Alternatif TıpCilt SağlığıYaşam

Palmiye Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Palmiye yağı, Oil Palm Tree cinsinin meyvesinden elde edilen bitki bazlı bir yağdır. Bu yağ geleneksel olarak yemek pişirme, kozmetik ve kumaşlarda kullanılmıştır. Ağacın anavatanı Afrika ve Asya’dır, ancak şimdi üreticilere sağladığı faydalar nedeniyle dünya çapında büyüyor.

1900’lerin başında, birçok kullanımı nedeniyle palmiye yağına artan bir talep vardı. Bu talep çok hızlı arttığı için üreticilerin daha fazla meyve yetiştirmekten başka seçeneği yoktu. Sonuç olarak Malezya, Palmiye Ağaçları yetiştirmek için mükemmel olan sıcak/nemli iklim açısından zengin olduğu için palmiye yağının en büyük üreticilerinden biri haline geldi.

palmiye yağı

Bugün, soğuk preslenmiş (CP), kimyasal olarak rafine edilmiş (CR) ve tamamen ağartılmış (FB) içeren, hasat öncesi ülke kaynakları ve kalite gereksinimleri nedeniyle farklı tür veya derecelerde palmiye yağı bulunmaktadır.

Palmiye Yağı Faydaları Nelerdir?

Palm yağı, birçok kullanımı ve faydası nedeniyle dünyada en çok kullanılan bitkisel yağdır. Aşağıdakiler, sunduğu olumlu niteliklerden bazılarıdır;

– Palm yağı, doymuş yağlarda daha yüksek olduğu için çoklu doymamış yağlara daha sağlıklı bir alternatiftir, ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından palm yağının aslında daha iyi doymuş yağlar içerdiği not edilmiştir. Aslında, çoklu doymamış yağlara kıyasla daha düşük kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili olan iyi doymuş yağlardan biri olan palmitik asit içerir.

-Yağ uygun ve çok yönlüdür. Yemek pişirmek, diş macunu, sabun ve deterjan üretiminde ve biyoyakıt yapımında kullanılabilir.

palmiye yağı

– Yağ aynı zamanda mevcut en ucuz bitkisel yağlardan biridir. Bu, tüketicilerin palm yağı içeren ürünler satın alırken paralarının karşılığını daha iyi aldıkları anlamına gelir. Yerfıstığı ve ayçiçek yağı gibi diğer birçok yağ çeşidine göre daha ekonomiktir.

– Palm yağı, birçok gıdada gıda arttırıcı ve ekmeklik katkı maddesi olarak kullanılır. Bu, proteini ve dolayısıyla gıdaların besin içeriğini arttırdığı için yararlıdır. Ayrıca ürünlere doku, nem ve renk katar. Zeytinyağı, kanola yağı ve kanola ve keten tohumu yağları gibi tatlarını veya işlevlerini iyileştirmek için diğer yağlara eklenebilir.

– Yağ, tortusuz üretimi nedeniyle çevre için faydalıdır. Yapılırken kirlilik oluşturmaz ve çıkarıldıktan sonra çok fazla temizlik gerektirmez. Aynı zamanda, yetiştirildiğinde tarım için değerli araziyi almadığı için arazinin diğer kullanımlar için korunduğu anlamına gelir.

– Palmiye yağı endüstrisi, Malezya, Endonezya ve palmiye ağacının yetiştirildiği diğer ülkeler için ekonomik olarak faydalı olmuştur. 2010 yılında, dünyadaki palmiye yağı arzının neredeyse tamamı, aynı zamanda dünyanın en fakir ülkelerinden bazıları olan Malezya ve Endonezya’da üretildi. Bu, ürünlerini ihraç edebilecekleri istikrarlı bir pazara sahip oldukları için ekonomileri için büyük bir fayda sağladı. Şu anda Malezya küresel üretimin %60’ını üretirken Endonezya %40’ını üretiyor.

Palmiye Yağı Olumsuzlukları Nelerdir?

Tüm bu avantajlara rağmen, dikkate alınması gereken bazı olumsuzluklar vardır ve bunlar şunları içerir:

– Palmiye ekimi için alan yaratmak için ormanlar ve bitki ve hayvan yaşamı açısından zengin diğer alanlar kesiliyor. Bu çok büyük bir sorun çünkü birçok tür yeni koşullarda yaşayamıyor ve yok oluyor.

– Yaban hayatı tahribatı söz konusu olduğunda, ağaçların hasat süreci çok fazla tali hasara neden olabilir. Ayrıca bazı şirketlerin üretim maliyetlerini düşürmek için çocuk işçi çalıştırdığı ve işçi haklarını ihlal ettiğine dair raporlar da var. Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) bu sorunu çözmek için çaba sarf etti, ancak bunu başarılı bir şekilde yapabilmek için daha fazla finansmana ihtiyaçları var.

palmiye yağı

– Palm yağı üretimi, metan ve CO2 emisyonlarına yol açan yüksek karbon yoğun bir süreçtir. Bu gazlar, Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün, yağın üretimi ve rafine edilmesi sırasında sera gazı emisyonlarını artırdığı için palmiye yağının “kötü” iklim nötr olduğunu söylemesine yol açan küresel ısınmaya yol açmaktadır. Bu, tüketicilerin ürünlerine ne girdiği ve çevreyi nasıl etkilediği konusunda daha bilinçli olmaları gerektiği anlamına gelir.

– Palm yağı üretiminin insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Bu tür çiftçilik üzerine çok fazla araştırma yapılmadığı görülüyor, bu nedenle ürünü diyetlerine dahil ettikleri takdirde ürünün insanları nasıl etkileyeceği konusunda çok az fikir var.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu