Yerli Erkek Ünlüler

Murat Günak

Yerli Otomobilin Tasarımcısı "Murat Günak" Kimdir?

instagram takipçi hilesi

murat günak 1
Tam adı: Murat Günak
Doğum tarihi: 9 Ağustos 1957
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1.7 m
Ailesi:
Eşi:
Çocuk (ları):
Mesleği: Tasarımcı
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana

youtube-chanel

Başlıklar

Hakkında

Murat Günak Kimdir? Murat Günak, 9 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının askeri doktor os-lması nedeniyle henüz 6 yaşında iken Almanya’ya taşınmışlardır. İki yıl kadar Almanya’da kaldıktan sonra Türkiye’ye döndü. Ortaokul eğitimini doğduğu ülkede tamamladıktan sonra tekrar yurtdışına çıktı.

Murat Günak, tasarım yeteneğini farkına vararak özel bir sanat okulunda Endüstriyel Dizayn alanında eğitim almaya başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra Ford Motor Company‘de işe başlamıştır. Bu şirkette öğrendikleri iş hayatı ve kariyeri boyunca ona büyük artılar kazandırmıştır.

Renault otomobil markasının baş tasarımcısı olan Patrick Le Quament, Murat Günak’ın yeteneğini fark ettikten sonra onu otomobil tasarımına yöneltti. Günak, otomobil tasarımcılığı üzerine ciddi eğitimler aldı.

Murat Günak, Rolay Collage of Art‘ta aldığı eğitimden sonra kendisini birden bire Mercedes’in tasarım kadrosunu içinde buldu. Mercedes firmasının 2000 ve 2007 yılları arasında üretimini yaptığı W202 model aracı tasarladı. Daha sonra Mercedes firmasından Peugeot firmasına transfer oldu. Peugeot 206 modelinin tasarımını yaparak dünya çapında bir üne kavuştu.

Günak, Peugeot 307 ve 607 model otomobillerinin de tasarımında katkı sağladıktan tekrardan Mercedes’e geri döndü. Murat Günak, Mercedes’e geri döndükten sonra tasarladığı Maybach Coupe isimli araç tasarımı ile dünyaca ünlü spor otomobil markası Bugatti‘nin EB-118 model spor arabasınına rakip oldu.

En son olarak Mercedes C serici Sport Coupe model aracın tasarım kadrosunda yer alan Günak, son kez Mercedes’e veda etti.

Kendi Tasarım Şirketini Kurdu.

Murat Günak, Mercedes markasından ayrıldıktan sonra Volkswagen bünyesinde tasarım yapmaya devam etti. Daha sonra kendi şirketi olan Mindset‘i kurdu. Plug-in hibrit otomobil projesinde o da yer aldı. Üretilen araç benzin+elektrik dahil olmak üzere toplam da 800 km mezile sahip oldu.

Kendi şirketi olan Mindset‘i kurduktan bir süre sonra Fransız marka “Mia Electric” projelerinde, Ono Teknoloji Hizmetleri A.Ş. ve Tretbox markalarında çalıştı.

Bu uzun süren kariyer macerasında son durağı doğduğu topraklar oldu. Ülkemizde hayata geçirilen TOGG elektrikli otomobil projesinin tasarım ekibinde yer aldı. Bir kesim tarafından yerli otomobili italyanlar tasarladığı için tepkiye neden olmuştu.

Son çıkan haberlere göre Yerli Elektrikli Otomobil TOGG‘un tasarım ekibinin içinde italyan tasarım firması Pininfarina ekibinin yanı sıra Türk tasarımacıların da yer aldığı kaydedildi. Ekipte yer alan Türk tasarımcılar içerisinde ise Murat Günak‘ta yer alıyor.

Murat Günak ve Çalıştığı Otomobil Markaları

  1. Ford
  2. Mercedes
  3. Peugeot
  4. DaimlerChrysler
  5. Volkswagen
  6. TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu)

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=hgaJTpdYQgI

Fotoğrafları

Kaynak
Webtekno

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu