Yerli Kadın Ünlüler

Rahşan Ecevit Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Rahşan Ecevit
Tam adı: Rahşan Ecevit
Doğum tarihi: 1923
Doğum yeri: Bursa / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Zahide Aral – Namık Zeki Aral
Eşi: Bülent Ecevit
Çocuk (ları): 
Mesleği: Ressam – Yazar – Siyasetçi
Aktif Yılları: 2009 – 2020
youtube-chanel

Hakkında

Rahşan Ecevit kimdir? Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit’in eşidir. Ressam ve siyasetçi olan Rahşan Ecevit, aynı zamanda yazardır. Rahşan Ecevit 17 Ocak 2020 tarihinde 97 yaşında ölmüştür.

Rahşan hanım 1923 senesinde dünyaya geldi. Memleketi Bursa’dır. Dedesi Halil Efendi makinist olarak görev yaptı. Bu nedenle Şebinkarahisar’dan İstanbul’a gelerek iş aramaya başladılar. Rahşan hanımın 3 kardeşi vardır. Kardeşlerinden 2 tanesi kız ( Hilkan – Asude), 1 tanesi erkektir (Kudret).

Liseyi Ankara Lisesinde okudu. Robert Koleji mezunu olan Rahşan, Bülent Ecevit‘in tek yol arkadaşıdır. Demokratik Sol Parti’nin kurucusu ve ilk başkanıdır. Aynı şekilde Demokratik Sol Partisinin de hem kurucusu hem de başkanlığını yaptı. Demokratik Sol Parti‘deki görevinde 2009 yılında istifa ederek ayrıldı.

2010 senesinde Demokratik Sol Halk Partisinin ikinci genel başkanı olarak seçildi. 2010 yılının mayıs ayında 33. Cumhuriyet Halk Partisi kurultayına katıldı. Emrehan Halıcı ile yaptığı katılım sayesinde Kemal Kılıçdaroğlu‘na partiye destekte bulundu.

Kendisi bir de roman yazdı. Bu romanına “Pülümürde Aşk” ismini verdi. Ayrıca bu eser 2002 senesinde tiyatro oyununa çevrildi. İyi derecede İngilizce bilen Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit ile 1946 senesinde evlendi.

İkisi de hayatları boyunca hem sosyal hayatlarında hem de parti yaşamlarında birbirlerinin ellerini hiç bırakmadılar. Televizyonlarda gösterilen birliktelikleri hem döneminde hem de günümüzde takdir toplamaya devam etti.

Fakat Bülent Ecevit yol arkadaşını geçirdiği rahatsızlık nedeni ile yarı yolda bırakmak zorunda kaldı. Çünkü Bülent beyin sağlığı hem yaşı nedeni ile hem de çeşitli sorunlar nedeni ile iyi değildir. Doktorlar onun evde istirahat etmesi gerektiğini söylemişlerdi. Fakat Bülent Ecevit doktorların sözünü dinlemedi ve 2006 yılında Yücel Özbilgin’in cenaze törenine katıldı.

Bu cenaze töreninden sonra beyin kanaması geçirerek hayata gözlerini yumdu. Rahşan Ecevit, yol arkadaşından belki bedenen ayrıldı ama ruhen hiçbir zaman ayrılmadı. Rahşan hanım, 2015 yılında GATA’da hastaneye kaldırıldı. Vücudunda sıvı kaybı oluşmuştu ve akciğer yetmezliği vardı. Bir süre tedavi gördükten ve 6 ay geçtikten sonra evde dinlenmeye başladı.

Rahşan Ecevit Son Günleri

O günden sonra her ne kadar sağlığına dikkat etmeye çalışsa da vücudu ve ilerleyen yaşına yenik düştü. 97 yaşındaki Rahşan Ecevit bugün (17 Ocak 2020 tarihinde) hayata gözlerini kapadı. Ankara GATA’da hayatını kaybeden Rahşan hanım çok sevdiği eşine kavuştu. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu