İlişki KonularıYaşam

Öpüşme Hakkında Bilimsel Her Şey

Aşıklar buraya! Bilim insanlarına göre öpüşme hakkında merak edilenler burada! Mutlaka okuyun...

instagram takipçi hilesi

İnsan davranışlarının bir çoğunda içgüdüsel olarak bize öğretilen şeyler vardır. Bunlar; yeme – içme, sevme, üreme gibi yaradılış itibari ile tanınan davranışlardır. Peki hiç düşündünüz mü öpüşme de insanlara içgüdüsel olarak verilen bir şey mi yoksa zamanla kazanılmış bir durum mu? Öpüşme hakkında bilimsel her şey burada! Yapılan araştırmaları okuduğunuzda neden öptüğünüzü daha iyi anlayacaksınız.

Öpüşme Hakkında Bilimsel Her şey: İnsanlar Neden Öpüşür?

öpüşme

Herhangi bir film izlediğinizde bile öpüşme sahnesine denk gelirsiniz. Tüm duygusal yakınlaşmaların başlangıcı iki insanın dudaklarının birleşmesinden geçer diye empoze edilmiştir.

Peki neden burunlar ya da yanaklar değil de dudaklar birleştirilir? Yapılan araştırmalara göre; birçok kültürde dudaktan öpme diye bir şey yoktur. Özellikle avcılık ve toplayıcılık ile hayatını sürdüren toplumlarda öpüşme diye bir eyleme rastlanmamaktadır.

Genellikle Batı’lı toplumlarda görülen bu duruma, hayvanlarda da çok nadir rastlanır. Örneğin; şempanzeler ve bonobo maymunları öpüşür. Özellikle bonobo maymunları öpüşürken dillerini de kullanırlar.

Bazı araştırmalara göre; insanların dudaklarının yapısal olarak aşık olmak için birbirlerine değmesi gerektiği gibi bir yargıya  varılmıştır. Fakat genel yargıya göre; öpüşmek içgüdüsel bir davranış değildir. İnsanlara sonradan kazandırılmış bir tutumdur.

Belki de Batı’lı toplumların aşkın sembolik şekilde ortaya konulması olarak empoze etmesi bu davranışın bu kadar yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

Öpüşürken Beyinde Neler Olur?

öpüşmek

Öpüşme hakkında bilimsel her şey yazımıza beyin açısından bakarak devam ediyoruz. Öpüşme esnasında beyin, dudaklarda hissettiği hassasiyet nedeni ile kendini iyi hisseder ve daha fazlasını deneyimlemek ister. Vücutta;  dopamin, oksitosin ve serotonin salgılanır.

Beynin haz noktası harekete geçer. Dopamin salgısı, beynin kokain aldığındaki uyarılan alanı harekete geçirir. Kişi kendini zinde hisseder. Ve öpüştüğü kişiye daha bağlanır.

Bu yönleri ile bakıldığında; romantik ve tutkulu bir öpüşme insan zihninde yıllarca yer edecek bir eylemdir.

Öpüşmenin Evrimsel Açıdan Gelişimi Nedir?

Bilim insanları öpüşmenin annenin bebeği ağzı ile besleme durumundan ileri geldiğini düşünürler. Böyle bir şey insanlarda yok diye düşünebilirsiniz. Fakat geçmişte insanlarda bu tarz bir beslenme şekli vardı.

Gıdalarını birbirlerine ağızdan ağza aktan insanlar zamanla dudakları birleştirme eyleminde de bulunmuşlardır. Belki de “Kalbe giden yol mideden geçer” atasözü de buradan gelmektedir kim bilir?

Öpüşme Hakkında Bilimsel Her şey: Az Bilinen Gerçekler

öpücük

  1. Nerdeyse hiç kimse ilk öpüştüğü anı unutamamaktadır.
  2. Öpüşmenin ömrü uzatıcı etkisi saptanmıştır.
  3. Öpüşmekten korkan birçok insan vardır.
  4. Öpüşmek stresi azaltır.
  5. İnsanların karanlıkta öpüşmelerini sağlayan sinir hücreleri vardır.
  6. Öpüşmek insanların birbirine güvenmelerini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu