sonra İstanbul’a giderek İstanbul Üniversitesi’nin İktisadi Bilimler Fakültesi’nde lisans eğitimi almaya başlamıştır. Gazeteciliğe karşı olan ilgisi ise üniversite okuduğu dönemlerde başlamıştır.

1959 yılında henüz üniversite öğrencisiyken Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başlamıştır. Burada spor muhabiri olarak görev almış ve böylece gazetecilik mesleğine ilk adımı atmıştır. Ardından Hürriyet, Sabah, Halka ve Olaylara Tercüman, Ekspres, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün, Posta, Yeni İstanbul, Tasvir ve Star gibi pek çok gazetede çalıştı.

1968 tarihinden sonra çalışmaya başladığı Tercüman isimli gazetenin Sözün Kısası bölümünde köşe yazıları yazmaya başladı. Daha sonrasında burada yazdığı köşe yazılarını derledi ve kitap haline getirdi. Gazetecilik kariyerine ek olarak pek çok kitap da yazdı.

Kariyerinin önemli bir bölümünü Sabah gazetesinde geçirdi. Ancak 2000 yılına gelindiğinde adının bir davaya karışması neticesinde buradaki görevinden ayrıldı. Ardından Posta gazetesinde köşe yazıları yazmaya başladı.

Pek çok okuyucu ünlü yazarı Posta gazetesinde yazdığı köşe yazılarıyla tanıdı. 64 yıl boyunca sayısız gazetede çok sayıda köşe yazısı yazdı ve bunun yanı sıra birçok kitap da yazdı.

20 Ekim 2023 tarihinde ise geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen kurtulamayan Rauf Tamer 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kitapları:

  • Sözün Kısası (1973)
  • Düzen Kavgası (1974)
  • Solun Namusu (1975)
  • Yarınlar Kimin (1975)
  • Düzene Çekidüzen / Kavgamız (1977)
  • Öbür Taraf (1984)
  • O Kafa (1985)
  • Pazar Kahvesi / Birkaç Resim / Birkaç İsim (1988)
  • Taş, Baş ve Aş (2011)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu