Otomobil

Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Sağlanabilir Mi?

instagram takipçi hilesi

Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Sağlanabilir Mi?

Yeni çıkan Otomobiller ve bütün araçlar yeni Teknolojilerle gelmesi hem güvenlik hem de yakıt tüketiminde tüketiciden yana .Bunların en başında gelen özellik ise otomatik vites özelliğidir. Çünkü otomatik vites özelliği , kullanıcıların sadece yoğun trafikte ,kullanıcıya kolaylık sağlamasından ziyade yakıt tüketimini ; tasarruflu kullanmak için de kullanıcıya yardımcı olmaktadır Zaten çıkış amaçları da budur.

Otomatik-Vitesli-Araclarda-Yakit-Tasarrufu-Saglanabilir-Mi-1

Otomotiv sektörünün sürekli olarak gelişmektedir. Bu endüstrideki teknolojinin her gün daha ileriye gitmesi ile, yeni çıkan son teknoloji arabaların bir çoğunda, otomatik vites özelliği  de görülmektedir. Günümüzde elektronik kontrollü şanzımanlarda ve vites aralıkların çok az olduğu ve sürekli vites değişikliği sağlayan teknolojilerde, yakıt sarfiyatının düz şanzımanlı bir araca göre (mekanaik şanzımanlı) bir araca göre daha az tüketim yaptığı gözlemlenmektedir.

Bu da neden kaynaklanıyor? Manuel şanzımanlı bir araçta ,kullanıcı hataları olabilir. Ama otomatik şanzımanlı araçlarda, bu hep bir kontrol ünitesi vasıtasıyla yapıldığı için hatalar minimuma inmektedir. Böylelikle daha efektif  daha doğru viteslerin seçilmesiyle hem yakıt tüketimi azaltılmış. Hem de çevreye verilen emisyon miktarı azaltılmıştır.

Aklımıza gelen eski söylemlere bakacak olursak. Bize hep otomatik şanzımanlı araçların , manuel şanzımanlı araçlara göre daha çok yakıt tükettiği söylenmiştir. Teknolojinin ilerlemesinden , otomotiv sektörü de faydalanmış ve Otomatik şanzımanlı araçların yakıt sarfiyatı daha aza indirilmiştir.

yakit-tassarufu-nasil-yapilir

Elektrik kontrol ünitesi dediğimiz halk arasında ,Beyin diye tabir edilen ,ECU sitemi; şanzıman ,motor çalışmasını regule ederek bizim için ve geleceğe bırakacağımız ; yaşam için ,dünya için emisyon miktarlarını azaltan önemli unsurlardan birisidir. Esasında otomatik şanzımana sahip araçlar, bir takım ,kullanıcı hatalarını da absorbe ettiğinden dolayı yakıt sarfiyatının azaltılmasına neden olacaktır.

Örnek vermek istersek; yeni bir araca geçtiniz. Bu aracı kullanmak istiyorsunuz. Doğru vites aralığını bulup, doğru vites seçmediğiniz zaman ya da motor devrini yakalayamadığınız zaman ,araç size ya performans kaybıyla karşılaştıracaktır .Araçtan performansı düşük diye şikayetler karşınıza çıkacak. Ya da yakıp sarfiyatının fazla olması gibi bir durum karşımıza çıkacaktır.

Dolayısıyla günümüzdeki otomatik şanzımanlı araçlar; motorun çalışmasına göre, motor devrine göre uygun vitesi seçeceğinden dolayı çok daha ekonomik .Uzun ömürlü bir performansa sahip bir araç kullanımını size sunacaktır. Böylelikle konforlu araç kullanımını sağlamış oluyoruz. Hem rahat , Hem uzun ömürlü bir performans, hem de daha az yakıt sarfiyatı.

Otomatik vitesli araçta yapılan hatalar ve yakıt tasarrufu nasıl yapılır ? (Video)

Kaynak
Kaynak

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu