Politika

Profesyonel Ordu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Profesyonel Ordu, genel itibari ile gönüllü askerlerden oluşan, ancak az da olsa içerisinde zorunlu askerlerinde bulunduğu bir ordu tipidir. Son dönemlerde özellikle büyük ülkeler bu ordu sistemine geçmiştir. Bu sisteme geçen başlıca ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika ve Güney Afrika Cumhuriyeti‘dir.

Profesyonel ordu ya da başka bir adı ile profesyonel askerlik ilk olarak 21. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Bu fikrin ortaya atılmasında ordudan daha fazla verim alınması amaçlanmıştır. Bir diğer öne çıkan neden ordu maliyetlerinin her geçen yıl artması. Savaş kavramının değişmesi de ayrı bir neden olarak söyleniyor.

Profesyonel Ordu

2. Dünya Savaşı’nda milyonlarca asker vardı. Eskiden devletler birbirini asker sayısı ile gözdağı verirdi. Fakat günümüzde artık savaşlar daha çok silah sistemleri, siyasi, diplomatik ve ekonomik yollardan yapılıyor. Eskinde resmi törenlerde asker geçişleri yapılırdı. Artık onun yerine bir ülkenin kullandığı silahlar, hava savunma sistemleri, askeri araçlar ve füzeler sergileniyor.

Profesyonel Ordunun Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde de olduğu gibi pek çok ülkede özel kuvvetler var. Bu askerler maaşlı ve kendi istekleri ile yani gönüllü olarak orduya katılmış kişiler. Normal bir er sınıfında bir askerin aldığı eğitimi kat ve kat daha zorunu alıyor. Aldıkları eğitim süreler 4 yıla kadar uzayabiliyor. Aynı zamanda kullandıkları silahlar da çok farklı.

Günümüzde Düzce Belediye Başkanı olan ve Eski Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, 1 profesyonel askerin 3 er sınıfı askere eşit olduğunu belirtti. Yani profesyonel orduda 3 askerin yaptığı bir görevi 1 profesyonel asker rahat şekilde yapabiliyor.

Profesyonel Ordu

Profesyonel askerlerin sayısı azdır. Fakat daha tecrübelilerdir. Yukarıda bir profesyonel askerin 3 er askere eşit olduğunu belirten bir rakam vermiştik. Bu rakamı doğru orantılı olacak şekilde daha da büyütecek olursak, 330 Bin profesyonel asker, yaklaşık 1 Milyon erbaşa eşittir.

2018 verilen bir rakama göre bir er askerin devlete olan maliyeti aylık 1500 TL. Bu rakamı 2022’ye uyarlayacak olursak enflasyon ile birlikte 4-5 Bin TL’de olduğunu düşünebiliriz. Profesyonel orduda bir asker haftalık ya da aylık olarak ücret alabilir. Günümüzde bu sisteme en iyi örnek ABD’dir.

Eski Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajında Türkiye’nin 2023 yılına kadar profesyonel askerlik sürecini tamamlaması gerektiğini dile getirmişti. O haberi BU LİNKTEN okuyabilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bir yazı yazdık. Sonuç kısmına gelecek olursak, geçtiğimiz yıllardan “kalıcı bedelli askerlik” sistemine geçildi. İsteyen kişiler devlet tarafından belirlenen ücreti ödeyerek askerliğini bedelli olarak yapabiliyor. Fakat yine de temel eğitimi alabilmek için 3 haftalık askerlik deneyiminiz oluyor. İsterseniz de normal olarak askerlik yapabiliyorsunuz. Bunun süresi ise 6 ay.

Bu günlerde gündemde böyle bir konu yok. Fakat kamuoyunda konuşulan bir konu. Türkiye’nin profesyonel orduya geçip geçmeyeceğin konusu belli değil. İleri de nasıl bir karar alınır bilinmez. Türkiye’nin coğrafi konumu itibari ile profesyonel askerlere olan ihtiyacı bilinen bir gerçek. TSK içerisinde görev yapan komandoların ve özel kuvvetlerin başarısı son dönemde insanların aklına profesyonel askerlik konusu daha da getirdi. Fakat askerlik bilincinin de kaybolmaması gerek.

Bu yazımızda profesyonel ordu hakkında bilgiler sunulmaktadır. Yapacağınız yorumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda “Halkı Askerlikten Soğutma Suçu (TCK 318)” maddesi bulunmaktadır. Bu suçu işleyen kişiler 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Profesyonel Ordu

Profesyonel Ordu İle İlgili Videolar

Kaynak
Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu