Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

instagram takipçi hilesi

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey..! RAM, sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefon ve tabletlerin de en önemli bileşenlerinden bir tanesidir. RAM, cihazınızda ihtiyacınız olan bilgileri geçici olarak depolayan bir araçtır.

Fakat hard diskten farklıdır. Hard diskler bilgileri ömür boyu saklar. RAM’ler ise program ya da bilgisayar kapatılınca depoladığı veriyi siler. RAM’in açılımı “Random Access Memory” yani Türkçesi ile “Rastgele Erişilebilen Bellek” tir.

Daha önce sizler için “RAM Nedir? Ne İşe Yarar?” isimli bir yazı yayınlamıştık. Bu yazıdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

RAM alırken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Her bilgisayarın aynı marka, model ya da donanıma ait RAM’i çalıştırmak. Bunun için dikkatli olmalısınız. Bu yazımızda sizlere RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey hakkında bilgiler vereceğiz.

RAM

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

1) İşletim Sistemlerine Bakmayı Unutmayın

Bir bilgisayardaki işletim sistemi 32-bit ve 64-bit olarak ayrılmıştır. 32 bit işletim sistemleri eski teknolojidir ve 4 GB’a kadar RAM’i destekler. Yani 32 bit işletim sistem kullanıyorsanız, bilgisayarınıza 8 GB RAM yerleştirseniz bile bu RAM’in sadece 4 GB’ını kullanabileceksiniz.

64 bit işletim sistemleri ise 128 GB RAM’i destekler. Bu nedenle işletim sisteminin RAM’de 32-bit ya da 64-bit tercih etmesi önemlidir. Bunun için Bilgisayarım klasörüne sağ tıklayarak “Özellikler” sekmesinden bilgisayarınız 32 bit ya da 64 bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

2) RAM’in Teknik Değerlerine Dikkat Edin

RAM’ler sadece kapasite ve tip olarak birbirinden farklı değildir. RAM ayrıca voltaj değeri ve frekans gibi farklı değerlere sahiptir. RAM seçerken RAM’in aktarım hızı, CL (tepki değeri), bellek frekansı ve voltaj değerlerine dikkat ediniz. CL değeri, RAM’in pine veri aktarmasının ne kadar süreceğini belirleyen değerdir. Bu süre ne kadar kısa olursa, hafızanız o kadar hızlı olur.

3) Anakart RAM Soket Tipini Kontrol Edin

Günümüzün RAM soket türleri DDR2, DDR3 ve DDR4 diye farklılık gösterir. RAM seçimi yaparken mevcut anakartınızın desteklediği soket tiplerine dikkat etmelisiniz. DDR3 uyumlu bir anakartta DDR4 RAM satın alırsanız, RAM yuvaya sığmaz çünkü her türün diş profili farklıdır.

RAM

4) Bilgisayarınızın RAM Soketlerine Bakın

Anakart üzerinde kaç tane RAM yuvası olduğu ve bu yuvaların kaç GB RAM kapasitesini desteklediği de önemlidir. Örneğin anakartınızda 2 adet soket varsa ve her soket 8 GB’a kadar RAM kapasitesini destekliyorsa sisteminizde toplam 2 x 8 = 16 GB RAM kapasitesi kullanılabilir.

5) Soğutuculu RAM İhtiyacınızı Düşünün

RAM alırken akıllara gelen önemli bir soru da “RAM alırken soğutucu ile RAM almam gerekir mi?” sorusudur. Eğer bir oyun sistemi kuruyorsanız, soğutuculu bir RAM almanız faydalı olacaktır. Sisteminizi günlük kullanım için kuruyorsanız, ısınma sorunu olmayacağı için daha fazla ücret harcamanız mantıksızdır.

6) İhtiyacınızı Belirleyin

5. maddede de belirttiğimiz gibi bilgisayarınızı ne için kullanmayı planlıyorsanız ona göre bir RAM seçin. Eğer, yüksek kaliteli videolar düzenlemek, server kurmak ya da oyun kasmadan oynamak istiyorsanız, 32 GB RAM tercih edebilirsiniz. Fakat günlük kullanım için istiyorsanız 16 GB RAM fazlasıyla yeterli olacaktır. 64 GB RAM şu an için çok da gerekli değil. İşinizin büyüklüğüne göre tercih edebilirsiniz.

RAM

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu