Bilim ve Keşif

Osiloskop Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Osiloskop, elektrik-elektronik mühendisinin test cihazı cephaneliğinde önemli bir araçtır. Bir osiloskop, dalga formlarının görülmesini sağlayan bir elektronik test ekipmanıdır ve bu şekilde bir elektronik devrede meydana gelen herhangi bir problemi görmeyi çok daha kolaylaştırır.

Sahip oldukları avantajlar göz önüne alındığında, osiloskoplar herhangi bir elektronik laboratuarı veya alan elektroniği donanımını test etmek için elektronik bir test cihazıdır.

Osiloskopların adı, salınımların görüntülenmesine olanak sağlaması gerçeğinden gelir. Bazen katot ışınlı osiloskop veya CRO ismi kullanılır. Bunun nedeni, dalga formlarının gösterilmesini sağlamak için kullanılan katot ışın tüplerinin (CRT) olmasıdır.

Günümüzde, LCD’ler veya plazma ekranlar küçük olduklarından ve özellikle eski CRT’lerin çok yüksek voltajlarını gerektirmediklerinden kullanım için daha uygun olduklarından kullanılmaktadır.

osiloskop 1

Bir Osiloskopun İşlevi

Bir osiloskopun işlevi, dalga formlarını bir tür ekran üzerinde gösterebilmektir. Normal çalışma modunda X ekseni boyunca (yatay eksen) süre gösterilir ve Y ekseni boyunca (dikey eksen) genlik gösterilir. Bu şekilde, bir osiloskop üzerinde öngörülebileceği gibi elektronik bir dalga formu görmek mümkündür. Bir taş içine düştüğünde, dalga formu bir göletin yüzeyi boyunca hareket eden dalgalanmalara benzetilebilir.

Bir dalga biçimini bu şekilde görerek, devrenin çalışmasını analiz etmek ve herhangi bir problemin neden olabileceğini keşfetmek mümkündür.

osiloskop 2

Anahtar Osiloskop Konuları

Osiloskopa bakarken birkaç anahtar konu ve ilgi alanı vardır:

  • Osiloskopların Çeşitleri: Analogdan dijitale ve daha birçok farklı osiloskop tipi vardır. İlk osiloskop tipleri analogdu, ancak dijital teknolojideki gelişmelerle birlikte, bugünlerde çoğu osiloskop işlemci kontrollüdür. Dalga formlarının mükemmel görüntülerini sağlamak için dijital sinyal işlemeyi kullanır. Yalnızca standart tezgah stil kutularında bulunan osiloskoplar değil, aynı zamanda bazı kapsamlar yardımcı olmak için ekranlarını ve işlemlerini kullanarak bilgisayarlara bağlanmak üzere tasarlanmıştır. Genellikle USB bağlantıları üzerinden bağlanırlar, ancak başka türler de mevcuttur.
  • Kapsam Özellikleri: Osiloskopların özellikleri bazen kafa karıştırıcı olabilir. Terimler ve ne anlama geldikleri ile ilgili temel bir anlayış çok yararlıdır. Temel osiloskop özelliklerinin anlaşılması, herhangi bir kapsamın sınırlamalarının anlaşılmasını sağlayabilir. Ayrıca birinin işe alınması, satın alınması veya hatta ortak bir mağazadan rezerve edilmesi gerektiğinde seçimde yardımcı olabilir. Kapsam özellikleri analog ve dijital kapsamlar arasında biraz farklıdır. Doğruluk, zaman tabanı aralığı, üst frekanslar ve benzerleri gibi temel kavramlar temelde aynı olsa da, dijital kapsamlar ayrıca DAC bitlerinin sayısı, bellek derinliği ve dijital osiloskoplara özgü benzeri özelliklere de sahiptir.
  • Bir Osiloskop Nasıl Kullanılır: Her ne kadar osiloskop kullanımı kolay olmakla birlikte, bu elektronik test ekipmanı öğelerinin nasıl kullanılacağının anlaşılmasına yardımcı olur. Ön panelde çok fazla kontrol var ve bugünlerde ekranda yazılım tuşları bile var, bu yüzden tüm bu kontrollerle yapılabilecek çok şey var. Normalde en yaygın kullanılan kontroller kolayca kullanılabilir ve kullanımı oldukça kolaydır. Günümüzün dijital kapsamları, kullanımlarını çok kolaylaştıran yerleşik bir işleve sahiptir.
  • Osiloskop Tetiklemesi: Tetikleyici işlevi, bir osiloskoptaki en önemli işlevlerden biridir. Kapsam tetiği, zaman tabanının dalga formunun her döngüsü için aynı noktada başlamasını sağlar ve bu, ekranda hala görünmesini sağlar. Osiloskop tetikleme işlevi, çoğu kapsam dijital teknolojiyi kullanmak için taşındığından beri önemli ölçüde gelişti. Mevcut dijital sinyal işleme, tetiğin daha fazla esneklik ve daha fazla işlevsellik sağlamasını sağlar, böylece sinyalleri sorunları ve sorunları keşfetmek için daha yakından araştırılabilir.
  • Osiloskopun Probları: Herhangi bir osiloskopun test edilen üniteye takılması için problara ihtiyacı olacaktır. Bu problar birçok ölçüm için anahtardır.

osiloskop 3

Osiloskop ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ne39NYDyKIY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu