Yaşam

Nar Yetiştiriciliği İçin Neler Yapılır? Nar Nasıl Yetiştirilir?

Nar Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

nar4

Nar yetiştiriciliği için verim almanızda yarar sağlayacak bazı detaylara dikkat ederek üründen verim alabilirsiniz. Anavatanı Ortadoğu olan nar meyvesi daha çok ılıman ortamlarda yetişen bir meyve olarak bilinir. Oldukça sevilen bir meyve olan nar yıllarca üretimine devam edilen meyve olarak ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Nar ağacının yapısı küçük olduğundan yer olarak az dikim yapılmasına rağmen ürün olarak oldukça fazla miktarda verem alınmaktadır. Türkiye de Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir.  Nar’ın genelde 3 farklı tadı vardır. Narın kullanımı oldukça geniş çaplıdır çekirdeğinden bitki köküne kadar olan kısımları birçok açıdan değerlendirilip kullanılmaktadır.

nart

Tatlı mayhoş ve ekşi tatlara sahip lezzeti ile nar taze bir şekilde tüketilen meyvedir. Nar çeşitli şekillerde üretilip tüketilmektedir. Daha çok nar ekşisi olarak kullanıldığı görülen nar C vitamini açısından zengin potasyum ve demir içeren nar oldukça yararlı bir meyvedir. Narın kaynatılıp koyulaşması ile elde edilen nar ekşisi salata ve çorbalarda ekşilik vermek amacı ile kullanılabilir.

Serinletici etkisinin yanısıra dizanteri,ishal ve tansiyonu düşürdüğü de bilinmektedir. Zengin tanen içeren nar kabukları meyve sularında ve deri sanayisinde ayrıca çinko zehirlenmelerine karşı kullanılmaktadır.

narrr 1

  • Rüzgar olmayan alanlarda nar fidesi  dikimi tercih edilmelidir
  • Sulu toprağı seven bir bitkidir
  • Gövde altlarını bahar ayında havalandırmak için çapalamaya ihtiyaç duyulur
  • İyi ürün vermesi için bakım şartlarına uyulması gerekir
  • Çiçeklenmeye başladığı dönemlerde sulama sağlanmalı ve toprak nemli kalmalıdır
  • Eylül ile ocak aylarında gübrelemeye ihtiyaç duyulur .Azot gübresinin mutlaka kullanılması gerekir
  • Nar ağacının meyvesini güz zamanında alabilirsiniz
  • İyi bakılan nar ağacından Kasım ve Ağustos aylarında 3-4 kere hasat alınması mümkündür.

yapraknar7

Evde Nar Yetiştirmek

Nar ağacı çok yer kaplamayan bir bitki olduğundan nar bitkisi bazı evlerde yetiştirilmeye uygun olabilir. Saksılarda kolaylıkla yetiştirilen nar ağacı senede bir kere açarak meyve vermektedir. Ağacın ilk zamanlar meyveleri ufak olup ilerleyen zamanlarda normal bir nar boyutuna gelmesi toprağına alışması ile görülmektedir. İyi suyu emen bir toprakta kolaylıkla nar ağacı yetiştirebilirsiniz.

Nar Agaci

Güneş ışığı alan bir yerde olduğunda nar ağacı çiçek verir ve meyve verimi daha fazla olur. Nar taneleri bol olan ve oldukça fazla sevilen bir meyve olarak tercih edilir. Ilıman ve sıcak bölgelerde yetişebilen bitki olarak narın sağlığınız için oldukça önemi fazladır.

Kış aylarında – 10 dereceden aşağı olmayan sıcaklıkta yetiştirilmesi nar bitkisi için uygun olabilir. Gereken koşulların yeterli olması sayesinde ve zamanında toprağını çapaladığınız da bitkiden daha fazla verim alabilirsiniz.

“Nar Nasıl Yetiştirilir ? ” ile ilgili videolar

 

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu