Bilim ve Keşif

Prompter Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

prompter nedir nasıl çalışır 1

Prompter, kelime anlamı olarak “elektronik suflör” anlamına gelir. Elektronik bir slayt makinesi olan prompter, haber programlarında sunucuların haberi tam ve eksiksiz okumasını, hata oranını azaltmayı amaçlar.

Prompter Nedir?

prompter ne işe yarar

Esasında yabancı kökenli bir kelime olan prompter, türkçede elektronik suflör anlamına gelir. Yayın sırasında konuşmacı ya da haber spikerinin görebileceği bir alanda kamera karşısında yer alır. Prompter, sunucunun yayın esnasında hatalarını kapatır, eksiksiz haber okumasını sağlar, unutulanları hatırlatır.

Prompter, özellikle haber kanallarının vazgeçilmez bir unsurudur. Çünkü yayın esnasında yapılabilecek muhtemel hataların önüne geçer. Fakat bu cihazı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır.

Ulusal yayın yapan birçok kanal bu yöntemi kullansa da yine de bazen ortaya komik durumlar çıkabilmektedir. Prompter kullanmayan kanallar da mevcuttur. Prompter kullanan sunucu ya da haber spikeri izleyiciye bakarak jest ve mimiklerini ayarlamalı ve izleyiciye prompter kullandığını hissettirmemelidir. Aksi taktirde izleyici yayını izlemeyi bırakır.

Çünkü sunucunun prompterden konuştuğunu fark eden seyirci konuşmacının samimiyetinden şüphe eder. Bu nedenle konuşmacının kameraya yani izleyiciye odaklanması önemlidir.

Prompter Nasıl Çalışır?

prompter nasıl kullanılır

Pormpteri elektronik bir slayt makinesidir. Yapılacak olan konuşma metni, spikerin akıcı konuşmasını sağlamak için seyirciye kapalı spikere açık olacak şekilde ve konuşmacıda ya da arka planda programı yöneten kişilerde bulunan kumanda yardımı ile ekrana yansıtılır.

Prompter kullanmaya başlanmadan önce aktarılacak olan metin kontrol edilmeli hatalar düzeltilmelidir. Aksi taktirde konuşmacı akıcı konuşma esnasında hataları fark edemeyebilir ve ortaya gülünç durumlar çıkabilir.

Prompter’in Özellikleri Nelerdir?

prompter özellikleri nelerdir

Prompter elektronik cihazı, kamera, gölgelik, sufle monitörü, ışın yayıcı cam, çekim görüntüleri ve sufle metninden oluşur. Karşısında prompter olan bir haber spikeri aynı ekrandan hem kendisinin nasıl göründüğünü hem de konuşma metnini görebilir.

Genelde sahnenin sağ ve sol kenarlarına ve ortasına olmak üzere üç adet konulur. Konuşmacı bulunduğu alana göre prompterleri kullanır.

Teklemeden Nasıl Konuşulur?

haber spikerleri nasıl akıcı konuşur 1

Önemli gün ve gecelerde, haber programlarında,açılışlarda ödül törenlerinde ya da seçim mitingleri esnasında liderlerin nasıl akıcı ve teklemeden konuştukları hep merak konusu olmuştur. Ekrana çıkan kişilerin hiç takılmadan ezberlemişçesine metinleri okumaları izleyen kişilerde hayranlık uyandırmıştır.

Yıllar önce opera ve tiyatro sahnelerinde yapılan metin hatalarını aza indirmek için kullanılan suflör sistemi gelişen teknolojiyle birlikte yerini prompter cihazlarına bırakmıştır. Toplu konuşmaların da aslında bir tiyatro sahnesi olduğunu düşünen bilim adamları kişilerin akıcı ve takılmadan konuşması üzerine çalışmalar yapmış ve sonuçta prompter adını verdikleri cihazı geliştirmişlerdir.

 

Kaynak
sozcu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu