Kişisel Bakım

Perma Saç Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Perma saç her kadının ”Yaptırsam mı” acaba düşüncesiyle düşünüp durduğu saçlar arasında yer alır. Genelde 80’lerde ve 90’larda kullanılan kıvırcık saç veya perma günümüzde de moda olmuş durumdadır. Perma saçın, saçlara zarar verip vermediği, kalıcılığı ise merak konusudur diyebiliriz. İşte Perma Saç Nedir, konu hakkında detaylı bilgi yazım.

perma sac nedir nasil yapilir1

Permanent Hairstyle’den gelen Perma Saç, saç modelinin kimyasal ve solüsyonlar yardımıyla kalıcı olarak kıvırcıklaştırılmasıdır. Kıvırcık saç olarak bilinen bu saç stilinin saç ruloları veya çubuklara sarılarak yapıldığı bilinmektedir. Saç yıkandığında da aynı şekilde kalan kıvırcık saçlar, aynı zamanda kolaylık olarak da bilinmektedir. Saçın doğal moleküler yapısının bozulması, saçın doğan moleküler yapısını parçalayarak ısı yardımıyla değiştirilmesi saçta yıpranmalara neden olabilmektedir.

Perma Saç Nasıl Yapılır?

Perma saç için öncelikle istenilen buklelere ve kalınlığa göre çubuk yerleştirilmeleri yapılıyor. Ardından saçın üzerine perma solüsyonları uygulanıyor. Bu solüsyonlar ve çubuklar sayesinde saçın saç yapısı değiştirilip, saçın yerleştirildiği silindirin boyutu ve buklesini alarak yeniden şekilleniyor. Perma saç yapımı saçlara zarar vermektedir. Kullanılan kimyasal solüsyonlar ve uzun süre bekletilmesi saçların kırılmasına ve çabuk yıpranmasına neden olsa da çözülmeyecek problemlere yol açmıyor. Kuaförün önerdiği bakım malzemeleri ile saç üzerinde gerekli bakımlar yapılmalıdır.

perma sac nedir nasil yapilir3

Perma Saç Kalıcılığı Ne Kadardır?

Perma saçın, saçları kazıtana kadar geçmeyeceğini düşünenler olabiliyor. Fakat perma saç işlemi genelde 6-7 ay kadar durabiliyor. Perma yapılan saçlarda geri dönüşü istediğiniz zaman yapamadığınızı da belirtmeliyiz. Perma yaptıran kişi 6-7 ay kadar bu saçı kullanmak durumunda kalıyor. Perma saç üzerinde gerekli bakımları bu 6-7 ay boyunca yapmaya devam edip, perma modeli bozulduktan sonra da bakımlara devam edilmelidir.

Perma Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Perma saç bakımını genelde yaptırdığınız kuaför önerisine göre yapmak gerektiğini söylemeliyim. Bunun dışında her perma saç bakım ritüellerinde olan önemli maddelerden bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Perma yapılan saçın en az 2 gün yıkanmaması gerekmektedir.
  • Perma saça düzleştirme yapılmamalıdır.
  • Perma saç şampuanları ayrıdır ve bunlardan kullanılmalıdır.
  • Saçı sabitleyen veya elektriklenmeye sebep olan ürünleri kullanmaktan çekinilmelidir.

perma sac nedir nasil yapilir2

Perma saç genelde her saç tipi için uygundur. Düz saçlı bireylerin saçlarını kıvırcık yapmak için kullandığı bu işlemi, kıvırcık saçlılarda genelde buklelerin daha belirgin olması ve kabarıklığı önlemek adına kullanabilirler. Perma saç yaptırma ücretleri genelde saçın uzunluğuna ve yaptırılmak istenen bukle kalınlığına göre değişiklik göstermektedir. Saç boyutundan ve bukle kalınlığından sonraki işlemlerde genelde 200 ila 900 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Perma Saç Hakkında Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=WzjteD2RgAU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu