Ordu’da Gezilecek Yerler Listesi

instagram takipçi hilesi

Ordu’da Gezilecek Yerler Listesi

Karadeniz’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Ordu, M.Ö. 7. yüzyıldan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile oldukça zengin bir şehirdir.

Plajları, akarsuları, yaylaları, milli parkları ve kanyonları ile doğa tutkunlarının ilgisini çeken şehir, tarihi yapılar için gidilebilecek kültür turlarından biridir.

Boztepe

Ordu'da Gezilecek Yerler

Ziyaretçilerine Karadeniz ve Ordu’nun eşsiz doğal güzelliğini kuşbakışı sunan tepe, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Deniz seviyesinden 530 metre yükseklikte bulunan Boztepe, kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları açısından da oldukça zengin.

Yamaç paraşütü aktiviteleri bir profesyonel eşliğinde yapılabilmekte ve 15 dakika sürmektedir. 2011 yılında hizmete giren teleferik ve özel araç ile yurt dışına çıkış imkanı bulunmaktadır. Şehir merkezine 8 km uzaklıktaki Boztepe’ye özel araçla rahatlıkla ulaşılırken, teleferikle de ulaşılabiliyor. Karadeniz manzarası ile yemyeşil ağaçların arasında bir yolculuk gibi geçmektedir. Ordu’da gezilecek yerler düşünüldüğünde Boztepe mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Çambaşı Yaylası

orduda gezilecek yerler listesi3

Çambaşı yaylası, şehir merkezine 60 km uzaklıkta, Kabadüz ilçesi sınırları içerisinde, Akdeniz bölgesinin en önemli yaylalarından biridir. Yayla deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikte olup şifalı sulara sahiptir. 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yayla turizm bölgesi ilan edilmiş ve Türkiye’nin en büyük yaylası unvanına sahiptir.

Yayla, hemen hemen tüm doğa sporlarına uygun alanları ile eşsiz doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Koyun ve atların özgürce dolaştığı yaylada alabalık üretim tesisleri bulunmaktadır. Çambaşı yaylasında piknik alanları, konaklama tesisleri ve restoranlara hizmet verilmektedir.

Perşembe Yaylası

orduda gezilecek yerler listesi4

1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm bölgesi ilan edilmiştir. Perşembe Yaylası, Ordu’nun Ebastı ilçesine 17 km, Akuş ilçesine 12 km, 1500 metre yükseklikte. Her Temmuz ayında düzenlenen festivalde güreş müsabakaları, at yarışları, sosyal ve kültürel etkinlikler, folklor gösterileri ve çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Oldukça doğal bir alan olduğu için Ordu sınırları içerisinde olduğu için sıklıkla ziyaret edebileceğiniz alanlardan biridir.

Yason Burnu

orduda gezilecek yerler listesi5

Yason Burnu, Ordu’nun tarihi ve doğa turlarına uygun turistik bölgelerinden biridir. Eski Ordu-Samsun yolu üzerinde bulunan Yason Burnu, eski deniz ticaretinin merkezlerinden biriydi. Cape, yemyeşil doğal güzelliği ve ağaçlarla kaplı alanlarının yanı sıra bir yarımada olduğu kadar çok eski bir yerleşim yeridir.

Bölgenin 4.000 yıllık taştan balık göleti, 1868’de inşa edilen Yason Burnu adlı kilise ve burnun tepesindeki deniz feneri bölgenin dikkat çekici yapılarından bazıları. Yason Kilisesi, Karadeniz bölgesinde deniz kenarında inşa edilmiş tek kilisedir.

Gaga Golü

orduda gezilecek yerler listesi6

Gaga Gölü’nün bulunduğu Fatsa – Aybastı karayolu üzerinde yer alan Gaga Gölü, yağışların neden olduğu heyelanın oluşturduğu bir çukurun doldurulmasıyla oluşmuştur. Göl 60 dönümlük bir alana ve 4,5 ile 15 metre arasında bir derinliğe sahip.

Ulugöl Tabiat Parkı

orduda gezilecek yerler listesi7

İl merkezine 74 km uzaklıktaki Ulugöl, şehrin en büyük gölüdür. Ulugöl, Haruniye ve Süleymaniye köylerinin sınırları arasında yer alan bir krater gölüdür. 26,5 hektarlık bir alana ve 14 metre su derinliğine sahip olan göl, 2009 yılında tabiat parkı ilan edilmiş.

Turnasuyu Vadisi

orduda gezilecek yerler listesi8

 

Şehir merkezine çok yakın olan Turnasuyu Vadisi, Doğu Karadeniz bölgesinin yeni keşfedilen doğal güzelliklerinden biridir.

Turnasuyu Vadisi’nin güzergahı oldukça uzun ve tamamlanması 4-5 gün süren 4 etaptan oluşuyor. Turnalık yaylasında, vadi yürüyüşünün bitiş noktası olarak çam ormanı belirlendi. Turnasuyu Deresi vadide yer almakta ve başta kefal olmak üzere çok sayıda tatlı su balığı ve organizmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Çaka Plajı

orduda gezilecek yerler listesi9

Ordu’nun Perşembe ilçesine 10 dakika uzaklıkta bulunan Çaka Plajı, Ordu’nun ve Karadeniz’in en güzel plajlarından biridir. Beyaz kumu nedeniyle Beyaz Plaj olarak da bilinir.

Temiz suları ile Çaka, yaz aylarında yerli halkın ve turistlerin gözde plajıdır. Birçok işletme sahile yakın çalışır. Ordu şehir merkezinden ve Payson Bay bölgesinden minibüslerle plaja ulaşabilirsiniz.

Ordu’da Gezilecek Yerler İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu