Bilim ve Teknoloji

NFC Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

NFC şu sıralar yeni bir ana akım haline geldi. NFC teknolojisine sahip akıllı telefonların sayısı hızla artıyor. Ancak arka planda çalıştığı için ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Esasen şu anda kablosuz ödemeler için kullanılmasına rağmen, Google Pay, Apple Pay ve Samsung Pay gibi hizmetler ile cüzdanınızı evde bırakmanıza izin veriyor. Aslında bu teknoloji daha fazlasını yapabilir. Biraz daha yakından inceleyelim…

NFC yakın alan iletişimi anlamına gelmektedir. Telefonların, tabletlerin, dizüstü bilgisayarların ve diğer cihazların diğer NFC donanımlı cihazlarla kolayca veri paylaşmasını sağlar. Teknoloji, radyo frekansı tanımlama (RFID) teknolojisinden gelişti. RFID, sizi her gün ofise sokan veya sabaha gidip gişe ücretini atlayan güvenlik tarama kartlarının arkasındadır.

nfc 1

Bu veri aktarı teknolojisi, RFID‘ye çok benzer. Fakat NFC’ler, yaklaşık dört cm içindeki iletişimlerle sınırlıdır. Bu nedenle, Apple Pay veya Samsung Pay kullanıyorsanız, telefonunuzu temassız okuyucuya bu kadar yakın tutmanız gerekir. Çoğu insan NFC’nin küçük yarıçapının büyük bir güvenlik avantajı olduğunu düşünür ve NFC’nin kredi kartlarına güvenli bir alternatif olarak çıkmasının sebeplerinden biridir. Ancak teknoloji Starbucks’ta kahve satın almaktan daha fazlası için kullanılabilir. Bu teknoloji ayrıca iki NFC’ye sahip etkin cihaz arasında videolar, iletişim bilgileri ve fotoğraflar gibi verileri de aktarabilir.

Nasıl Çalışır?

Bluetooth’un aksine, bu teknoloji veri aktarmak için herhangi bir manuel eşleştirme veya cihaz keşfi istemez. NFC ile, daha önce belirtilen dört cm’lik aralığa başka bir NFC cihazı girdiğinde otomatik olarak bağlantı başlatılır. Menzile girdikten sonra, iki cihaz anında iletişim kurar ve kullanıcıya bilgi istemleri gönderir. NFC ile büyük bir potansiyel vardır.

nfc 2

NFC Ödemeleri

Dijital Cüzdan

Akıllı telefonunuzu bir mağazada temassız okuyucunun dört cm yaklaştırmak, dijital cüzdanınızı veya hesap cüzdanınızı açmanızı ve ödemeyi onaylamanızı isteyecektir. Apple Pay ile, bu, parmağınızı Touch ID işlevini barındıran giriş düğmesine yerleştirmek veya yüzünüzü Face ID ile taramak anlamına gelir. Aynı zamanda Google Pay ve Samsung Pay ile de çalışır.

Android Cihazlar Arasında Paylaşma

İki etkin NFC cihazı menzil içindeyken, diğer Android cihaz için ekrandaki içeriği (videolar, iletişim bilgileri veya fotoğraflar) ne şekilde “ışınlamak” istediğinizi soran bir bilgi istemi görünecektir. Android cihazlar bir süredir Android Beam‘i kullanabiliyor. Ancak bu özellik çok az kişi tarafından bilinmektedir.

nfc 3

NFC Çipleri

Bu pasif etiketler güç gerektirmez ve tarandığında belirli görevleri gerçekleştirmek için Tasker gibi uygulamalarla programlanabilir. Örneğin, birisini masanızın üzerine koyabilir ve etiketin üzerine hızlı bir tarama yaparak, telefonunuzu diğer seçeneklerin yanı sıra titremesi, GPS’i devre dışı bırakması veya yalnızca işle ilgili bildirimleri etkinleştirmesi için ayarlayabilirsiniz.

NFC ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu