Beslenme ve DiyetYaşam

Muzun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Muzun Faydaları Nelerdir? Muz, en çok sevilen ve özellikle de sporcular için oldukça faydalı olan bir meyvedir. Halk arasından en çok ishale iyi geldiği bilinmektedir. Bu doğru bir inanıştır. Fakat şunu belirtelim. Muz ne kadar çok siyahlaştıysa, faydası da o kadar azalmaktadır. Bu yüzden muzunuzu siyahlaşmadan tüketmeye çalışın.

muzun faydalari 1

Muzun Faydaları Nelerdir?

1- Kalp Sağlığınız İçin İyidir.

Kalp sağlığınızı desteklemeye başlamak için iyi bir yol muz tüketmek olabilir. Muzlar, potasyum, lif, folat, C vitamini ve diğer pek çok antioksidanlar bakımından zengindir. Yapılan bazı araştırmalar, lif oranı yüksek bir diyet uygulayan kişilerin, az lif tüketenlere göre daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Çok fazla lif alan insanlar ayrıca daha düşük kötü kolesterol değerlerine sahiptir. Muzda bol miktarda sağlıklı lifin yanı sıra potasyum, folat ve C vitamini bulunur. Bu sebeple kalp sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilirler.

2- Kan Şekeri Düzeylerini Düzenlemenize Yardımcı Olabilir

Yüksek lifli diyetler yemek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bir orta boy muz, toplam diyet lifinizin %13’ünü sağlar. Aynı zamanda içerdiği doğal şekerden dolayı enerji artışı sağlar. Uzmanlar, yaklaşık 30 g karbonhidrat içeren büyük bir muzun bile şeker hastaları için 25 g karbonhidratlı bir dilim kekten daha iyi olduğunu belirtmiştir. Bunun nedeni muzların serbest şeker içermediğini belirtiyor.

3- Sindirim Sağlığınızı Destekleyebilir

Muz, bol miktarda diyet lifi ve su içerdiğinden sindirim sağlığınız için çok faydalı olabilir. Ayrıca, bazı doktorların önerdiği BRAT (Banana (Muz), Rice (Pirinç), Applesauce (Elma püresi), Toast (Tost)) adı verilen ishal tedavisine yönelik bir tedavinin parçasıdırlar. Muz, ishal sırasında hızla azalan magnezyum ve potasyum gibi elektrolitler de içerir.

muzun faydalari 2

4- Uyumanıza Yardımcı Olabilir

Uzmanlar, uyumanıza yardımcı olması için muz yemenizi tavsiye etmektedir. Muzda yer alan vitaminler, her ikisi de aşırı gerilmiş kasları gevşetmeye yardımcı olan potasyum ve magnezyum içerdiğinden dolayı, yatmadan önce ideal bir atıştırmalıktır. Ayrıca günün sonunda sizi sakinleştiren hormonları üretmeye yardımcı olan triptofan içerir.

5- Kilo Vermenize Yarımcı Olabilir

Tüm meyve ve sebzeler genellikle sağlıklı kilo kaybı için faydalıdır. Muz da kesinlikle bunlardan bir tanesidir.
Bir çikolata yerine muz atıştırmak tipik olarak size birkaç kalori kazandırır. Sizi daha iyi doyurur ve vücudunuzu daha fazla vitaminle besler. Uzmanlar tarafından yapılan pek çok çalışmada, lif oranı yüksek diyetler ile uzun vadeli kilo yönetimi arasındaki bağlantıyı araştırılmıştır.

Lif ve kilo yönetimi üzerine yapılan birçok araştırmanın, yüksek lifli diyetlerin neredeyse her zaman insanların kilo vermesine ya da uzun vadede sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Orta boy bir muz günlük önerilen lif miktarının %13’ünü almanızı sağlar.

6- Antioksidanlar Açısından Zengindir

Muz, çeşitli farklı antioksidanlar barındırmaktadır. Antioksidanlar, vücutta yer alan hücrelerimizi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif zararlardan korur. Muzda bulunan en güçlü antioksidanlardan ikisi, pek çok sağlık faydası ile bağlantılı olan kateşinler ve dopamindir.

7- Böbrek Sağlığını Destekleyebilir

Potasyum böbrek sağlığı için önemlidir. Muz gibi potasyum açısından zengin besinler yemek ile böbrek hastalığı riskinin azalması arasında bir bağlantı olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

8- Egzersizden Önce Enerji Kazanmanıza Yardımcı Olur

Muz, egzersiz öncesi en popüler atıştırmalıklardan bir tanesidir. Egzersiz sırasında daha enerjik olmanızı yardımcı olabilir. Bunun nedeni, muzların kolayca sindirilen karbonhidratlar sağlaması ve egzersiz sonrası kas kramplarını ve ağrıları yatıştırmaya yardımcı olacak mineraller sağlamasıdır.

muzun faydalari 3

Muzun Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=7jb_PjvRWpM

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu