Kişisel Gelişim

Özgüveni Yüksek İnsanların Kişilik Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Özgüven, kişinin kendine olan inancı, toplumsal anlamda kendini belirlediği konum ve kendi olumlu ya da olumsuz taraflarını görebilmesi şeklinde açıklanabilir. Birey ve toplum iç içe yaşayan iki kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyler toplumları oluştururken, toplumlar da bireyleri var ederler diyebiliriz. Bu döngünün içerisinde benliğimizle yer edinebilmemizi, hedeflerimize giden yolda emin adımlarla yürüyebilmemizi ve içsel anlamda kendi keşfimizi sağlayan en önemli etkenlerden biri de, kendimize güveniyor, hatta kendimizi tanıyor olmamızdır.

özgüveni yüksek insanların

Kişi kendini tanıdığında yapabileceklerini, yapamayacaklarını, ilgi alanlarını, hangi alanda  verimli olabileceğini ve davranışlarını süzgeçten geçirerek, hayata karşı duruşunu belirler. Bu da sağlayacağı kişisel faydaların yanı sıra güçlü birey ve güçlü toplum ilişkisine hizmet eder. Böylece kendini bilen, seven ve öz saygısı olan kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu toplumlar, sosyal anlamda da büyük başarılara imza atabilirler. Üstelik bu durum, mental sağlık açısından da oldukça besleyici bir denge kurar.

ozguveni yuksek insanlarin 2

Özgüven Sahibi İnsanlar Hangi Kişilik Özelliklerine Sahiptir ?

  • Yenilgileri fırsata çevirmeyi bilirler. Şüphesiz ki; hayat her daim başarılardan oluşmaz. Kimi zaman yapılan yanlışlar, kimi zaman ise çevresel pek çok faktör sebebiyle başarısız olabiliriz. İşte özgüven sahibi kişiler bu durumlarda, hatalarından ders çıkararak kendilerini geliştirmeyi ve dönüşümü tercih ederler. Çünkü pes etmek onlara göre değildir.
  • Seçici olurlar. Bu kişilerin hayatlarına giren kimseler, onlara bir şeyler katabiliyor ve onları vizyon bakımından ileriye taşıyabiliyor olmalıdır. Aksi takdirde; kendisinin enerjisini sömüren, gelişimine hiç bir katkıda bulunmayan ve uyum yakalayamayacakları kişiler ile yakın ilişkiler kurmazlar.
  • Cesur olurlar. Belli analizleri ve belli riskleri hesaplayarak aksiyon alırlar. Öyle ki; içlerinde korku, kaygı ve endişe gibi duygular olabilir, ancak bu duygularla baş ederek, yapacakları hamleler konusunda güçlü davranırlar.

ozguveni yuksek insanlarin 3

  • Bahane değil, çözüm üretirler. Sürekli ertelemekten, çokça konuşup az uygulama yapmaktan, tembellik ya da üşengeçlik etmekten uzak durarak, iç motivasyonlarını yükseltmeye çabalarlar.
  • Duyarlı ve sağduyulu olurlar. Yalnızca bireysel mutluluklarını düşünmeyip, toplumsal sorunlar hakkında da kendilerini sorumlu hissederler.
  • Özgüveni yüksek kişiler; ilgi çekmek, sevilmek ve takdir edilmek için kendilerinden ödün vermezler. Sürekli başkalarının onayını almak yerine kendilerine yetmeyi bilirler. Bazı dönemlerde ise kaliteli bir yalnızlığı tercih ederler.
  • Boş laftan ve dedikodudan hiç keyif almazlar. Bunların kişisel gelişim süreçlerine köstek olacağını düşünürler. Üstelik zamanın kıymetini bildikleri için, böyle şeyleri sadece bir vakit kaybından ibaret olarak değerlendirirler.

Özgüveni Yüksek İnsanların Kişilik Özellikleri Nelerdir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu