Film & Dizi ÖnerisiListeler

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Belgesel Serileri

Son zamanların en çok kullanılan ve en zengin içerikleri olan dizi ve film platformu Netflix'dir. Bu yüzden git gide gelişen içerikleriyle bir çok kategorisi bulunmaktadır. Belgeselleri de bunların başında gelir. Var olan belgesellerin yanı sıra kendi orijinal belgesel serilerini de yapmaktadırlar.

instagram takipçi hilesi

Netflix belgesel serileri kısa, öz ve kaliteli bir şekilde hayatımıza girdi. Üstelik her geçen gün de çoğalmaya devam ediyor. Çerez niyetine izleyebileceğiniz, boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için en iyi belgesel serilerini bir araya getirdik.

1- Cooked

Netflix belgeselleri arasında yemek konusunda izleyebileceğiniz en eğlenceli, kısa ve öz olan belgesellerden biri Cooked serisidir. 4 bölümü bulunan belgesel Michael Pollen’in kitabından esinlenilmiştir. Doğadaki 4 elementi baz alarak ana konsepti oluşturulmuş serinin imdb puanı 8.1’dir.

netflix cooked 685x457

2- Explained Belgesel

Bu belgesel genel olarak bilimsel konuları ele alsa da tamamı o tarz konulardan oluşmamaktadır. Ortalama 20 dakikalık bölüm sürelerine sahip belgeselin iki sezonu vardır. Müzikal tarzlar, diyet, uzay ve genetik gibi karışık eğlenceli konuları ele alan belgeselin imdb puanı 7.9’dur.

maxresdefault 685x385 3

3- Dünyanın En Sıra Dışı Evleri Belgeseli

Dünyanın dört bir yanından seçilen gerçekten en sıra dışı evleri bizlere gösteren bir belgeseldir. İlk sezonunda dört bölümü bulunan belgeselde ‘dağ, orman, deniz ve yeraltı’ diye dört kategoriye ayırdıkları evleri anlatırlar. Her bölümde üç ev gezdikleri, izlerken o muhteşem evlere iç geçirmemize neden olan bir seridir. İkinci sezonu da A-B kısımlarına ayrılarak yayınlanmıştır. Mimar Piers Taylor ve oyuncu-sunucu olan Caroline Quentin beraber sundukları belgeselde evlerin mimari ve yapısal özelliklerini eğlenceli bir şekilde anlatarak zaten keyifli olan programı daha da izlenebilir hale getiriyorlar.

Bir evi tasarlarken nasıl doğaya zarar verilmez düşüncesini temel alarak yapılan evleri gösteren belgeselin imdb puanı 7.5’dir.

Dunyanin En Sira Disi

4- Kirli Para Belgeseli

Hayatımızın merkezine alarak yaşamaya başladığımız ‘para’nın her yönünü izleyiciye gösteren bir belgeseldir. En büyük dolandırıcılığın temelinde yatan kara para aklamaktan, hayatımızı ele geçiren paranın bize yaptırdıkları veya yaptırabileceklerini gösterir. Lüks yaşamların altında bilmediğimiz yaşamlardan örnek veren büyük şirketlerin yolsuzluklarına kadar uzanan olayları anlatır. İlk bölümünde Volkswagen’in yolsuzluklarından bahseden belgesel finalinde Trump Organization’a değinir.

En tehlikeli madde olan paranın hayatımıza etkilerini anlatan belgesel gerçeklik algılarımıza bambaşka şekilde bakmamıza sebep olur. Alex Gibney tarafından hazırlanan belgesel bir sezon altı bölümden oluşmaktadır. IMDB puanı 8.2’dir.

dirty

5- Küba’nın Özgürlük Hikayesi Belgeseli

Netflix’in en sevilen belgesellerinden olan, özgürlük savaşçılarının ve soğuk savaşın siyası entrikalarının ülkesi Küba’nın tarihini anlatan bir yapımdır. Belgesel-dizi tadındaki bu seri ortalama 50 dakikadan oluşur ve 8 bölümdür.

Rengarenk evleri, merak uyandıran tarihi ve klasik arabalarıyla meşhur dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi Küba’nın 1955 Fidel Castro’yla başlayan Che Guevara’nın diktatörlüğünü ve sosyalistliğe adımı anlatan Almanya, Fransa ve Rusya ortak yapımı olan belgeseldir. Küba’nın 500 yılını merak edenlerin izlemesi gereken çok başarılı bir iştir.

6- Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri Belgesel

Gaddarlığın hüküm sürdüğü dünyanın en zorlu hapishanelerini anlatan belgesel Netflix’in en popüler işleri arasındadır. 4’er bölümden oluşan üç sezonu bulunan yapımın ilk sezonunu araştırmacı gazeteci Paul Connolly sunuyor. İkinci sezonunda ise araştırmacı gazeteci suçsuz olduğu halde Birleşik Krallık’ta 13 yıl hapis yatan Raphael Rowe sunuyor.

Brezilya’nın çetelerle dolu Porto Velho hapishanesinde birkaç gün geçiren ve oradaki olayları anlatan Raphael, zorlu şartlardaki yaşayan mahkumların yaşamlarını gösteriyor. Çok farklı yaşamlara şahit olacağınız bu belgeselin imdb puanı 6.6’dır.

7- Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı Belgeseli

Tasarımcıların bakış açılarını anlayabilmek, ilham kaynaklarını görmek için harika bir belgeseldir. Her bölümünde farklı bir tasarım olayını ve tasarımcıyı ele alan bu yapım ilham veren ve bakış açısını değiştirmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir seridir.

İki sezondan oluşan belgesel herkesin ilgisini çekebilecek farklı konuları barındırıyor. IMDB puanı 8.5’dir.

soyut

8- Our Planet Belgesel

Doğa belgeselleri arasında en iyisi diyebileceğimiz bir yapım olan Our Planet, gezegenimizin güzelliğini büyüleyici bir anlatımla izlettiriyor. David Attenborough tarafından seslendirilen ödüllü belgesel, 8 bölümden oluşmaktadır. Denizlerden ormanlara, çöllerden kutuplara tam bir görsel şölen yaşatan belgeselin çoğu diziden daha kaliteli ve başarılı çok barizdir. Belgeseller arasında imdb puanı en yüksek yapımdır. 9.4 puanla izlenilmeyi kesinlikle hak ediyor.

our

9- Gıda Suçları Belgesel

Netflix orijinal belgesellerinden Gıda Suçları, gıda sektörünün arka planını en açık şekilde önümüze döküyor. Her bölümde farklı gıda sektörlerini işleyen bu yapımı izlerken insanın biraz keyfi kaçabiliyor. Ne yiyip, içeceğimizi bir kez daha sorgulatan bu belgesel insanı bazı tatsız gerçeklerle yüzleştiriyor. Gıda sektörünün ne kadar sıkıntılı olduğunu izlemek isterseniz kaçırmamanız gereken bir belgeseldir.

2 sezondan oluşan bu belgeselin imdb puanı 7’dir.

10- Uyuşturucu Baronları Belgeseli

Tarihin en azılı suçlularının hikayesinin anlatıldığı belgeseldir. Pablo Escobar, Christopher Coke, El Chapo Guzman, Cali Karteli gibi uyuşturucu baronlarını ele alan bunların ilginç yaşamlarını, aile hayatlarını anlatan belgeselde onları yakalamak için yemin etmiş cesur insanları da izleyebilirsiniz. İllegal olmasına rağmen uyuşturucu ile nasıl bu kadar büyüyebildiklerini merak ediyorsanız kaçırmamanız gereken bir belgeseldir.

11- The Story of Diana Belgeseli

Prenses Diana’nın hayatını ve kişisel mücadelelerini anlatan bir belgeseldir. Çocukluğundan başlayıp, aç gözlü basın yüzünden 97 yılında geçirdiği trajik kaza ile aramızdan ayrılışına kadar olan hikayesini anlatan belgeselde hayatına dair pek çok bilginin paylaşıldığı imdb tarafından 8.1 puan alan bir yapımdır. 83 dakikalık 2 kısımdan oluşan bu seriyi sevenlerinin ve royal ailesini merak edenlerinin izlemesini tavsiye ederim.

Belgesel Önerileri

 

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu