Nearby Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Nearby sharing, Google’ın Apple AirDrop‘a rakip olarak piyasaya sürdüğü, yakındaki Android cihazların birbirleriyle son derece hızlı dosya alışverişi yapmasına olanak sağlayan bir teknolojidir. Nearby sharing, 2018 senesinde tanıtılan Windows 10 güncellemesinde yer alan yeni bir özelliktir. Kullanıcıların ya da Bluetooth aracılığıyla yakındaki cihazlarla dosya paylaşmasına yardımcı olur.

Tabii ki, bu teknolojiyi kullanacak cihazlar Windows 10 kullanıyor olmalı ve paylaşım özelliği etkinleştirilmiş olmalıdır. Bu özellikteki verileri diğer işletim ya da mobil cihazlarla bilgisayarlar arasında paylaşamazsınız. Veri aktarımı yapmak için Yakındaki Windows 10 paylaşımını kullanmak için aşağıdaki adımlara yapabilirsiniz..!

nearby sharing 1

Nearby Sharing Windows 10’da Nasıl Aktif Edilir ve Kullanılır?

  • 1. Adım: Bilgisayarınızın Ayarlar sekmesine girin.
  • 2. Adım: Daha sonra sistem bölümüne girin
  • 3. Adım: Sol menüden aşağıya doğru inin ve “Paylaşılan Deneyimler” satırına girin.
  • 4. Adım: Açılan sayfada “Yakın Paylaşım” özelliği kapalı olacaktır. Onu açık konuma getirin.
  • 5. Adım: Dosya Gezgini’ni açın ve paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin ve sağ tıklayın.
  • 6. Adım: Paylaş sekmesine tıklayın ve dosyayı paylaşmak istediğiniz cihazın adını seçin. Hedef aygıtta, paylaşılan dosyayı almak için Kaydet’i tıklamanız yeterlidir.

nearby sharing 2

Google’da Nasıl çalışır?

Daha önce de açıkklandığı gibi Google, daha önce Android Beam ile şansını yakındaki dosya değişimi özelliği ile denedi. Üçüncü taraf bir uygulama gerektirmemesine ve kullanımı oldukça kolay olmasına rağmen, aktarım hızı açısından Apple AirDrop‘ta istenen hiçbir şey yoktu. Nearby sharing, selefinin hatalarından öğrenecek ve umarım büyük dosyaları istenen hızlarda aktarabilecek bir sistem yaratacaktır.

XDA Geliştiricileri, Yakın Paylaşım başlığı altında bir araştırma yaptı ve ilginç detaylar ortaya koydu. Google’ın Yakın Paylaşım ilk olarak gönderen ve alıcı arasında Bluetooth yardımıyla bir bağlantı kuracaktı. Bluetooth el sıkışma bağlantısını başarıyla kurduktan sonra, cihazlar Wi-Fi Direct’e geçecek ve bu da dosyaları NFC destekli Android Beam‘den önemli ölçüde daha yüksek hızlarda aktarmalarını sağlayacak.

Ne Zaman Kullanılır Olacak?

Google, bir süredir bu özelliği test ediyordu. Bu teknolojinin Android 10 ile pabucu dama atılan Android Beam’ın pabucunu dama atacak. Google Play Store‘da beta sürüm olarak Nearby sharing kullanıcıların karşısına çıktı. Nearby sharing’in önümüzdeki günlerde piyasaya çıkarılacak Android 11 ile kullanıcıların karşısına çıkması beklenmektedir.

nearby sharing 3

Nearby Sharing ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu