Ev ve Bahçe

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? En Önemli 10 Detay

instagram takipçi hilesi

Evin en çok zaman geçirdiğimiz bölümü kuşkusuz oturma odası. Günün yorgunluğunu atmak, şöyle bir uzanıp rahatlamak, televizyonda boş boş zaman geçirmek için oturma odasında zaman geçiririz. Durum böyle olunca oturma odası dekorasyonuna diğer odalara kıyasla daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda rahatlık ve şıklık için mükemmel bir oturma odası dekorasyonu oluşturmak isteyen kişilere 10 önemli bilgi vereceğiz.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Odanın Büyüklüğüne ve Şekline Uygun Koltuk Seçimi

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? En Önemli 10 Detay

Oturma odasının en önemli eşyaları arasında koltuk takımı yer alır. Bu odada en çok zaman geçirecek olan sizsiniz. Dolayısıyla teker teker oturarak tüm koltukların rahatlığını test edin. Hangisinde kendinizi rahat ve huzurlu hissediyorsanız onu seçin.

Ancak seçim yaparken odanızın büyüklüğünü de düşünmeyi ihmal etmeyin. Odanız küçükse büyük ve çok parçalı koltuklardan uzak durun. Ayrıca küçük odalar için koyu renklerin kullanılmasını da önermiyoruz. Bu tarzda bir seçim odanın daha fazla küçük ve boğucu görünmesine yol açar.

Fazla Eşyaya Hiç Gerek Yok

Bir odanın göz yorucu ve konforsuz olmasının en önemli nedenleri arasında çok fazla eşyadan oluşması yer alır. Oysa eşyalar dağınık görünüm oluşturur ve dolayısıyla dekorasyonu olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle “az eşya çok huzur” sözünü oturma odanıza uygulayın. Koltuk, televizyon, sehpa… İnanın fazlasına hiç gerek yok.

Işıklandırma Çok Önemli

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 7 768x432 1

Her odada olduğu gibi oturma odasında da ışıklandırma çok önemli. İlk olarak sarı mı yoksa beyaz mı ışık seçmek istediğinize karar verin. Ardından odanın yeterli ışıklandırma seviyesinde olması için doğru ürünleri tercih edin. Bazı lambaların ışık seviyesini ayarlama özelliği bulunur. Bu sayede ruh halinize göre ışık seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Aynalarla Odayı Büyütün

Küçük odaları büyütmenin en başarılı yolları arasında aynalar yer alır. Aynalar bir illüzyon yaratarak, odanın olduğundan büyük görünmesini sağlar. Bu nedenle odanızın uygun bir noktasında ayna kullanabilirsiniz.

Biraz Canlılık: Duvar Kağıdı

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 6 270x405 1

Son yıllarda duvar kağıdı kullanımı oldukça popüler. Odanızın bir duvarında duvar kağıdı kullanarak, modaya uyum sağlayabilirsiniz. Duvar kağıdı kullanmak istemiyorsanız çıta da uygun olacaktır. Çıta ile görünüm modern ve şık hale gelir. Bu sayede oturma odasında da sıcak bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Dekoratif Objeler Kullanın

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 5 768x500 1

Evet fazla eşya kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Fakat birkaç tane dekoratif obje kullanmanızda hiçbir sıkıntı yok. Minimal biblolar, çerçeveler, birkaç kitap gibi objeleri kullanabilirsiniz. Bu sayede abartıya kaçmadan odanızda modern bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Ivır Zıvır Sepeti Koyun

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 12 270x405 1

Odanızın bir bölümünde ıvır zıvırları atabilmeniz için küçük bir sepet koyabilirsiniz. Bu sepetin içine kumanda, gazete, dergi, şarj aleti, kulaklık gibi eşyaları koyabilirsiniz. Sepet sayesinde eşyalarınızı kolayca bulabilir, ortalıkta dağınık görünüm oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Daha fazla oturma odası dekorasyon fikirleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Odanın Büyüklüğüne Uygun Televizyon Seçin

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 11 270x405 1

Televizyon seçiminde de odanın büyüklüğüne dikkat etmek gerekir. Küçük odalarda büyük televizyon kullanılması, görüşü olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle öncesinde odanın büyüklüğünü ve televizyonun konulacağı yeri düşünmekte fayda var.

Tv Battaniyesi Olmazsa Olmaz

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 4 768x501 1

Konforundan ödün vermek istemeyen kişilerin bir televizyon battaniyesi edinmesini öneriyoruz. Bu sayede hem koltuklar kirlenmeyecektir hem de televizyon karşısında uyuklarken üstünüzü örtebilirsiniz. Ayrıca tv battaniyelerinin son derece modern olduğunu da belirtelim.

Halı Seçimi

oturma odasi dekorasyonu nasil yapilir en onemli 10 detay 1 270x405 1

Son olarak halı seçimi hakkında bilgi vermek istiyoruz. Koltuklarla uyum yaratmak için birebir aynı renk almaktan kesinlikle uzak durun. Renkler birbirini tamamlarken, kesinlikle boğmamalıdır. Ayrıca halının büyüklüğü, odaya uygun olmalıdır. Tüm zemini halı ile kapatmanızı tavsiye etmeyiz.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Konusu Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu