Yerli Erkek Ünlüler

Murat Kekilli Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Murat-Kekilli-MaksatBilgi-1
Tam adı: Murat Kekilli
Doğum tarihi: 18 Nisan 1968
Doğum yeri: Adana, Türkiye
Ailesi: Mustafa Kekilli, Sıdıka Kekilli ve kardeşi Hüseyin Kekilli
Mesleği: Besteci,Şarkıcı
Aktif Yılları: 1990’dan bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Murat Kekilli kimdir? Murat Kekilli,18 Nisan 1968’de Adana’da doğmuştur.Eğitimini,ilk,orta ve liseyi memleketi Adana’da tamamlamıştır. Kocavezir Mahallesi’nde ikamet eden ailesinin fakir olması nedeniyle tatillerde, Adana ve Ceyhan’da karpuz tarlalarında karpuz toplayarak geçinmeye çalışmıştır.

Kekilli,müzik hayatına piyano çalmaya başlayarak girdi.Piyanoyu ise ,Adana’da gençlik sarayının müdürü ile tanışıp, onun yanına gidip gelirken orada piyano çalan bir arkadaşını görür ve hayran olur.1989 yılında askere gitti.1991 yılında ise askerden döndü.Askerden geldikten sonra 1992 ile 1993 yılları arasında Adana Devlet Konservatuar’ı sınavlarını kazandı.

Burada bir kadar devam eden Kekilli,1994 yılında İstanbul’gitti.Burada Grup çalışmalarına başladı.Yolcular isminde grubunda çalıştı.Daha sonra ise Kilikyalılar grubunu kurdu.1996’da tekrar Yolcular grubuyla çalışır.Yolcular grubuyla,”Eşek Gözlüm” adlı albümünü çıkartır.Albümün hedeflenen yere gelmediğini düşünerek plak şirketini değiştirir.Ferdifon plak şirketini bırakıp, Boğaziçi Müzik ile anlaşır. Boğaziçi Müzik şirketiyle 1999 yılında,”Bu Akşam Ölürüm” adında albümünü çıkartır. Bu albüm çok büyük bir patlama oluşturur.Hatta o sıralar birçok dizi ve filmde bile bu şarkı geçmiştir.

2002 Şubat’ta yine Boğaziçi Müzik ile “Yedialtı”  albümü çıkarır.2004 yılında da “Avara ” adlı albümü piyasaya sürer.2006 yılında,” Bir Ahir Zaman ” adlı albümü çıkartır.Uzun bir aradan sonra,2010’da ” Kalbimdeki Darp” adlı albümü çıkarmıştır. Yine uzun bir ara olmasa da üç yıl aradan sonra,”Gümüş Teller” isiimli albümünü 2013 yılında çıkarmıştır.

Murat Kekilli, 90’lı yılların unutulmazları arasındadır.O yılları hatırlayan birçok kişinin Murat Kekilli’yi  ve Bu Akşam Ölürüm gibi büyük sükse yapmış şarkılarını hatırlarlar.

Murat Kekilli Albümleri

  1. 1996-Vay Be! Eşek Gözlüm
  2. 1999-Bu Akşam Ölürüm
  3. 2002-Yedialtı
  4. 2004-Avara
  5. 2006-Bir Ahir Zaman
  6. 2010-Kalbimdeki Darp
  7. 2013-Gümüş Teller

Ödülleri

  • 2000 Yılı En İyi Rock Vokali – 6. Kral TV Video Müzik Ödülleri

Videoları

Güldür Güldür Show – 17. Bölüm / Grup Rüyalar Caddesi (Murat Kekilli)

Murat Kekilli – Unutamam Seni

Murat Kekilli – Avara


Murat Kekilli – Vakit Geldi (Ayrılık Vakti)

Murat Kekilli – Gel Öpem Seni

Murat Kekilli – Bu Akşam Ölürüm

Murat Kekilli – Ayrılık

Murat Kekilli -Çılgın

Murat Kekilli – Salını Salını

Fotoğrafları

Hüseyin Kara

MaksatBilgi'de Genel Yayın Koordinatörüyüm . Aynı zamanda da MaksatBilgi'nin gelişimi adına, yazılarımla destek veriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu