Yerli Kadın Ünlüler

Nazlı Ilıcak Kimdir?

instagram takipçi hilesi

thumbs b c bb816c24f57df6c1671d7b471a12a609
Tam adı: Ayşe Nazlı Ilıcak
Doğum tarihi: 1944
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Ailesi: Muammer Çavuşoğlu, İhsan Çavuşoğlu
Eşi: Kemal Ilıcak
Çocukları: Mehmet Ali Ilıcak, Aslı Ilıcak
Mesleği: Gazeteci ve Siyasetçi
Aktif Yılları: 1967’den bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi
Başlıklar

Hakkında

Ayşe Nazlı Ilıcak, 1944 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 21. ve 22. dönem hükümetlerinde bakan olarak görev yapmış olan Muammer Çavuşoğlu’nun kızıdır. Annesinin adı ise İhsan’dır. Bir dönem Fenerbahçe Spor Kulübünde yöneticilik yapan Ömer Çavuşoğlu abisidir.

Çocukluğu Karanfil sokakta geçmiştir. TED Ankara kolejindeki ilk eğitim yıllarından sonra İstanbul’da Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’nden mezun olmuş ve ardından İsviçre’deki Lausanne Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesinden 1967 yılında mezun oldu.

Tercüman gazetesinin sahibi Kemal Ilıcak ile 1969 yılında dünya evine girdi. İlk yıllar gazetecilik pek ilgisini çekmedi. 1972 yılında babası Muammer Çavuşoğlu hayatını kaybedince hayatla olan tüm bağlantısı neredeyse kopma noktasına geldi.

Doktoru bir şeylerle ilgilenmesi telkininde bulunduktan sonra gazetecilik işine merak sarmıştır. İlk deneyimi eşinin sahip olduğu Tercüman gazetesinin ansiklopedi biriminde bulmaca-bilmece işiyle uğraşır. 27 Mayıs darbesini yaşayanlarla röportaj yapılması önerisini ilk sunan kişidir. Bu röportajı kimse yapamayınca görevi kendisi üstlenir ve gazetede köşe yazmaya başlar.

Bir zaman sonra Tercüman gazetesinde baş yazar olmuştur. Yine Tercüman gazetesinin ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin de imtiyaz sahipli yazar kimliğini 1988 yılına dek sürdürdü.

Türkiye’nin 19. Başbakanı Turgut Özal’la yıldızı hiç barışmadı. 12 Eylül askeri darbesinden sonra yazdığı sert yazılar ve yaptığı eleştirilerle tepki çekti. Yazılarından dolayı birçok kişi ve kurumla mahkemelik oldu.  MGK (Milli Güvenlik Konseyi)’nın 52 sayılı bildirisine karşı olmaktan üç aylık hapis cezasına çarptırıldı. 1982’nin Ekim ayında girdiği Sağmalcılar Cezaevi’nden Ocak 1983’te cezasını çekerek tahliye olmuştur.

Kanal 7’de bir süre çalıştıktan sonra TRT’de 1991 yılında “Söz Meclis’ten İçeri” programın yapıp sundu.

Ilıcak, Akşam Gazetesi’nde görev yaptığı dönemde Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş’ın kişilik haklarına yayın yoluyla saldırıda bulunduğu gerekçesi ile Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava sonucunda 1 milyar lira tazminata mahkum oldu.

Necmettin Erbakan’ın olduğu Fazilet Partisi’nden 1999 yılında İstanbul milletvekili seçildi.

2001 yılında Fazilet Partisi kapatılınca milletvekilliği düşürülmüş ve beş yıl boyunca siyaset yasağı getirilmiştir. 2011 seçimlerinde Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak istese de kabul görmemiştir.

Nazlı Ilıcak, Yeni Şafak, Hürriyet, Dünden Bugüne Tercüman, Akşam, Meydan, Bugün Tercüman ve Takvim gazetelerinde yazarlık görevi üstlenmiş ve son olarak Sabah gazetesinde yazarlık görevine devam etmekteydi. Sonrasında gazete yönetimi ile görüş ayrılığına düşmüş ve gazete ile yollarını ayırmıştır.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün 2016 yılındaki darbe girişiminden haberdar oldukları iddia edilerek yargılanmaya başlanan Mehmet Altan ve Ahmet Altan kardeşlerle birlikte Nazlı Ilıcak da anayasayı ihlal suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiştir.

Gazeteci Nazlı Ilıcak, 2016 yılında yayımlanan bir makalesi nedeniyle “Kapatılan Özgür Düşünce” adlı internet sitesi üzerindeki yargı sürecinde yer alarak hakkında verilen iki yıl altı aylık cezanın istinaf mahkemesince onanmasının ardından cezaevine girmişti. Ancak 4 Aralık’ta yapılan tahliye başvurusunun ardından özgürlüğüne kavuştu.

Videoları

Ahmet Hakan Ve Nazlı Ilıcak Nişantaşı Sokaklarında

Cemil İpekçi Nazlı Ilıcak ile Pazar Gezmesi

Fotoğrafları

Kaynak
ınstagramfacebookgooglebiyogrfi.info

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu