Oruca Nasıl Niyet Edilir? Niyet Etmeden Oruç Tutulur Mu?

instagram takipçi hilesi

Oruca Nasıl Niyet Edilir? Niyet Etmeden Oruç Tutulur Mu? Milyonlarca insan Ramazan ayında oruç tutuyor. Müslümanlar için oruç tutmak oldukça önemlidir. İmsak vaktinde yatağından çıkar, yemeğini yer, suyunu içer ve orucunu tutar.

Fakat insanların kafalarında soru işareti oluşturan bir durum var. Bu da niyet etmeden oruç tutulup tutulmayacağı. İslam’ın beş şartından bir tanesi olan oruç tutmak için, sözlü olarak niyet etmek gerekiyor. Bazı alimlere göre sahura kalkmakta bir niyettir. Fakat pek çok alim sözlü olarak da niyet edilmesi gerektiğini söylüyor.

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Ramazan ayında her gün için ayrı ayrı niye edilmeli (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400). Bu oruç için, “yarınki orucu tutmaya” diyerek mutlaka niyet edilir. Geceden niyet edilmesi de “yarınki Ramazan orucuna” diyerek orucun belirlenmesi daha doğrudur.

Kefaret, kaza ya da zaman bağlı olmayan adak oruçlar için gün batımı ile imsak vakti arasında niyet edilmeli. Bu tür oruçlara niyet etmek için “şu kefaret, kaza ya da adak orucuna” diye belirtmek gerekir.

Niyet Etmeden Oruç Tutulur Mu?

Niyet etmek orucun şartlarından bir tanesidir. Niyetsiz oruç tutmak sahih değildir. Kalben niyet etmek önemlidir fakat sözlü olarak da niyet etmek gerekir. Ramazan orucu, belli günlerde tutulan adak oruçlar ile nafile oruçları için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadar geçen süredir.

Fakat imsakten sonra da yapılan niyetlerin kabul olması için o vakte kadar hiç bir şeyin yenilip içilmemiş olması gerekir. Bunun dışındaki sürede sabah kahvaltı yaptıktan sonra niyet ederseniz orucunuz kabul olmaz. İmsak vaktinden sonra yemek yememeniz ve su içmemiş olmanız gerekli.

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Nasıl Niyet Edilir? İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu