Pangolin Nedir?

instagram takipçi hilesi

Pangolin Nedir? Pangolin Pullları Ne İşe Yarar? sorularının cevapları bugünlerde arama motorlarında sıkça aranmaktadır. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaklaşık 8 milyon 500 bin Türk Lirası değerinde 1 ton 215 kg pangolin pulu ele geçirmesiyle pangolinin ne olduğu çok merak edildi. İşte tüm aradığınız soruların cevapları yazımızda…

pangolin 1

Pangolin Nedir?

Pangolinler benzersiz, sert, üst üste binen pullarla kaplı memeli bir vahşi hayvandır. Bu memeliler, olağanüstü uzun, yapışkan bir dil kullanarak karıncaları ve termitleri yerler ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde kendilerini hızlı bir şekilde korurlar. Asya ve Afrika’da sekiz farklı pangolin türü vardır. Yasadışı vahşi yaşam ticareti ve habitat kaybı için yapılan avlanma, bu inanılmaz yaratıkları dünyadaki en tehdit altındaki memeli gruplarından biri haline getirmiştir.

pangolin 2

Fiziksel Özellikleri

Pangolinlerin ortalama ağırlıkları yaklaşık 1.6 kg ila 33 kg arasında değişmektedir. Rengi açık ila sarımsı kahverengiden zeytin rengi ile koyu kahverengiye kadar değişir. Üst üste binen pullar vücutlarının çoğunu kaplar. Enginar yaprakları gibi üst üste binen pullar, tıpkı saçlar gibi bir pangolin ömrü boyunca büyür.  Pangolinlerin alt taraflarında pul yoktur ve seyrek bir kürkle kaplıdır.

Dişleri olmayan küçük konik başları ve çeneleri sayesinde, pangolinlerin derin oyuklarda karınca ve termitlere ulaşmak ve bunları tutmak için mükemmel olan inanılmaz uzun, kaslı ve yapışkan dilleri vardır. Pangolinlerin görme yetenekleri yoktur. Bu nedenle güçlü koku alma duyusu ile termit ve karınca yuvalarını bulurlar. Dinlendiğinde, bir pangolin dili, göğüs boşluğunda bir kılıfa girer. Bir pangolinin mide kası ve kendi içine kıvrılan keratin dikenleri vardır.

Pangolin uzuvları keskin ve kazmak için iyi bir alet görevi görmektedir. Her pençenin beş parmağı vardır ve ön ayaklarının, termit ve karınca yuvalarını yıkmak ve uyku yuvalarını kazmak için kullanılan üç uzun, kavisli pençesi vardır.  Şaşırtıcı bir şekilde hızlı koşabilirler ve havayı koklamak için sıklıkla arka bacaklarında yükselirler. Pangolinler ayrıca yüzebilirler.

İlgili İçerikler

pangolin 3

Pangolin Türleri

 

Asya pangolin türleri:

  • Çince veya Formosan pangolin
  • Malaya veya Sunda pangolin
  • Hint veya kalın kuyruklu pangolin
  • Palawan veya Filipin pangolin

Afrika pangolin türleri:

  • Ağaç veya Afrika beyazı karınlı pangolin
  • Dev öğütülmüş pangolin
  • Pelerin veya Temminck’in kara pangolin
  • Uzun kuyruklu veya kara karınlı pangolin

pangolin 4

Pangolin Pulları Ne İşe Yarar?

Normal şartlarda pangolinin pulu ile tırnak yemek arasında hiçbir fark yoktur. Fakat eti ve kanıyla birlikte pangolin pullarınında tedavi edici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Pangolinlerin fetüsleri bile tüketilebilmektedir. Bu gibi özellikler pangolin kaçakçılığını çekici bir iş haline getirmektedir. Pangolin pulları bazı geleneksel ilaçlarda bulunmaktadır.

Çin medyasına göre karaborsada pangolin pullarının kilosu ortalama olarak 700 dolar gibi bir fiyattan satılmaktadır. Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklar Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre pangolinler dünya üzerinde ticareti yapılan vahşi memeli hayvanlar arasında başı çekiyor. Son 10 yılda 1 milyon hayvanın kaçakçılar tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.

Pangolin Nedir? ile ilgili videolar

 

Kaynak
Güneş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu