Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

nar eksisi 3

Hatay ve Akdeniz mutfağının en önemli ürünleri arasında bulunan nar ekşisi, bölgenin genelinde pek çok yiyecekte kullanılmaktadır.

Kullanılan gıdaların başında yörenin meşhur salatası olan Gavurdağı salatası gelmektedir. Fakat bunun dışında mercimekli köfte, kısır, biber dolması, yaprak sarması ve diğer farklı salata türlerinde de çokça tercih edilmektedir. Yine yöresel bir başka lezzet olan çiğ köfteye de katılarak çiğ köfteye özel bir tat vermektedir.

Nar Ekşisi Evde Yapılır mı?

nar eksisi 2

Nar ekşisini her şeyden önce bir sos olarak kategorize etmemiz mümkündür. Bir miktar zahmetli gözükse de evde de rahatça yapılabilir. Marketlerde satılan fabrika ürünlerinden ziyade evde yapılan nar ekşisi çok daha lezzetli ve sağlıklı olabilecektir. Evde nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise şu şekilde:

nar eksisi 5

Öncelikle dalından taze narlar toplanır. İyice yıkanıp üzerinde toz, çamur kalmadığına emin olunduktan sonra kabuklarından ayırarak tane haline getirilir. Bunun sonrasında alelade bir sıkacak yardımı ile narın suyu elde edilir. Sıkılarak elde edilmiş olan nar suyu bir tencereye dökülerek kısık ateşte tahta kaşıklar yardımı ile karıştırılarak kıvam bulana kadar kaynatılır. Kıvam bulana kadar derken kıvam konusu oldukça önemlidir. Çok duru ve çok kuyu olmayacak şekilde bir kıvama erişilmelidir. Ardından da cam kavanoza alınarak kullanılacak olan zamana dek kuru ve soğuk bir ortamda beklemeye alınır.

Temel Faydaları Nelerdir?

nar eksisi 7

Nar ekşisinin sağlık ve cilt için pek çok faydası mevcuttur. Uzmanlar düzenli olarak tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Cilt İçin Faydaları

nar eksisi 4

Yaşlanma belirtilerini yavaşlatmasının yanı sıra cildi gözle görünür bir şekilde cildi sıkılaştırmaktadır. Kollajen üretimini artırması ile beraber cilde elastikiyet kazandırabilmektedir. Gözle görülebilen kırışıklıkları yok etmeye yardım eder, akne ve akne izlerini yok eder. Yapısı itibari ile ciltte meydana gelen yaraların yok olmasına katkıda bulunur. Cildin daha genç ve kusursuz bir şekilde görünmesine yardımcı olabilmektedir.

Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

nar eksisi 1

Diyare yaşandığı zamanlarda diyareyi çok çabuk keser. Antioksidan yapısı ile bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir. Diş etinde meydana gelen kanamaları giderir ve Alzheimer rahatsızlığına karşı bünyeyi koruduğu saptanmıştır. Kalp dostu bir gıda olmasının yanı sıra kan şekerinin düşmesine de yardımcı olmaktadır. İnsülin direncini düşürür ve kişilerin mutlu bir cinsel yaşam elde etmesine yardımcı olur. Kolesterolü dengelerken bağırsakların da düzenli bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. İlerlemiş yaşlarda meydana gelen kemik sorunlarına da oldukça iyi gelmektedir. Sağlıklı ve rahat bir biçimde spor yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Nar Ekşisinin Faydaları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=BxiQEtUIxgw

Kaynak
bilgiustam.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu