Yaşam

Nasuh Tevbesi Nedir?

Nasuh tövbesinin anlamı nedir?

instagram takipçi hilesi

nasuh tevbesi nedir.. e1586174301936

Kur’ani bir tevbe olan nasuh tevbesi içten ve samimi olarak yapılan bir tevbedir. Vicdanı rahat etmeyen ve yaptığı şeyden pişman olanların manevi olarak kendisi ile hesaplaşması anlamını taşır.Nasuh’un kelime anlamı en içten ve en halis anlamında kelimedir.

Nasuh Tevbesi Ne Anlam Taşır?

Kalben ve yürekten tövbe etmek anlamında olan Nasuh tevbesi hüsn-i niyet,tövbe-i nasuh hulus-i kalp etmektir. Yani kalbinden gerçekten tövbe eden tövbe-i nasuh güzel örnek olan başkalarına nasihat veren anlamı taşıyan günah ile temizlenen kul anlamında tövbe-i nasuh anlamındadır.Nasuh tövbesinde bulunacak kişi bütün sadakati ile Allah’a yakarmalı ve tevbe edip sığınmalıdır.

Yaptığı suçtan ve işlediği günahtan ötürü iç dünyasına kendini sıkmalı ve herşeyden kesere Allah’a yakar malıdır.İstemeden kötülük yapan iri öğrendiğinde Kifl gibi terk ederek tevbe etmeye karar vermelidir. Nasuh tevbesi olarak bilinen kuran’i tövbe yapılan tövbeden sonra asla bir daha günah işlememeye murad ve azm etmek anlamı taşır.

Kalbinde yaptığı kötülüğe karşı hiçbir hainlik ve şüphe olmayacak şekilde tevbe etmek kalpte bıraktığı yarayı tedavi etmek ve açtığı yarayı kapatmak olarak anlam taşır.

Nasuh tevbesinde sadece dilde söylemek yeterli gelmez. İma nen ve kalben kişinin niyeti ve ameli önemlidir. Günahtan kesin dönmüş pişman olmuş ve içten şekilde Allah’tan af dilemek olmalıdır.

nasuh tevbesi nedir..... e1586174389637

Tahrim Suresinde Nasuh Tevbesi

Tahri süresi 8. ayette geçen nasuh suresinde şöyle buyurur;Ey iman edenler! İçtenlikte ve kararlılık içinde Allah’a tec Nasuh kelimesi Tahrîm Suresi’nin 8.ayetinde de geçmektedir. Tevbe edenlere ayette içten ve samii şekilde tevbe etmeleri konusunda buyrulmuştur.

Umulmaktadır ki Allah kötülüklerinizi örter ve sizleri altından ırmaklar akan cennetine koyar. O gün için tevbe edenler Peygamberle ve iman edenlerle birlikte Allah yollarını aydınlatır. Sağ taraflarında nurlu ışık giderken rabbimiz bizi nurlandır nurumuzu arttır bizi bağışla bizi eksilte senin her şeye gücün yeter.

nasuh tevbesi nedir.... e1586174456250

Ayette anlatılmak istenen tövbenin nasıl olduğu ile ilgili kullanılan nasuh’un anlamı katışıksız halis olarak bilinse de onarıcı ve düzeltici anlamında da kullanılmıştır. Nush kelimesinin anlamı ise nasihat ve öğüt vermek anlamındadır.pişman olduğu işe azimle dönmeme anlamı taşır.

Zemahşeri, IV,117 mealde kararlılık içinde ve içten olma anlamında tövbe de şart aranmaktadır. Kararlı ve içten yapılan tövbeye islam da tevbe-i nasuh denilir. Nasuh kelimesi özel bir kanalda yayınlanan Seferin kızı adlı dizide de geçmiş izleyici anlamını merak etmiştir.

Nasuh Tevbesi Nedir? Nasuh tövbesinin anlamı nedir? ile ilgili videolar

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu