İş & Finans

Ortaklık Pazarlaması Nedir?

instagram takipçi hilesi

Ortaklık pazarlaması, her iki tarafa da yarar sağlayacak bir pazarlama kampanyası oluşturmak için başka bir şirketle yapılan bir işbirliğidir. Ortaklık kampanyaları karşılıklı olarak faydalıdır ve her iki tarafın da amaçlarına ulaşmasına yardımcı olur.

ortaklık pazarlaması 1

Ortaklık Pazarlaması Türleri

Çeşitli ortaklık pazarlaması teknikleri var ve hepsi biraz farklı şekillerde çalışıyor. Nihai amaç her zaman katılan her iki ortak için iyi sonuçlara ulaşmaktır.

En etkili yöntemlerden ikisi bağlı kuruluş pazarlaması (Affiliate Marketing) ve dağıtım (Distribution) ortaklığıdır.

Bağlı Pazarlama (Affiliate Marketing)

Bağlı kuruluş pazarlaması, ürünlerin yayıncının izleyicisine ürünlerini tanıtmak için yayıncılarla işbirliği yaptığı bir dijital pazarlama biçimidir. Yayıncılar, kitleleri şirketin hedef kitlesine benzeyen başka web siteleri, diğer markalar veya blogcular olabilir.

Yayıncılarla çalışmak, markanın sahip olamadıkları yeni müşterilere erişimini sağlar. İştirakler tuğla ve harç müşterilerini bile etkiliyor.

Bağlı kuruluş pazarlama kampanyaları birçok biçimde gelir. Bazı markalar, markanın web sitesine bağlanmak için içerik içindeki köprüleri kullanır. Diğerleri afiş reklamları, tanıtım sayfalarını, sosyal medyayı veya haber bültenlerini kullanır.

Müşteriler ürünü yayıncının web sitesinde veya mobil uygulamasında görüntülediğinde ve bir satın alma işlemi yaptığında, katılan her iki taraf için de bir kazan-kazan demektir. Şirket yeni bir satış alır ve yayıncı bu satışın bir yüzdesini veya trafiği şirketin sitesine yönlendirmek için küçük bir ücret alır.

Güvenilir yayıncıların yorumları en güçlü pazarlama stratejileri arasında olmaya devam ediyor. Bazı yayıncılar, kampanyaları yürütmek için resimler ve video içeriği oluşturarak bir adım daha ileri gidiyorlar.

2020’ye girerken gittikçe daha fazla marka, kampanyalarını oluşturmak ve yönetmek için bağlı kuruluş pazarlama ajanslarını işe alıyor.

Ajanslar, markanın daha iyi şekilde ortaya çıkmasını sağlayan geniş bir bağlı kuruluş ve yayıncı ağına erişime sahiptir. Müşterilerinin, en iyi dönüşüm oranlarına sahip olan tekniklere odaklanmalarına yardımcı olmak için veri rapor eder.

Ajanslar ayrıca, doğru yayıncıları ve bağlı kuruluşları bulmanın önemini de bilir. Bu, başarılı bir ortaklık kampanyası geliştirmenin anahtarıdır.

ortaklık pazarlaması 2

Dağıtım Ortaklığı (Distribution)

Dağıtım ortaklığı biraz farklı çalışır. Bu yöntemle, bir ortak diğer ortağın ürün veya hizmetini kendi paketleriyle birlikte paketleyebilir. Bazı durumlarda, birbirlerinin ürünlerini hedeflenen müşteri tabanına çapraz pazarlamayı tercih edebilirler.

Dağıtım ortaklığı, hem müşteri hem de müşteri için büyük değere sahiptir. Bir müşterinin A markasına sadakati varsa ve B markasına ortak olduğunu anlarsa, B markasına güvenmesi daha olasıdır.

Dağıtım ortaklığı yapmanın çeşitli yolları vardır. Birçok marka mağaza içi kuponlar, dergi kuponları, e-posta kuponları, mobil kuponlar ve QR kodları kullanarak bunu yapar.

Ortaklık Pazarlamasının Yararları

  • Bir bağlı kuruluş veya dağıtım ortağı aracılığıyla pazarlama, geniş bir potansiyel müşteri kitlesine erişmenizi sağlar. Mevcut ilişkileri olan ortakları kullanarak, en muhtemel potansiyel müşterilerinize erişebilirsiniz. Bu müşterilerden bazıları markanıza aşina olabilir. Bazıları markanızı ilk defa keşfediyor olabilir.
  • Bazen, eşiniz bir reklamdan etkilenebilir. Diğer senaryolarda, markanızı daha geniş bir müşteri kitlesine maruz bırakabilirler. Her iki durumda da, bu maruz kalma marka bilincini artıracak ve gelecekteki satışları etkileyecektir.
  • Ortaklık pazarlamasına bir diğer yararı düşük riskli olmasıdır. Ortağınıza ödediğiniz küçük ücret veya komisyon için ürünlerinizin hedeflenen müşteri tabanınızla aynı hizada olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ortaklık pazarlaması da satışları ölçeklendirmek için etkili bir yoldur. Doğru iş ortaklarıyla satışları artırabilir, kar marjları artırabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

ortaklık pazarlaması 3

Ortaklık Pazarlaması İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu