Sanat Tarihi

Popüler Kültür Ölünce Geride Ne Kalacak?

instagram takipçi hilesi

Zaman değişiyor ve buna ayak uydurmak da teknolojiyi ve sosyal medyayı iyi kullanmaktan geçiyor sanki. Ya içinde bulunacaksın ya da kaybolacaksın . Çok sert oldu sanki ha ? Ama öyle değil mi? Popüler kültürde , sosyal medya kullanımın artışı , sizi de etkilemiyor mu?

Artık düğün davetiyemizi bile bu mecralardan duyurur olduk . Bak bu çok yaygın olursa iyidir. En azından davetiye masrafından kısarsın ama bu sektörü de öldürmüş olmayız mı? Çok çelişkili bir dönemdeyiz. Dönem sürekli değişiyor. Hatta sosyal medya olan bazı durum ve modalar bile son beş sene içinde bile farklılıklar gösteriyor . Buna göre demode ibaresiyle eski moda artık deniliyor. Ayak uydurmak için çok hızlı davranmalı ve sürekli Sosyal medyayı takip etmelisin demek anlamına geliyor.

Bizler günlük gazeteyi bile günlük okuyamayan ülkenin vatandaşları olarak, sosyal medyayı her beş dakikada bir elimizdeki telefonlar ile kontrol ediyoruz. Belki de bulunduğumuz kötü durumumuzun açıklaması bu olabilir. Gerçi gazetelerde bile her gün , gündem değişiyor ya neyse…

Hep kötü yanları yok değil. Tabi ki de iyi yanları oldukça fazla . Ama kontrollü kullanmak ve diğer sahip olduğumuz , kültürel aktiviteleri de elden bırakmamız lazım. Açıkçası bu içeriğimizde bunun tartışılması ne kadar doğru bilemiyorum. Ama sanırım bunu her yerde tartışmamız gerekiyor.

Daha önceki zamanların nerd ve geek kültürü, şimdilerde popüler kültür haline büründü. Önceden ,  Pac-Man, Star Wars, Space Invaders gibi eserler eskiden sadece geekler tarafından biliniyordu. Şimdi ise her yapımda bu tür eserler, popüler ikon haline geldi.

Nerd Nedir?

İnek öğrenci anlamına gelmektedir.

Geek  Nedir?

Yaşantısı belli malzemelere (bilgisayar, fizik, astronomi, FRP, bilim kurgu, edebiyat) bağımlı olan kişilere denilir. Diğer insanlardan farkı ise sosyal yaşantısı var ama bağımlı olduğu itemlere göre yaşar.

Kötü bir şey olmamasıyla birlikte, geeklerin ilgi alanları başlıca; bilgisayar, kitap, film, oyun, müzik  vb gibi devam eder. Bulunduğu bu ilgi alanlarına göre , ortalama bilginin , üstünde bir bilgiye sahiptirler.

Peki ya bir kıyametten sonra bu popüler kültür ikonları ne hale gelecek?

Konuyla ilgili Çek sanatçı Filip Hodas,  olası bir kıyamet sonrası oluşacak bir yıkımda pop kültürün de biteceğini, “Pop Culture Dystopia” isimli galerisi ile bizlere sundu.

Bu çalışmasında ünlü ve tanınan markalar ve ikonları yer alıyor. PlayStation, Mario, Tetris ve hatta Coca-Cola’nın bile unutulduğu bir dünya düşleyin…

İşte Çek Sanatçı  Filip Hodas ‘ın,  “Pop Culture Dystopia” adlı Galerisi

pop kulturun olumu01

pop kulturun olumu02 pop kulturun olumu03 pop kulturun olumu04

pop kulturun olumu05 pop kulturun olumu06 pop kulturun olumu07

pop kulturun olumu08 pop kulturun olumu09 pop kulturun olumu10 pop kulturun olumu11 pop kulturun olumu12

pop kulturun olumu13 pop kulturun olumu14 pop kulturun olumu15 pop kulturun olumu16 pop kulturun olumu17

pop kulturun olumu18 pop kulturun olumu19 pop kulturun olumu20

Kaynak
frpnet.net

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu