Yaşam

Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bahar Aylarının En Büyük Problemi "Polen Alerjisi" Nedir?

instagram takipçi hilesi

Polen, bitkilerin gelişmesi ve büyümesi için hayati önem taşımaktadır. Fakat polen alerjisi olan bir birey için hoş olmayan belirtilere sebep olabilir.

Bahar aylarında, bitkilerdeki polenler havaya karışır ve bitkileri döller. Alerjisi olan bireyler bu polenden soluk aldığında, vücutları poleni bir alerjik tepkimeyi tetikleyebilecek bir problem olarak görür.

polen alerjisi 1

Polen Alerjisi Belirtiler Nelerdir?

Polen alerjisi bir insanın aşağıdaki belirtilerden birini ya da bir kaçını yaşamasına sebep olabilir;

 • Gözlerde kaşınma
 • Sulu göz
 • Boğazın kaşınması
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Tıkalı burun
 • Hırıltılı

Astımı olan bazı insanlar da bu alerji zor nefes alma ve öksürük gibi mevcut astım belirtilerini daha da ilerleyebiler ve kötüleştirebilir.

Bir kişi poleni soluduğunda, polenler solunum sistemi astarında suda çözünür ve proteinleri serbest bırakır. Bu proteinler genellikle zara vermez. Fakat bazen bir bireyin vücudu onları yanlışlıkla zararlı maddeler olarak algılamaktadır.

Vücut, karşılaşılan bu tehdide İmmünoglobulin E antikorları olarak bilinmekte olan maddeleri üreterek ve serbest bırakarak karşılık verir.

Üretilen bu İmmünoglobulin E antikorları, histamin salgılayan insan vücudundaki mast hücrelerine bağlanır. Histamin, polen alerjisinin belirtilerinden sorumlu ana etkendir.

polen alerjisi 2

Polen Alerjisinin Türleri Nelerdir?

Pek çok farklı çeşide sahip polen türleri vardır. Bu sebeple bahar aylarında ağaçlar çiçek açtığında bir insanın alerji semtomları daha da kötü olabilir. Başka bir birey çimenlerin boyu büyüdükçe hızla ilerleyen ve kötüleşen belirtilere sahip olabilir.

İnsanların aşağıdaki polen türlerine alerjik reaksiyonu olabilir;

 • Otlar
 • Meşe veya sedir benzeri ağaçlar
 • Yakup otu
 • Adaçayı
 • Çalı

Pek çok uzmana göre, ot çeşitleri en yaygın polen alerjisi sebebidir. Bir birey hangi polen türüne alerjisi olup olmadığını bilmiyor ise, alerji konusunda uzman doktordan yardım alabilir.  Bu kişilere alerji uzmanları ve immünolog adı verilir.

Alerji uzmanları ve immünologlar, bir bireyin ne tür polene duyarlı olduğunu belirlemek için bazı testler uygulayabilir. Bu testler genellikle bilgi edinmek için yararlıdır.

Bir kişinin hangi polen çeşidine alerjisi olup olmadığını bilmesi, ne zaman hangi ilacı kullanmaya başlayacağına ve açık havada ne kadar süre kalacağını bilmesi için en iyi zamanlara karar vermelerine olanak sağlayabilir. olabilir. Polen alerjisi olan bazı kişiler, bazı gıda çeşitlerini de duyarlı olduklarını fark etmiş olurlar.

Polen Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir?

Polen alerjilerinin tedavisi genellikle kaçınma ile başlar. Bu nedenle, hastalar açık havada fazla durmamaları gerekir. Ancak onlara polen sayılarına bakmalarını ve belki de parkta piknik yapmak için dışarı çıkma açısından yüksek polen sayısı günlerinden kaçınmalarını söyleyebiliriz.

Tüm gün kapalı bir yerde durmalarının gerektiğini söylemek yanlıştır. Ayrıca, polene alerjisi olan insanlar pikniklerden eve döndüklerinde, kesinlikle duş almalılar ve kıyafet değiştirmelidirler.

Benzer şekilde, ilaç açısından, burun için ilaçlar vardır. Bu yüzden burun spreyleri, bazıları reçetesiz, bazıları sadece reçete ile satılarak eczanelerde bulunabilir. Kesin bir tedavi yöntemi doktorunuz yaptığı tetkik ve testlerden sonra kesinleşecektir.

Polen Alerjisi olan kişilerin beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için ” Bahar Alerjisine Karşı Beslenme Önerileri” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

polen alerjisi 3

Polen Alerjisi ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=GEVw2uPlEm0

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu