Yaşam

Mutfak Temizliğinde İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Mutfakta işinize yarayacak ve mutfak temizliğinde işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler derlemesiyle size mutfakta daha az zamanla daha çok iş bitirmenin sözünü veriyoruz. Bunu hem metin olarak okuyabilir hem de en aşağıda yer alan ilgili videolardan izleyerek,öğrenebilirsiniz.

Ev işi yapmak, bitmek bilmeyen bir kısır döngüdür. Her sabah evin rutin işleri yapılır, haftada bir genel temizlik ayda bir ise derin temizlik yapılır. Tabi temizlik yapma periyotları kişiden kişiye göre değişmektedir. Çalışan ve çalışmayan hanımlar için farklılıklar gösterebilir. Ev işi, temizlik yapmayı severek yapanlar için, iş değil adeta bir stres atma aktivitesi olarak görülebilir. Ancak bir de bu işi kendine zulüm olarak görenler vardır. Zor olan işleri ise kolaylaştırmak için, birkaç püf noktası bilmeniz ve bunu hayata geçirmeniz; hem zamandan tasarruf sağlamanızı hem de kolay temizlik yapmanızı sağlar.

Mutfak Temizliği İçin Mucizevi Çözümler

Mutfak, evin en çok kullanılan bölümlerinden biridir. Her ne kadar sürekli temiz tutmaya çalışsanız da, mutfakta yemek artıkları, yağ kalıntıları, salça lekeleri vs. sürekli meydana gelen olaylardır. Özellikle fırın ve ocak kısımları en sık kirlenen bölümlerdir. Her türlü kimyasal deterjanları denense de, bazen istenilen sonuçları elde etmek ne yazık ki mümkün olamayabiliyor. Fakat her evde bulunan ve maliyeti oldukça düşük olan birkaç madde bir araya gelince, ortaya harika sonuçlar çıkabiliyor. Karbonat ve sirke. Evet karbonat ve sirke ikilisi oldukça etkili ve sağlıklı bir karışımdır. Neredeyse çıkaramayacağı hiçbir leke yoktur.

Sirkenin yanı sıra, karbonat ve hidrojen peroksit ikilisi de, fırın tepsilerinde oluşan inatçı lekeler için harika bir buluş. Karbonat ve hidrojen peroksiti karıştırıp, tepsilerin üzerine dökün ve ardından biraz daha karbonat ekleyip bir saat bekleyin. Bekleme işi tamamlandıktan sonra, tepsilerinizi ovuşturarak yıkadığınızda lekelerin kalıp şeklinde kalktığını göreceksiniz. Tepsileriniz ilk günkü gibi tertemiz bir şekilde kullanıma hazır. Bu harika buluşun sahibi ise, pratik bilgiler paylaşımı yapan blog yazarı Jill Nystul.

frn 1

Aynı formülü fırın temizliği için de kullanmanız mümkün.

Mutfakta karşılaşılan bir diğer sorun da, fincanlarda kalan çay ve kahve lekeleri. Bunun için de yine bir havluya karbonat dökerek, fincanlarınızı ovmanız yeterli. Bol su ile duruladıktan sonra tertemiz fincanlarınıza kavuşabilirsiniz.

fncn

O kadar yemek pişirip de dolap kapaklarında leke oluşmaması da mümkün değil. Merak etmeyin, bunun için de ihtiyacınız olan eski bir diş fırçası, zeytinyağı ve tabi mutfakların baş tacı karbonat. Fırçayı zeytinyağı ve karbonata batırarak, dolap kapaklarındaki lekeleri fırçalayın. Böylece etkili bir sonuç elde etmiş olursunuz.

dlp

Son olarak mutfağın tüm kirini içine çeken aspiratör filtreleri için kolay bir temizlik formülünden bahsedelim. Geniş bir tencerede suyu kaynatarak içine yarım çay bardağı kadar beyaz sirke koyun. Kaynayan su ve sirke karışımına azar azar bir tatlı kaşığı karbonatı ekleyin. Aspiratör filtrenizi, bu karışımın içine koyarak biraz bekletin ve daha sonra bir maşa yardımı ile tencereden alarak, tel fırça ile ovalayıp durulayın.

Aspiratör filtreniz bu işlemler sonucunda parlak ve temiz bir görünüme kavuşacaktır. Filtreniz büyükse ters çevirerek iki defada aynı işlemi yapabileceğiniz gibi, bir fırın tepsisi yardımı ile de yapmanız mümkün.

asprtr

Görüldüğü üzere ev temizliğinde, bilhassa mutfak temizliğinde karbonat ve sirkenin yeri büyük. Muhteşem ikiliyi mutfaklarınızdan eksik etmediğiniz sürece, her türlü inatçı lekelerle başa çıkmanız mümkün.

Mutfak Temizliğinde İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=fH7lN9p0ONM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu