Alışveriş Rehberi

Oto Koltuğu Çeşitleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Trafik kazalarında ihmal ve güvenlik eksikliği nedeniyle ölen çocukların sayısı her yıl artıyor. Bir ebeveyn olarak önceliğiniz her zaman çocuğunuzun güvenliğini ve sağlığını korumak olmalıdır. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri, çocuğunuzla seyahat ederken araba koltuğu kullanmaktır. Bu, bir kaza anında oluşabilecek yaralanma ve yaralanmaları önlemenin, çocuğunuzu güvenli bir şekilde gideceğiniz yere ulaştırmanın, kendinizi ve onu güvende tutmanın en etkili yollarından biridir.

Oto Koltuğu

Oto Koltuğu Çeşitleri Nelerdir?

 1. Yaşları yenidoğandan 9 aya kadar değişen, 10 kg’a kadar olan bebekler için tasarlanmış araba koltuklarıdır. Bebeklerin yaklaşık 45 derecelik bir açı olan yarı yatar veya tam yatar pozisyonda taşınması ve seyahat edilmesi gerekir. Kullanımdayken, araba koltuğu arkaya bakmalıdır.
 2. 9 aylıktan 3 yaşına kadar 9-18 kg arası çocuklar için tasarlanmış araba koltuklarıdır. Bu araba koltuğu modelleri arka koltuğa monte edilir ve öne bakacak şekilde yerleştirilir. Oturma pozisyonu diktir.
 3. 3-7 yaş arası 15-25 kg arası çocuklar için yapılmıştır. İkinci grup oto koltukları ile aşağı yukarı aynı özellikleri paylaşan bu oto koltukları, kemer boyutu ve dayanıklılık açısından 3-7 yaş grubu düşünülerek tasarlanmıştır.
 4. 6-12 yaş arası ve 22-36 kg arası çocuklar için tasarlanmış araba koltukları. Oto koltuğu yükseltici ile kullanılması tavsiye edilmeyen bu koltuklar, çocuk 36 kg sınırını geçtikten sonra yetişkin emniyet kemeri ile değiştirilmelidir.

Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araba koltuklarının bebekleriniz ve çocuklarınız için hayati önem taşıdığını asla unutmamalısınız, bu nedenle kısa yolculuklarda dahi olsa çocuğunuzu her zaman araba koltuğunda tutmanız önemlidir. Bununla birlikte, bir araba koltuğu seçerken dikkate alınması gereken bazı ipuçları vardır. Bunlardan bazıları:

 • Satın aldığınız oto koltuğunun Avrupa kalite ve güvenlik standartlarını karşıladığından emin olun.
 • Araba koltuğu satın almadan önce arabanızla uyumluluğunu test edin.
 • Beş noktalı güvenlik sistemine sahip oto koltukları, bebeğinizi omuzlarından ve kalçalarından destekledikleri için en güvenli oto koltuğu türü olarak bilinirler, bu nedenle ilk önceliğiniz bu oto koltuğu modelleri arasından seçim yapmak olmalıdır.

oto koltugu cesitleri nelerdir4

 • Araba koltuğundaki emniyet kemerlerinin ayarlanabilir olduğundan ve yüksek kaliteli kumaşlardan yapıldığından emin olun.
 • Bazı portatif araba koltuğu modellerinde omuz askıları bulunmayabilir; satın almadan önce omuz askılarını kontrol edin. Kullanılmış bir araba koltuğu almayı planlıyorsanız, asla 6 yaşından büyük bir araba koltuğu kullanmayın.
 • Ürünü satın alırken içinin köpükle kaplı olmasına dikkat ediniz. Bu köpük, çarpma anında öne, sonra arkaya, sonra öne çarpan bebeğin kafasını korur ve darbeyi emme etkisine sahiptir.
 • Çocuk araba koltuğuna oturduğunda ve yatar durumdayken, yandan bakıldığında sadece çocuğun burnu görünecek şekilde yerleştirilmelidir. Koltuk, çocuğun yüzünün dörtte üçünü kaplamalıdır.
 • Köpük veya sünger içeren iki araba koltuğu arasındayken bir köpük seçin.

oto koltugu cesitleri nelerdir2

 • Güvenlik ve sağlık açısından en çok tavsiye edilen oto koltukları arasında “Isofix” fonksiyonlu koltukların olduğunu göreceksiniz ancak böyle bir oto koltuğu satın almadan önce lütfen oto Koltuğunuzun uyumlu olduğundan emin olunuz.
 • Oto koltuğu kılıfı üzerindeki marka ile iç etiketindeki marka aynı değilse lütfen ürünü satın almayınız. –

Oto Koltuğu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu