EdebiyatKişisel Gelişim

Nasıl Kitap Yazılır?

instagram takipçi hilesi
ok1
Kitap yazmak isteyenlere tavsiye

Kitap yazmak aslına bakılacak olursa kolay bir iştir. Ancak gerçekten başarılı ve bolca mesaj ve öğüt veren bir kitap yazmak istiyorsanız kitabınızın üzerinde daha çok çalışmalı ve kendinize ait bir üslup yaratmalısınız.

Genel bağlamda en çok satan yazarlara bakacak olursak bu yazarların başarısındaki en büyük etken kendilerine özel dilleri ve dil özellikleridir. Buna rağmen ben bu yazımda “Profesyonel Kitap Yazarı Nasıl Olunur” sorusundan ziyade “Kitap Nasıl Yazılır” konusu üzerinde yoğunlaşmak istedim. Çünkü kendinize has bir üslubunuz olmasa bile yaşadıklarınızı, bildiklerinizi, öğrendiklerinizi ve tecrübe ettiklerinizi diğer insanlara aktarmanın en geniş yolunu kitap olarak keşfetmiş olabilirsiniz.

Zaten kendinizi kitap yazma alanında geliştirmeye başladığınız zaman yazdığınız her yeni sayfanın, bir öncekine göre daha anlamlı ve daha profesyonel olduğunu sizler de farkedeceksiniz.

kitapyazmak
Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap yazmak için öncelikle sanal ortamda text adı verilen metinlerinizi hazırlamalısınız. Zaten işin asıl kısmı da burasıdır. Eğer aklınızda kitabınız ile ilgili dikkat çekici bir başlık varsa bunu bir kenara not edin.

Çünkü kitap yazma işiniz bittikten sonra aklınızdaki kitap başlığı büyük bir ihtimalle değişecektir. Bunun nedeni de kitap yazarken tecrübe kazanmanızdır. Kazandığınız tecrübeler ile kitabınızı daha iyi özetleyen ve okuru kitabınıza çeken bir başlık bulabilirsiniz.

Unutmayın ki başlık, bir insanın fiziksel görünüşü gibidir. Okurlar öncelikle başlığınızı okur ve ilgi çekici bulurlarsa içeriğinize göz atmaya başlar.

Ayrıca sayfa sayısını da dengede, tadında tutmaya özen gösterin. Sonuçta sizden Suç ve Ceza’nın yeni serisini yazmanız beklenmiyor. Bunun yerine okuru doyuran, konulara iyice açıklık getirilmiş ve eğer kitabınızı seri halinde yazacaksanız bir sonraki kitabı merak ettiren sonlar ile kitabınızı bitirin.

kitapbasmak
Kitap Basımı

Kitap Nasıl Basılır?

Öncelikle yazdığınız eserin, yayıncı matbaa kuruluşları tarafından çalınması durumunun önüne geçmek için kitabınızın telif haklarını elinizde bulundurmalısınız. Çünkü kitabınız ile ilgili matbaalarla anlaşmadan önce matbaaların tamamı kitabınıza göz atmak isteyecektir. Sonuçta matbaalar da kitabınıza belirli bir yatırım yapacak oldukları için kitabınızın içeriği ile yakından ilgilenmek istemeleri en doğal haklarıdır. Bunun yanında eğer kitabınızın telif haklarını almadıysanız ve yayın evine kitabınızın textlerini gönderdiyseniz genelde rastlanmaz ancak yayın evinin textinizi çalma durumu söz konusudur. Siz bu aşamada tek bir yayın evine bağlı kalmayın ve birden fazla kuruluşa textinizi paylaşın. Eğer kitabınız beğenilirse yayın evi size ulaşır ve kapak tasarımınızı, üretim sayısını ve diğer detayları görüşmek üzere sizi yayın evine çağırır. Bu aşamadan sonra kitabınız için hayırlı olsun diyebiliriz. Çünkü bu aşamanın hemen sonrasında yayın evi çalışmalara başlayarak en kısa süre içerisinde kitabınızı satışa sunacaktır.

ok2
Kitap yazarı olma önerileri

Nasıl Kitap Yazabileceğinizi Anlatan Bir Video;

KAYNAK: Yasemin Erkent

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu