İlişki Konuları

Mutlu Bir Evliliğin Formülleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Evlilik kimi zaman beklediğimizden daha kötü gelebilir. Özellikle boşanmaların çoğunun, alışma süreci geçmeden yaşandığı belirlenmiştir. Yeni bir hayata alışma süreci aşıldığında evliliğin güzel tarafları gözükmeye başlar. Hepimiz sevdiğimiz insanla hayaller kurarız. Mutlu bir hayat, mutlu bir aile ve mutlu bir ev isteriz. Evlilikte mutlu olabilmenin formülleri vardır. İnsanoğlu kimi zaman annesi ve babasıyla anlaşamaz. Bu yüzden evliliklerde sürtüşmeler ve tartışmalar oldukça normaldir. Bunları en aza indirip, karşı tarafın kalbini kırmadan hareket etmek gerekmektedir. İşte Mutlu Bir Evliliğin Formülleri:

mutlu bir evliligin formulu2

Formül: Olumlama

Eşe karşı güler yüzlü, özenli, empati duygusu yüksek ve saygılı olmak gerekir. Direkt yargı veya eleştirilerden uzak daha sakin ve yapıcı olarak konuşmaların devam etmesi iletişim açısından daha sağlıklı olacaktır. Eşe karşı özenli davranış, ilişkinin ve iletişimin kalitesini arttıracaktır. Yaşanılan bir tartışmanın olumlu hale gelebilmesi ve sadece konuşmaya dönüşebilmesi için negatif değil olaylara pozitif yaklaşmalısınız. Stres yönetimini iyi yapıp, karşınızdaki insanın yani eşinizin kalbini kırmadan hareket etmelisiniz. Kalp kırarak gidilen çözümlerde, gelecek de büyük kırıklıklara yol açabilir.

Formül: Açıklık

Evlilikte iki tarafın birbirine karşı açık sözlü olması ve bir şey saklamaması oldukça önemlidir. Bir evliliğin en temel taşlarından olan güven, bir kere sarsıldığında eski haline getirebilmek zor olacaktır. Bazen iyi, bazen kötü sonuçlar doğursa da açık sözlü olmakta fayda vardır.

Formül: Sosyal Çevre

Aileler genelde evliliklere çok fazla karışır. Hatta kadının ve erkeğin yakın arkadaşları da buna dâhildir. Genelde arkadaşlar olarak ortak bir arkadaş grubu oluşturulur. Bu faktör oldukça önemlidir. Fakat bunun ayrımını iyi yapmak gerekir. Kadın kendi arkadaşlarıyla istediği zaman, erkek de kendi arkadaşlarıyla istediği zaman tek başına vakit geçirebilmelidir. Aynı durum aileler içinde geçerlidir.

Aileler evliliklere çok fazla karışmak ve söz sahibi olmak isterler. İki tarafında buna karşı gelmesi gerekir. Bu durum ailelere saygısızlık yapın demek değil, kendi çekirdek ailenize saygı duyun demektir. Eşler kendi ailelerinden bağımsız olarak hareket edebilmelidirler. Özellikle erkeklerin, annelerine düşkün olması ve kaynana problemleri ülkemizde boşanma nedenlerinde en üst sıralarında yer alıyor.

mutlu bir evliligin formulu3

Formül: Bağlılık ve Güven

Açıklık kısmında belirttiğim gibi evliliklere güven oldukça önemlidir. Eşler birbirine bağlı fakat bu bağlılık yüksek derecelerde değil, aynı zamanda güven duyan bireyler olmalıdırlar. Eşe olan sadakat, inanç ve güven oldukça önemlidir.

Formül: Paylaşmak

Evlilikte paylaşmak oldukça önemlidir. Sorumlulukları paylaşmak, derdi paylaşmak, hayatı paylaşmak. Bu faktörlerden bir tanesi dahi eksik olsa evlilikte çatlaklar yaşanabilir. Evin içerisinde veya dışında yapılan işleri paylaşabiliyor olmak karşınızdaki insana değer verdiğinizin göstergesi olacaktır.

Mutlu Bir Evliliğin Formülleri İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=RJXbfN7heZ8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu