Yerli Kadın Ünlüler

Pelin Batu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Pelin Batu
Tam adı: Pelin Batu
Doğum tarihi: 27 Aralık 1978
Doğum yeri: Ankara/Türkiye
Burcu: Oğlak
Ailesi: Nevra Batu (annesi), İnal Batu (babası)
Eşi: Macit Bitargil
Çocukları: Rafael Bitargil
Mesleği: Sinema Oyuncusu, Yazar
Aktif Yılları: 1999 yılından bu yana

imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Pelin Batu kimdir? Pelin Batu, Yağmurdan Sonra, Komser Şekspir ve Harem Suare gibi birçok başarılı sinema filminde oynamış Türk oyuncu. Eski milletvekili İnal Batu‘nun kızı olan Pelin Batu, Murat Bardakçı ile birlikte Tarihin Arka Odası adındaki tarih programın sunuculuğunu yapmıştır.

Pelin Batu, 27 Aralık 1978 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi Nevra Batu, babası ise eski milletvekili ve emekli büyükelçi İnal Batu‘dur.

Babasının büyükelçilik görevinden ötürü çocukluğu içinde Pakistan, KKTC, Fransa ve ABD‘nin de yer aldığı birçok ülkede geçmiş olan Batu, liseyi, ABD’nin New York eyaletindeki Marymont Okulu‘nda tamamladı ve sonrasında Mannes Müzik Koleji‘nde müzik ve tiyatro eğitim almıştır. Pelin Batu’nun üniversiteyi ise Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü‘nden mezun olmuştur.

1999 yılında vizyona girmiş olan Ferzan Özpetek‘in filmi Harem Suare adındaki sinema filminde hayat verdiği Cariye Nevres karakteri ile sinema karakterine adım atan Batu, aynı yıl içinde vizyona giren iki filmin kadrosunda kendisine yer bulmuştur; Hayal Kurma Oyunları ve Akşam Güneşi.

Pelin Batu’nun sinema kariyerindeki önemli rollerin başında 2000 yılında vizyona girmiş olan, yönetmenliğini Sinan Çetin‘in yapmış olduğu ve başrollerini Müjde Ar ve Kadir İnanır‘ın paylaşmış olduğu Komser Şekspir gelmektedir.

İçlerinde 2004 tarihinde Kerem İle Aslı, 2005 tarihinde Sessiz Gece ve 2006 tarihinde Pars; Kiraz Operasyonu‘nun da bulunduğu birçok sinema filminin yanı sıra tv dizileri ve tiyatro oyunlarında da rol alan Pelin Batu, Ghost Sonata adındaki tiyatro oyununda gösterdiği başarılı performans ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nün sahibi olmuştur.

Oyunculuk kariyerini pek çok sinema filmi ve televizyon dizisi ile sürdüren Pelin Batu’nun “Rüzgarlar” ve “Cam” adında iki şiir ve “Yahudilik Tarihi” olmak üzere toplam üç kitabı mevcuttur.

Pelin Batu Haberturk kanalında yayınlanmış olan Tarihin Arka Odası adındaki popüler tarih programını Erhan Afyoncu ve Murat Bardakçı ile birlikte sunmuştur. Okan Bayülgen‘in Makina Kafa ve Muhallebi Kafa programlarının ise sürekli konuğuydu.

Pelin Batu, 2018 yılının Ocak ayında kalp ve damar cerrahı Dr. Macit Bitargil ile İtalya’nın başkenti Roma’da dünya evine girmiştir. Rafael adında bir oğlu vardır.

Pelin Batu Kitapları:

 1. Cam
 2. Rüzgarlar
 3. Yahudilik Tarihi

Pelin Batu Filmleri:

 1. Harem Suare, Çerkez Cariye Nevres, 1999
 2. Akşam Güneşi, Jülide, 1999
 3. Hayal Kurma Oyunları, Zeynep, 1999
 4. Komser Şekspir, Komiserin kızı Su, 2000
 5. Şellale, Nihal, 2001
 6. O Şimdi Asker, Müzeyyen, 2002
 7. İçerideki, Kizar 2002
 8. Baba, Deniz, 2003
 9. Bakış, 2003
 10. Ayışığı Neredesin, 2004
 11. Kerem ile Aslı, 2004
 12. Sessiz Gece, Çiçek, 2005
 13. Pars: Kiraz Operasyonu, İnci öğretmen, 2006
 14. Dün Gece Bir Rüya Gördüm, Lâle, 2006
 15. Ben Fazla Kalmayacağım, Konuk oyuncu, 2007
 16. Yağmurdan Sonra, Sumru, 2008
 17. Kanımdaki Barut, (2009)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu