Biyografi

Nasreddin Hoca Kimdir?

Nasreddin Hoca Kimdir?

Nasreddin Hoca Kimdir?

Ülkemizde Nasreddin Hoca ismini duymayan yoktur. Ancak Nasreddin Hoca’nın ünü aslında sadece Türkiye ile sınırlı değil. Dünyanın pek çok ülkesinde bilinen Nasreddin Hoca kimdir? Nasreddin Hoca hakkında bilgi arayanlar internette pek çok veriye ulaşabilir. Çünkü Türk kültürünün son derece önemli bir parçası haline gelen bu mühim şahsiyetin ünü ülke sınırlarını da aşıyor. Örneğin Azerbaycan’da da en az Türkiye’de olduğu kadar tanınıyor. Ancak ülkede bu şahsiyet “Molla Nasreddin” ismiyle bilinir. Kazakistan’da ise “Koja Nasreddin” olarak tanınır.

Nasreddin Hoca 1208 yılında doğdu. Ancak doğum tarihi ve hakkındaki diğer bilgilere dair resmi bir kayıt olmadığından sadece bu bilgilere derin bir araştırma ile ulaşılabildi. Bu nedenle doğruluğu kanıtlanmış bilgiler olarak kalmaktan kurtulamadı. Eskişehir’in Sivrihisar Köyü’nde dünyaya gelen Nasreddin Hoca, Hortu isimli köyde imamlık yapan biriydi. 1237 yılında Akşehir’e yerleşen Nasreddin Hoca 1284 yılında yine Akşehir’de vefat etti. Hazır cevap olması ve aynı zamanda çevresine anlattığı fıkralarla da kısa bir sürede yaşadığı bölgede tanınan biri haline geldi. Aslında Nasreddin Hoca bir halk filozofuydu.

İLGİLİ BİLGİ:
Uğur Mumcu

Nasreddin Hoca’nın Mesleği Neydi?

Bu önemli şahsiyetin gezgin olduğu ya da öğretmen olduğu yönünde çok sayıda bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Ancak Nasreddin Hoca’nın gerçek mesleği imamlıktır. Hayatı boyunca imamlık yaptığı ve bu mesleğe babasından sonra onun görevini devralarak başladığı bilinir. Medresede eğitim aldıktan sonra babasının ölüm haberini aldığı ve sonrasında köyüne geri döndüğü, babasının bıraktığı yerden imamlık mesleğini alarak yaşamı boyunca meslek değiştirmediği söylenmektedir.

Nasreddin Hoca’nın hayatı araştırıldığında medresede eğitim aldıktan sonra burada kaldığı ve kadılık yaptığı gibi çeşitli bilgilere de rastlanabilir. Hatta adının kadılık yapmaya başladıktan sonra “hoca” olarak anıldığı gibi çeşitli bilgiler de bulunmaktadır. Dönemin koşulları ve halkın bu şahsiyete olan aşırı sevgisi, hakkında pek çok söylentinin çıkmasına da sebebiyet vermiştir. Olağan üstü güçlerinin olduğu, aynı anda birkaç yerde birden görülebildiği gibi söylentiler Nasreddin Hoca’nın ününün çok daha fazla yayılmasına sebebiyet verdi.

İLGİLİ BİLGİ:
Kelsey Chow

Selçuklu Hükümdarı ile görüştüğü, Mevlana ile çok yakın olduğu gibi gerçek olup olmadığı bilinmeyen bilgiler de mevcuttur. Aslında insanlar ile çok yakın bir ilişki içerisinde olduğu da anlattığı fıkralar incelendiğinde ortaya çıkar. Genellikle zamanını insanların içerisinde sohbet ederek geçiren bir kişiliğe sahipti. Bu noktada aslında o dönemin Anadolu insanını da çok iyi gözlemleme şansını elde etti ve gülmecelerine de sıklıkla Anadolu insanının karakterini yansıttı. Anlatılarında genellikle kurnaz ve açgözlü insanları tiye alması, sevgiyi övmesi ve bilgisizliği alaya alması ön plana çıkar.

Düşünmeye Sevk Eden Fıkralar Anlatırdı!

Nasreddin Hoca’nın her daim insanları düşünmeye sevk eden anlatıları da ünlüdür. Halkın bilgisiz olsa da düşünerek gerçeği bulabileceğine sevk eden pek çok fırkası bulunur. Hem yaşadığı olayları hem de gözlemlediklerini anlatılarına ve fıkralarına çok ince bir zeka ile yansıtan bu şahsiyet kimi zaman yine insanları düşünmeye sevk eden hayali durumları da konu yaptı. Ancak Selçuklu hükümdarı ya da Mevlana gibi sürekli görüştüğü iddia edilen şahıslarla ilgili herhangi bir fıkra ya da anlatısı olmadı. Çünkü bu kişilere büyük bir saygı duyduğu da yine kesinlik kazanmamakla birlikte edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Deniz Gezmiş

Nasreddin Hoca’nın eşeği de her daim yanında olduğu algısı mevcut. Eşeğinden ayrılmadığı ve eşeğine ters bindiği de konuşulur. Dönem koşullarında eşek çekilen acıyı, aç kalmayı simgelerdi. Bu nedenle eşeği sıklıkla fıkralarına da konu ettiği bilinir. Hatta bir yergi öğesi olarak eşeği kullandığı da söylenenler arasında yer alır. Günümüzde daha çok merak edilen bu şahsiyet internette de araştırılıyor. Hatta betboo mobil gibi popüler siteler kadar internette aranıyor olmasa da çok sık araştırılan bir şahsiyet haline geldiği ve artık hayatının daha fazla merak edildiği de söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı