Yaşam

Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

instagram takipçi hilesi

Paintball Nedir?

Paintball, 1981 yılında geliştirilen adrenalin pompalayan bir spor olarak tanımlanabilir. İki rakip takımla gerçekleşir ve iyi bir fiziksellik, güç, hız ve çeviklikten daha fazlasını gerektirir. Dahası, paintball oynarken soğukkanlılığınızı korumanız, diğer yandan taktiksel düşünme becerilerinizi de kullanmanız gerekiyor. Yani paintball sadece fiziksel güçle ilgili değil, aynı zamanda bir planlama ve taktik geliştirme sürecidir.

Paintball

Paintball mermileri ve paintball silahları paintball oynamak için yeterlidir. Paintball tabancası, bildiğimiz tüfeğe az çok benzer. Ancak prensipte, basınçlı hava veya karbondioksit mekanizmasıyla çalışır. Paintball tabancası, renkli jelatin paintball mermileriyle doldurulur. 30 ila 45 metre menzile sahip paintball silahları yarı otomatiktir. Paintball mermilerinin iç kısmında renkli boya ve dışta jelatin kaplama bulunur.

Mermideki boya zararsızdır ve suda çözünür. Bu nedenle paintball sonrası kurşun boyanın temizlenmesi kolaydır. Paintball oynarken kurşun, vurulan kişinin üzerine patlar ve vurulan kişi oyunu bırakır.

Paintball Tarihi

İlk paintball yarışması, 27 Haziran 1981’de Sutton, New Hampshire yakınlarında, 12 oyuncu altı kişilik iki grupta yarıştı. Sports Illustrated konuyla ilgili bir yazı yazdığında oyun büyük ilgi gördü. Bob Guernsey, Hayes Noel ve Charles Gaines, eğlence amaçlı kullanım için Nelson Paint’in paintball silahını lisansladı.

  • Zamanla, paintball başka popüler varyasyonlar gördü. Bunlardan biri de tahta top oyunudur. Woodsball geniş bir ormanlık alanda geçmektedir. Speedball çeşidi daha küçük bir sahada daha hızlı oynanır. Speedball maçları kısa, 15 saniye gibi sürelerde biter.

paintball nedir nasil oynanir2

  • Başka bir varyasyon durumsal paintball oyunudur. Bu oyunlarda kurgusal veya tarihi olaylar ve karakterler canlandırılır. Bugüne kadarki en büyük epizodik paintball oyunu, Oklahoma’daki D-Day’in İkinci Dünya Savaşı’nın yeniden canlandırılmasıdır. Resmi paintball müsabakası hakemin daveti üzerine başlar ve oyuncuların gerekli kontrolleri yapmak için 5 dakikaları vardır. Oyun başlamadan önce, tüm golcüler yardımcı hakemler tarafından hız ve atış için test edilir. Son olarak renkli toplar ve gerekli ekipmanlar kontrol edildikten sonra oyuncular oyuna davet edilir.

Paintball Nasıl Oynanır?

Türkiye’de paintball sahasının farklı şirketlerde farklı kuralları var ama daha global bir bakış açısıyla değerlendirdiğimizde kurallar ve kavramlar oyundan önce belirleniyor. En temel oyun kuralları;

  • Oyuncular rakiplerle rekabet ediyor. Rakip oyunu vurulmadan bitirir.
  • Bir oyunda bir atışın geçerliliğini bir dizi kural belirler ve bazı oyunlarda her atış koşulsuz, koşulsuz olarak kabul edilir.
  • En yaygın varyasyon, boya topunun patlayarak vurulan oyuncu üzerinde belirli bir boyutta bir iz bırakmasıdır.
  • Elenen oyuncular oyun alanını terk etmelidir.

paintball nedir nasil oynanir4

  • Rakip takıma gol atmak için bir oyuncuyu elenmelidir.
  • Belirlenen oyun kurallarına göre elenen oyuncular oyuna yeniden katılabilir veya oyundan tamamen çıkabilir, her oyunun belirli hedefleri oyundan önce belirlenir.
  • Bu bir bayrak yarışı veya oyuncuların elendiği bir oyun olabilir.

Paintball kamuflajı giydikten sonra paintball oynamaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı güvenlik kuralları vardır. Paintball mermilerinin dikkat çekmemesi için, paintball için tasarlanmış bir maske ve gözlük takması gerekiyor.

Paintball İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu