Kişisel Bakım

Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pancar, harika besin profilleri için hızla popüler hale geliyor. Pancarı yemenin yanı sıra, suyunun tadını da çıkarabilirsiniz. Süper sağlıklı içecek vücudunuz tarafından kolayca emilebilir. Araştırmalar pancar suyunun kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ülkemizde her 3 yetişkinden 1’inde yüksek tansiyon olduğu için bunun not edilmesi önemlidir.

Pancar suyunun sağlığınıza fayda sağlayabileceği başka önemli yollar da vardır.

pancar suyu 1

Pancar Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pancarın suyundaki nitratlar kan basıncının düşmesine ve kalbin korunmasına yardımcı olur. Pancarın suyunun antienflamatuar özellikleri kanserle savaşmaya yardımcı olurken, içerdiği betalainler kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

1. Kalp Sağlığını Teşvik Edebilir

Pancar suyu güçlü bir nitrat kaynağıdır. Nitratlar kan damarlarını genişleterek kan basıncını düşürür. Bu kalbe faydalıdır. Pancar suyu ayrıca, tansiyon seviyelerini yükselten ve kalp hastalıklarına yol açabilen sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasını da azaltır.

Başka bir çalışmada, pancar suyu tüketen katılımcılar sadece 30 dakikada kan basıncı seviyelerinde önemli bir düşüş gördü. Bu etki 24 saat içinde azaldı. Pancar suyu takviyeleri kalp yetmezliği olan hastalarda sağlığı artırabilir.

Pancarın suyu ayrıca toplam kolesterol seviyesini düşürebilir. Bir sıçan çalışmasında, pancarın özü trigliseritleri ve toplam kolesterol seviyelerini düşürdü. Aynı zamanda HDL seviyelerini de arttırdı (iyi kolesterol). Bu etki pancardaki flavonoidlere atfedilebilir.

pancar suyu 2

2. Kanserle Mücadeleye Yardım Edebilir

Pancarların suyunda en önemli antioksidan, serbest radikallerle savaşan betacyanin’dir. Bu, meyve suyunun kanserin önlenmesine katkıda bulunmasının bir yoludur. Pancar suyunun anti-enflamatuar özellikleri ayrıca kronik lenfositik löseminin (kan kanseri ve kemik iliği kanseri) tedavisine yardımcı olabilir. Meyve suyundaki betacyanin de burada önemli bir rol oynar.

Pancarın suyunun, bir antikanser ilacı olan doksorubisin ile karşılaştırılabilir antikanser etkileri olduğu da tespit edildi. Meyve suyu, kanser hücresi çoğalmasını ve iltihabını azaltır ve cilt, karaciğer, akciğerler ve yemek borusu kanserlerinde hücre ölümünü uyarır.

3. Diyabet Tedavisine Yardım Edebilir

Bir çalışmada, yarım bardak kırmızı pancar suyu alımı, yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüş gösterdi. Meyve suyundaki betalalinler (güçlü antioksidan bileşikler) bu etkiden sorumludur.

Obez bireylerde de benzer etkiler gözlenmiştir. Meyve suyunu karbonhidratlarla birlikte tüketen obez bireyler, meyve suyu içmeyen obez olmayan meslektaşlarına kıyasla daha düşük insülin direnci gösterdi. Meyve suyundaki nitratlar kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu etki tip 2 diyabet hastalarında daha belirgindi.

pancar suyu 3

4. Erektil Disfonksiyon Tedavisine Yardımcı Olabilir

Pancar suyunun erektil disfonksiyonu tedavi edebileceğine dair güçlü bir kanıt yoktur. Ancak, etkilenen erkeklerin büyük bir kısmı bununla yemin ediyor gibi görünüyor.

Bazı kaynaklar nitrik oksidin erektil disfonksiyon tedavisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bileşik kan damarlarını gevşetir ve kan akışını iyileştirir. Bu özellik, kan basıncını düşürmenin yanı sıra, penil kan akışını da arttırır.

5. Atletik Performansı Artırabilir

Pancar suyu alımı, kardiyovasküler ve solunum sistemleri ile ilgili çeşitli parametrelerde gelişmeler ile bağlantılı olmuştur. Meyve suyu elit koşucularda da arzu edilen etkiler göstermiştir. Onbeş günlük pancar suyu takviyesi, bu koşucularda bitkinlik süresini uzattı. Ancak, maksimum fiziksel alım gibi diğer fiziksel parametreleri de iyileştirmedi.

Başka bir çalışma, pancar suyunun alınmasından sonra fiziksel performansta bir gelişme olmadığını bildirmiştir. Ancak, sadece bir atış pancar suyu ile yapıldı.

6. Demans Riskini Azaltabilir

Bu gerçeği desteklemek için daha az araştırma var. Bazı kaynaklar, diyet nitratın beyine kan akışını iyileştirebileceğini, böylece demans veya diğer bilinçsel gerileme riskini azalttığını öne sürmektedir.

7. Karaciğer Sağlığını Teşvik Edebilir

Pancar suyundaki betain alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığının tedavisine yardımcı olabilir. Ancak, bu sadece hayvan çalışmalarında kanıtlanmıştır.

Başka bir sıçan çalışmasında, diyet betain karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği bulunmuştur. Bileşik, sıçan karaciğerlerini toksinlerden korudu.

pancar suyu 4

8. Saç Boyası Olarak Kullanılabilir

Bu, kendi başına bir yarar olmasa da, pancarın suyu sıklıkla saç boyası olarak kullanılır. Saçınıza daha koyu kırmızı bir ton almak istiyorsanız, suyunu nasıl kullanabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

  • Pancarın suyunu taşıyıcı bir yağ (hindistan cevizi yağı gibi) ile karıştırın.
  • Bu karışımı saçınıza bol miktarda uygulayın. Saçınızı plastik bir ambalajla örtün.
  • Bir saat kadar bırakın.
  • Plastik ambalajı çıkarın ve saçınızı yıkayın.

Pancar Suyu ile ilgili videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu