Yerli Erkek Ünlüler

Osman Sezener Kimdir?

instagram takipçi hilesi

osman sezener kimdir 5
Tam adı: M. Osman Sezener
Doğum tarihi: ??. ??. 1982
Doğum yeri: İzmir, Türkiye
Boyu: 1,9 m
Burcu: 
Ailesi: 
Eşi: Ecem Sezener
Çocuk (ları): 
Mesleği: Şef, Aşçı
Aktif Yılları: 2000’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Osman Sezener Kimdir? Osman Sezener, şef ve aşçıdır.

Osman Sezener, 1982 yılında İzmir’de dünyaya gözlerini açtı.

Lise eğitimini İzmir Amerikan Lisesi‘nde tamamladıktan sonra yeme içme sektörüne ilgi duymaya başladı. Ailesi de yeme içme sektöründe çalıştığı için adapte olması zor olmadı. Üniversite eğitimine Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü‘nde başladı. Daha sonra da New York Fransız Mutfağı’nda bitirdi.

Yarı Girit yarı Alman köklerinin katkısı ile yeme içme sektörünün kendisine kazandırdıklarını harmanlayabileceğini düşündü. Kendisinin de belirttiği gibi aile ile birlikte yediği 4 öğün yemekler yaratım sürecinin en önemli noktasıydı.

Eğitim hayatını tamamladıktan sonra öğrendiklerini pekiştirmek için İtalya, Amerika ve İstanbul’da yer alan restoranlarda çalışmaya başladı. Çocukluğundan beri hayali olan, büyüdüğü toprakların ve denizlerin zenginliğini doğallığını bozmadan odun ateşinde pişirerek lokantada misafirlerine ikram etmekti. Nitekim de bunu başardı. İzmir’de hem şefliğini hem de işletmeciliğini yaptığı bir mekanı var.

2020 senesinde ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan Mutfak Dostları Derneği tarafından “Altın Kaşık Gastronomi” Ödül Töreni’nde “Yılın Türk Şefi” ödülüne layık görüldü. Törende 10 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu.

Osman Sezener, aynı zamanda dünyada ilk defa Türk mutfağını fine dining olarak İstanbul dışına taşıyan şeftir. GQ Men ödül töreninde “Yılın Şefi” ödülünü de kazandı. Sezener, 6 Ocak 2022 günü TV 8 ekranlarında yayınlanan “MasterChef Türkiye” isimli yemek yarışmasına konuk şef olarak katıldı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu