Yaşam

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Pera Palas Otel, her dönemin en çok ilgi çeken yapıları arasında yer alır. Göz alıcı mimarisiyle kendine hayran bırakan otel, ilklere imza atmasıyla da adından söz ettirir. Pera Palas Otel özellikleri özellikle son zamanlarda popüler olan dizi sayesinde merak uyandırır. Bu yazımızda birbirinden ilginç 6 bilgi derledik.

1. Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? Otel Soylu İnsanlar İçin İnşa Edildi

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

İlk olarak bu mükemmel otelin inşa hikayesiyle başlayalım. Otel, 1888 yılında Paris’ten İstanbul’a gelen bir trendeki yolcular için kuruldu. Yolcular tam 80 saat boyunca seyahat ederlerdi. Ancak bu yolculuk sıradan olanlardan oldukça farklı. Şark Ekspress’i yolcuları yazar, bürokrat ve zenginlerden oluşurdu. Zengin insanların kalması için inşa edilen otel, başta Cicero olmak üzere birçok kişiyi ağırlamıştır.

2. İlklerin Otelidir

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

Otel, kurulduğu ilk günden bu yana birçok ilke imza atmıştır. Türkiye’de bulunan ilk Avrupa standartlarında otel olma özelliği taşır. Açıldığı sene 1895 yılında tekabül eder. O yıllarda ihtişamlı bir baloyla birlikte açılış yapılmıştır. En gösterişli yapılardan olan Pera Palas Otel, ilk asansöre ve ilk sıcak suya sahip olma özelliği taşır. Birçok sinema filminde otelde bulunan asansöre tanık olmuşsunuzdur. Asansörün ihtişamlı yapısı görenleri kendine hayran bırakır.

3. Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk’ü Ağırlamıştır

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

Otelin en ilgi çekici yanları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlama özelliği yer alır. Mustafa Kemal defalarca Pera Palas Otel’de kalmıştır. Atatürk, otelde konaklarken işgal komutanları kendisini masaya davet ederler. Ancak Atatürk, onların misafir olduğunu, bizde misafirlerin ağırlandığını belirtmiştir. Hatta isterlerse onları masasına buyur edeceğini de söylemiştir. Atatürk’ün tokat gibi cevabı hiçbir zaman unutulmamıştır.

4. Atatürk’ün Odası Müzeye Çevrilmiştir

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

Atatürk otele birçok kez gitmiştir. Bu nedenle Atatürk’ün kaldığı oda oldukça önemlidir. Günümüzde ise Atatürk’ün odası müze olarak kullanılmaktadır. Odanın içinde Atatürk’e ait birçok eşya, kitap ve madalya bulunur. Otele gelen kişiler Atatürk’ün odasını gezme şansına sahiptir. Odanın özellikleri bunlarda sınırlı değildir. Numarası 101 olan oda, Atatürk’ün sevdiği şekilde dekor edilmiştir.

5. İlk Yılbaşı Balosu Burada Yapılmıştır

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

Otelin birçok açıdan ilklere imza attığını söylemiştik. Otel, ilk yılbaşı balosu ve ilk resim sergisi yapılma özelliği taşır. Yılbaşı balosu miladi takvime göre ilk etkinlik olma özelliği taşır.

 

6. Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? Agatha Christie Bu Otelde Kalmıştır ve Odası Müze Haline Getirilmiştir

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? 6 İlginç Bilgi

Agatha Christie isimli ünlü yazar Pera Palas Otel’de kalmayı tercih etmiştir. Onun kaldığı 411 numaralı oda da sergi halindedir. Ünlü yazar kaldığı sürede tam 11 gün boyunca kayıplara karışmıştır. Birçok kişi onun bir cinayete kurban gittiğini düşünmüştür. 11 günde neler yaşandığı asla bilinmemektedir. Kayıp günlerin sırrını bulabilmek için medyum tutulmuştur. Olayların akışı hakkında bilgiler aradaki uzlaşma eksikliği nedeniyle bulunamamıştır.

Pera Palas Otel Özellikleri Nelerdir? Videoları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu