İlişki Konuları

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Detay

instagram takipçi hilesi

Kadınların en sevdiği takılar arasında yüzük yer alır. Işıltısıyla göz kamaştıran pırlanta, her açıdan unutulmaz bir armağandır. Ancak pırlanta yüzük almadan önce bazı bilgilere sahip olmak gerekir. Hem pırlantanın kalitesini hem de estetik detaylarını etkileyen faktörlerin bilinmesi, karşı tarafın yüzünde benzersiz bir gülümseme oluşturur. Bu yazımızda pırlanta yüzük almadan önce bilinmesi gereken 8 detay hakkında araştırma yaptık.

1. Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Detay: Kaç Karat?

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Genellikle pırlanta yüzük satın alırken ilk olarak kaç karat olduğuna dikkat edilir. Pırlanta yüzüklerin karat sayısı farklı şekillerde ifade edilir. Karat, elmasın ağırlığıdır. 1 karat 0,2 grama denk gelir. Pırlanta karatı çok önemli olsa da, berraklık ve renk gibi etkenlere daha fazla dikkat edilmesi gerekir. 

2. Rengi

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Pırlanta söz konusu olduğunda rengin önemi yadsınamayacak kadar önemlidir. Pırlantalar farklı harflerle ifade edilen renklerden oluşur. Pırlanta renkleri D’den Z’ye kadar devam eder. Pırlanta Z’ye yaklaştıkça rengini ve parlaklığını kaybeder. En değerli ve nadir sınıfında F, E ve D yer alır. Bazı kadınlar büyük ve gösterişli bir taşı kullanmak ister. Bazıları ise taşı küçük ama parlak görünsün isterler. Bu noktada karşınızdaki kadını tanımanız oldukça önemlidir. 

3. Kesimi

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Pırlanta yüzüğün kesimi de oldukça önemlidir. Kesim, ışığın kırma yeteneğini etkiler. Kesim ne kadar güzelse, pırlanta parlaklığını o kadar güzel şekilde yansıtır. Kötü kesilmiş bir yüzük, taşı değerli de olsa mat görünerek değersiz izlenimi oluşturur.

4. Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Detay: Modeli

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Her kadının hayalinde bir yüzük modeli vardır. Yüzük modellerinde; tektaş, beştaş, tamtur, baget sıklıkla tercih edilir. Tektaş yüzük genellikle evlilik teklifi esnasında kullanılır. Beştaş yüzüğün ise anlamı oldukça derindir. Buna göre: Bereket, aşk, sadakat, huzur ve mutluluğu simgeler.

5. Ölçüsü

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yüzük ölçüsünü bilerek seçim yapmanız oldukça önemlidir. Yüzük ölçüsü almanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan en yaygını; başta bir yüzüğü model almaktır. Ancak yüzük parmağının etrafına ip sarılarak da ölçü hakkında fikir sahibi olunur.

6. Sertifikası

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sevdiğiniz kadına pırlanta yüzük armağan ediyorsanız mutlaka sertifikasının olup olmadığını kontrol edin. Sertifika, pırlantanın gerçek olduğunu ortaya koyar. Sertifikası ile birlikte satışa sunulan sertifika, aynı zamanda yüzüğün garantisidir.

7. Özel mi Klasik mi?

pırlanta yüzük

Bazı modeller artık klasikleşmiştir. Belirli bir model etrafında hediye olarak verilir. Fakat bazen de farklı tercihler yapmak isteyen ve hayatındaki kadın için “özel” bir yüzük arayan kişiler de bulunur. Özel yüzük kategorisi oldukça geniştir. Mavi renkli bir safir yüzük ya da baget bir tasarım kimilerine göre özel sınıfında adlandırılır. Bu noktada hediyeyi alma amacı değerlendirilmelidir. İlk kez yüzük alacak kişilerden ziyade ikinci ya da üçüncü kez alan kişilerin bu tarz modelleri tercih etmesi önerilir.

8. Berraklığı

pırlanta yüzük

Pırlantanın özel ve anlamlı olmasını sağlayan en önemli etken berraklığıdır. Taşın içindeki saf karbon, göz alıcı görünümü doğrudan etkiler. IF ya da FL olarak bilinen berraklık en kusursuz taşlar arasında yer alır. Fiyat olarak sıkıntısı olmayan kişiler bu taşları tercih edebilir. 

VS çok küçük iz olduğunu, VVS ise çok çok küçük iz olduğunu gösterir. İzler hakkında daha detaylı bilgiyi bütçenizi ortaya koyarak öğrenebilir ve seçiminizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Detay Videoları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu